Talentovaný obchodník, který poháněl války diktátorů. Kdo je muž, jehož Putin vyměnil s Amerikou?
Viktor Bout získal téměř mytickou pověst, Moskva o jeho vydání usilovala řadu let. Jeho schopnosti se jí mohou hodit při ukrajinské agresi.
Viktor Bout (uprostřed) po příletu do USA v roce 2010
V únoru 2012 si ruský obchodník Viktor Bout sednul k rozhovoru s reportérem slavného týdeníku The New Yorker, na rukou i nohou měl pouta. „Dostanu se zpátky do Ruska. Nevím sice kdy, ale dostanu se zpátky. Vždyť jsem pořád mladý,“ řekl tehdy čerstvě pětačtyřicetiletý obchodník se zbraněmi. Interview probíhalo v newyorské věznici a nedlouho poté si Bout vyslechl rozsudek – 25 let za mřížemi, protože chtěl prodávat rakety teroristům, kteří by je používali k zabíjení Američanů. Tímto verdiktem se na čas završil příběh, který inspiroval i Hollywood. Nyní, po deseti letech, se píše jeho pokračování. Došlo totiž na Boutova slova a podívá se zpět do Ruska. Američané jej vyměnili za nesmyslně uvězněnou basketbalistku.
Nicolas Cage je dnes už spíš pitoreskní showbyznysová postava, bývaly ale doby, kdy stálo za to jej sledovat, kdy byl opravdovou filmovou hvězdou a platil za talentovaného herce (vždyť v polovině 90. let získal Oscara za roli alkoholika ve snímku Leaving Las Vegas). Jednou z položek Cageovy filmografie, která stojí za pozornost, je i Obchodník se smrtí z roku 2005, který ukazuje příběh cynického zbraňového dealera cestujícího po světě a dodávajícího munici do konfliktů od Afriky po Evropu. A právě Viktor Bout se stal předobrazem postavy Jurije Orlova, jehož Cage ztvárnil.
Obchodník se smrtí, Pán války nebo Zhmotnění zla jsou některé z mnoha přezdívek, které Bout, jehož jméno se někdy píše též Butt, dostal od zástupců OSN nebo tajných služeb. Ty na něj od poloviny 90. let narážely na různých místech světa, kde se zabíjelo s pomocí zbraní, které tam Bout dodával. A to i přes mezinárodní sankce a embarga, která se svými spolupracovníky uměl hravě obcházet. Nebýt jeho schopností, vraždění civilistů v jugoslávské válce nebo v řadě genocid a konfliktů v Africe by bylo o dost složitější.
Bout vyrostl ve městě Dušanbe, metropoli Tádžikistánu. V mládí byl díky vysoké a statné postavě talentovaným volejbalistou, po dosažení plnoletosti zamířil do sovětské armády. A protože byl přirozeně chytrý a šly mu jazyky, dostal šanci vystudovat Vojenský institut zahraničních jazyků v Moskvě. To je přesně ten typ školy, kde si KGB a GRU – sovětská a ruská tajná služba – trénovaly své agenty. Že by někdy pracoval v jejich žoldu, sice Bout opakovaně odmítl, jenže úsilí, které Kreml vynaložil na to, aby ho z USA dostal, svědčí spíš o opaku. Ostatně i jeho spolupracovníci jako bulharský obchodník Peter Mirchev jsou přesvědčeni, že byl vždy velmi úzce napojený na ruské tajné služby a dodávkami zbraní pomáhal rozdmýchávat konflikty tak, jak se to hodilo geopolitickým zájmům Moskvy.