Takto vypadá nedostatek bytů. Amsterdam praská ve švech pod náporem expatů i studentů
Redaktor CzechCrunche popisuje, jaké to bylo hledat bydlení v hlavním městě Nizozemska. Česká bytová krize se najednou zdála jako docela malá.
Amsterdam se od pradávna vyznačuje úzkými domy u kanálů
Nizozemsko je země, která má 17,4 milionu obyvatel a rozlohu 41,5 tisíce kilometrů čtverečních. Česko oproti tomu disponuje populací 10,7 milionu lidí, ovšem na téměř dvojnásobné rozloze. Už toto prosté srovnání naznačuje, že stát plný jízdních kol, tulipánů a vodní infrastruktury je zásadně přeplněný. Nepřekvapivě se to výrazně propisuje i do fungování místního trhu s nemovitostmi a nájmy.
Situaci jsem prožíval v posledních měsících na vlastní kůži, protože jsem se před časem rozhodl od září studovat na Amsterdamské univerzitě (UvA) a do Nizozemska se kvůli tomu přestěhovat. Poučen z bytové situace v Brně jsem začal s hledáním bydlení relativně brzo. Amsterdam je ale samozřejmě jiný.
Jde o mezinárodní město, které po staletí přitahuje expaty, imigranty a studenty z celé planety. Více než polovina místní populace nemá nizozemské kořeny. Jen loni bylo 40 procent nově příchozích studentů na nizozemských univerzitách ze zahraničí. Oficiálně roste každoročně populace Amsterdamu přibližně o osm tisíc lidí, s čímž tempo výstavby není schopno držet krok, proto ceny bydlení letí vzhůru – jen letos to bylo meziročně o 19,5 procenta, což je čtvrté nejvyšší číslo v Evropě. Česko je první.
Najít dostupné bydlení v Amsterdamu je tak složité i pro místní, natož pak expaty. První možnost v mém případě byla zcela logická – přihlásit se o ubytování, které nabízí sama univerzita. Mělo to ale háček, jehož jádro leží ještě v jedné statistice. Zatímco ještě v roce 2006 bylo v Nizozemsku 31,5 tisíce mezinárodních studentů, loni už jich bylo 115 tisíc. I výstavba nových kolejí trvá, a tak byla má univerzita schopná nabídnout ubytování jen přibližně polovině nově příchozích studentů.
Kdo místo na kolejích dostal, rozhodl los. Méně šťastné polovině, včetně mně, přišel jen omluvný e-mail. „S politováním vás informujeme, že nejsme schopni vám pomoci s hledáním bydlení,“ stálo v automatické zprávě. Trochu jsem s tím počítal, ale i tak se mi nechtělo věřit, že je amsterdamská situace s bydlením opravdu tak špatná, jak vypadá. Mýlil jsem se. Byla ještě horší.
Rychle se ke mně dostaly loňské příběhy o studentech, kteří se museli svého vysněného vzdělávání vzdát a po několika týdnech pendlování po hotelích a jiných záložních řešeních odjet zpět domů. Jen v Gronigenu začalo akademický rok několik stovek studentů bez domova. Tamní univerzita i ta v Utrechtu zřídily dokonce nouzová přístřeší v hostelech, ale i ta se v mžiku naplnila.
Raději ani nejezděte
Není tak překvapením, že se školy snaží podobným nouzovým řešením předejít. Loni poprvé – a letos znovu – většina nizozemských univerzit vydala všeříkající varování: „Pokud si do 15. srpna nenajdete vhodné bydlení, důrazně vám doporučujeme, abyste do Amsterdamu nejezdili a změnili své studijní plány,“ stálo v dalším e-mail, který jsem obdržel. Pro jistotu i s odkazy do studijního systému na zrušení přihlášky.
Ano, univerzita, na kterou jsem se dostal, mě skutečně v podstatě vybízela, abych na ni nechodil. Objevují se i nápady na zavedení kvót pro mezinárodní studenty. S vědomím takto kritické situace mi nezbylo nic jiného než pokračovat v zatím neúspěšném hledání na vlastní pěst. Univerzita se snažila pomoci alespoň obecnými typy na svém webu, ale ty byly v zásadě k ničemu.