Takto by mohly vypadat první obytné kapsle na Marsu, které vybrala a schválila NASA

Filip HouskaFilip Houska

mars1_czechcrunch
0Zobrazit komentáře

V kontextu vesmíru je Mars bezpochyby tou nejatraktivnější zastávkou. K dosažení milníku, kdy se nohy první lidské posádky dotknou povrchu Rudé planety, směřuje hned několik firem. Ať už jde o SpaceX Elona Muska, leteckého giganta Boeing, který se SpaceX prakticky soupeří o prvenství na čtvrté planetě sluneční soustavy, nebo Blue Origin zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. Dlouhodobě se pochopitelně angažuje i NASA, která nově vyhlásila vítěze soutěže o ideální obydlí na Marsu.

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku, který na Mars před sedmi lety poslal průzkumné vozítko Curiosity a pro podobné účely postupně vyvíjí samolétající miniaturní helikoptéru, vybral v rámci soutěže rovnou 5 návrhů. Jak bylo stanoveno v pravidlech, kterými se všechny zúčastněné týmy po dobu 4 let vývoje řídily, výsledná obytná kapsle musí mít takovou strukturu, kterou lze vyprodukovat na 3D tiskárně.

Současně museli soutěžící respektovat odolnost použitých materiálů, a to vzhledem k odlišnému prostředí na Marsu, jež je zpravidla velmi nerovné a ostré. Navržená kapsle navíc musela být vejcovitého tvaru, který by měl pojmout minimálně čtveřici lidí. S tím se logicky pojí i potřebné vybavení pro minimálně roční přežití včetně nutného (specifického) nářadí. K tomu všemu mohly týmy využívat pouze speciální modelovací software, z něhož lze stvořit skutečně proveditelné obydlí. A takto vybrané koncepty vypadají:

5. místo – Northwestern University (Illinois, USA)

mars2_czechcrunch

Jádrem konceptu z dílen týmu z Northwestern University byla struktura, která má maximálně připomínat tradiční dům, alespoň vnitřním rozložením místností. Vedle toho také mířil na co nejjednodušší postavení, a to konkrétně stylem, kdy se hlavní buňka po spuštění na povrch Marsu (respektive na předem umístěný základ) automaticky nafoukne a následně se přiklopí ochranným krytem.

Podrobný vizuální popis:

4. místo – SEArch+/Apis Co (New York, USA)

mars1_czechcrunch

Hlavní myšlenkou obytné kapsle od SEArch+/Apis Co bylo vytvoření takového objektu, který má minimalizovat účinky radiace. Odpovídá tomu i rozestavení přístřešku, jenž je prakticky dvojitý a využívá šikmou plochu, která by se měla následně dát jakkoliv korigovat. Uvnitř kapsle to na první pohled vypadá poněkud stísněně a celý koncept připomíná stavbu ze sci-fi filmů.

Podrobný vizuální popis:

3. místo – Kahn-Yates (Mississippi, USA)

mars3_cc

Návrh od Kahn-Yates stojí v principu na předvytvořeném vejcovitém jádru, které se prakticky vyloupne z ochranné slupky ihned po přistání na povrchu Marsu. Jádra se následně mají chopit pětiosé ruce 3D tiskárny, jež se nachází ve vrchní části onoho jádra, a začnou dopracovávat zbytek celé kapsle. To vše za použití materiálu, který je na Rudé planetě k dispozici. Kahn-Yates mimo jiné také prezentuje moderní interiér celého obydlí a také miniaturní zahrádku se živými stromy.

Podrobný vizuální popis:

2. místo – AI SpaceFactory (New York, USA)

mars4_cc

Výzkumný tým z AI SpaceFactory přišel s nápadem, jak obytnou kapsli maximálně zabezpečit vůči možným „marsotřesením“ a atmosferickému tlaku. Jejich návrh se skládá z dvojité buňky, která je – stejně jako koncept od Kahn-Hayes – vytvořena ze surovin vytěžených a zpracovaných přímo na Marsu. Konkrétně z mixu čedičového vlákna a obnovitelných bioplastů vyextrahovaných z rostlin, které se mají na Marsu postupem času pěstovat.

Podrobný vizuální popis:

1. místo – Zopherus (Arkansas, USA)

mars5_cc

První místo zcela zaslouženě patřilo arkansaskému týmu Zopherus. Ten sice také navrhl modulární obydlí tvořené z materiálů vytěžených na Marsu včetně automatické stavby celé kapsle (tedy podobně jako AI SpaceFactory), nicméně s tím rozdílem, že vesmírný modul, který má naloženou speciální 3D tiskárnu, bude hledat to nejideálnější místo na povrchu, kde by mohl tiskárnu snést a ta by začala pracovat. Malé, jednoduché domečky by se pak následně mohly pojit k sobě, čímž by postupně tvořily jistou komunitu.

Podrobný vizuální popis:

Všechny vítězné týmy si následně rozdělily stanovenou finanční odměnu ve výši 100 tisíc dolarů, přičemž první dvě místa byla ohodnocena na necelých 21 tisíc dolarů a budoucí podporu od NASA a partnerů.

Foto: NASA

Britský startup vytváří z použitých tenisových míčků přenosné reproduktory

Filip HouskaFilip Houska

hearO_living3
0Zobrazit komentáře

Tenisové míčky, které poznaly sílu úderů špičkových hráčů na prestižních turnajích, zpravidla těch grandslamových, jsou pro fanoušky tohoto sportu velmi cenným sběratelským kouskem. Ostatně kdo by nechtěl vlastnit míček, se kterým hrál Roger Federer, Rafael Nadal nebo Novak Djoković na Wimbledonu či US Open. Podobně to vnímá i anglický startup Rogue Projects. Ten však vášeň ke sběru použitých tenisáků posunul na další úroveň, s níž chce uspokojit jak tenisové příznivce, tak milovníky hudby.

Ve svých londýnských dílnách začal před třemi lety pracovat na prvních prototypech tenisových míčků, které slouží jako přenosný bezdrátový reproduktor. Podle Richarda Mosse, zakladatele Rogue Projects a současně produktového designéra, se totiž tenisové míčky ideálně hodí pro spotřební elektroniku, a to z důvodu jejich tvrdého, několikavrstvového materiálu. Díky němu má být zajištěna vysoká ochrana pro elektronické komponenty, konkrétně tedy pro malé zvukové systémy. A tak vznikl hearO.

hearO_desk

Na první pohled vypadá hearO jako běžný tenisový míček, s tím rozdílem, že jeho vrchní část nahrazuje plastový děrovaný kryt, pod kterým se ukrývá reproduktor s 3W výkonem. Protože jde o bezdrátovou verzi, ve spodku míčku je umístěn nabíjecí modul, který se pojí s přídavnou ploškou pro dobíjení. Co se týče výdrže, hearO má díky 500mAh baterii vydržet až 5 hodin přehrávání hudby (na 70% hlasitost).

taxify-app-mobile

Přečtěte si takéPřepravní startup Taxify se rozšiřuje do dalších čtyř českých měst, včetně OstravyPřepravní startup Taxify se rozšiřuje do dalších čtyř českých měst, včetně Ostravy

Svým zpracováním a výbavou není hearO rozhodně určen pro ozvučnění celé domácnosti, ale dle dostupných recenzí se má jednat o jednoduchý hudební gadget, který se po propojení s mobilním zařízením stává vhodným parťákem k vodě nebo na komornější párty. Jeho cena je 60 liber, respektive 1 900 Kč včetně poštovného do České republiky.

Podepsal jej i Federer s Djokovićem

Ještě předtím, než se hearO dostal na crowdfundingovou platformu Kickstarter, kde v roce 2016 úspěšně dokončil kampaň ve výši 40 tisíc liber, byly první dva prototypy podepsány tenisovými hvězdami Rogerem Federerem a Novakem Djokovićem. Konkrétně se jednalo o míčky z turnaje ATP Finals z roku 2015.

Foto: hearO