Tam, kde je vápenec a fučí vítr, roste fialové zlato. Levandule z Česka je léčivější než z Provence
Levandule vynáší pěstitelce Heleně Neumannové patnáctimilionový obrat a také zájem o bylinnou spolupráci z Dubaje, Japonska i Alžírska.
Z jedné strany silnice, z druhé strany silo. Málokdo by právě tady budoval rekreační relaxační areál. Jenže právě tady se nacházejí vápence z prehistorického moře, fučí tu vítr a je tu také mráz. Světe div se, právě tohle prospívá levanduli. Dokonce natolik, že má léčivější účinky než ta, za kterou lidé cestují tisíce kilometrů do Provence. A právě na tom se Helena Neumannová rozhodla postavit svůj byznys. V Chodouni u Berouna leží fialové zlato.
„Babička mě odjakživa vedla k tradicím, zvykům, rituálům a bylinám. Dnes je jí 94 a těší se dobrému zdraví,“ líčí Helena Neumannová, jejíž rodina pochází z Čelákovic. Babička jako by tak předurčila osud svojí vnučky. Ta dlouhá léta dělala eventy. Nakonec si ale vzala do hlavy, že začne v Česku pěstovat levanduli v bio kvalitě. A tak se také stalo.
U Chodouně koupila od tehdejšího starosty pole, v Německu sehnala padesát tisíc třícentimetrových rostlin levandule lékařské vypěstované z původní řecké odrůdy s rodným listem a začalo se sázet. Tehdy si ještě kde kdo klepal na čelo. Pěstovat levanduli v Česku. Helena Neumannová ale už tehdy tušila, že místo, kde má pole, jí bude hrát do karet.
„Věděli jsme, že jsou tu minerální podloží a že starosta Josef Stehlík, který působil i v Asociaci soukromých zemědělců, nestříká třicet kilometrů okolo nás do půdy žádné svinstvo. Proto jsme si říkali, že bychom mohli mít šanci získat bio certifikát,“ popisuje Neumannová.
Začátek ale nebyl jednoduchý. Po pěti letech od nákupu sazenic Helena Neumannová skutečně certifikát získala. Podnikatelka začala spolupracovat s vědci, najala lidi, to všechno ještě v době, kdy zároveň v Holešovicích provozovala tvůrčí prostor Creative World. Jenže přišel covid.
„Ještě v listopadu 2022 jsme byli finančně vyčerpaní. Po covidu vzali lidé levanduli útokem,“ líčí zakladatelka Levandulového údolí, které se nachází právě v Chodouni, u polí, kde se fialové rostlině tak daří. Zakladatelce aromatického byznysu nakonec bio certifikace nestačila. Od Vysoké školy chemicko-technologické si nechala vypracovat studii, která levanduli pěstovanou v Chodouni prozkoumala.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsUkázalo se, že pozemky, o kterých podnikatelka tušila, že jsou nad zlato, skutečně plodí mimořádnou rostlinu – levanduli chodouňskou. Voňavá rostlina pěstovaná v Národním geoparku Barrandine má totiž podle VŠCHT až šestinásobně vyšší obsah účinných látek než levandule pěstovaná v jiných koutech Evropy. Kromě Česka se přitom zkoumaly rostliny z Francie, Černé Hory, Bulharska, Izraele, Chorvatska nebo Slovinska.
To, co ji činí tak unikátní, jsou přitom právě stresové podmínky, jimž je v Česku vystavena, v kombinaci s podložím, které formovala původní vápencová moře. Blahodárný vliv má místní levandule na nervovou soustavu, kardiovaskulární i trávicí sytém či na záněty nebo atopické ekzémy. Vrt, který nechala Neumannová v Chodouni udělat, ukazuje na siřičitou vodu vhodnou na problémy s kůží a v pramenech také našla, že levandule se právě tady už kdysi pěstovala.
Neumannová se tak pustila do výroby různých produktů, od čajů přes esenciální oleje až po kosmetiku. Základ stojí na fialovém zlatě. Zakladatelka Levandulového údolí ale ráda pracuje i s dalšími biopěstiteli, a tak se v produktech objevuje také bio pohanka, oves či ostropestřec mariánský z Orlických hor. Přibylo také jedno pole na Slovensku, kde je další políčko s pěti tisícemi sazenic.
A byť je tu ono nehezky vyhlížející silo, kolem dokola zdejší levandulová pole obklopuje také Křivoklátsko i Český kras, nedaleko je Svatý Jan pod Skalou a ještě blíž Koněpruské jeskyně. V současnosti v Levandulovém údolí sklízí ročně kolem devíti tun vzácné rostliny. To znamená pro firmu obrat kolem patnácti milionů korun, který je postavený na prodeji produktů, a také na procedurách a ubytování.
Peníze míří především do dalšího rozvoje, který spočívá hlavně v budování relaxačního centra přímo u zdroje v Chodouni. Oněch devět kilo ale už nebude stačit. O levanduli chodouňskou totiž mají zájem i v zahraničí, kde ji Neumannová, která má ochrannou známku, propaguje jako levandula bohemia.
Zájem mají především v Dubaji, kdy by rádi na české levanduli postavili rovnou celé lázně. Podmínka Neumannové je mít jedny tam a jedny tady. „Podařilo se mi podepsat partnerství a měli bychom z toho mít i první investice,“ říká zakladatelka firmy. Levandulové údolí by mělo také vstoupit na velký e-shop v Japonsku, zajímají se v Kataru, USA i Alžírsku. Nově se levandule objeví také v espresso iced tea v Costa Coffee.