Hudebně se americká popová ikona Taylor Swift v posledních měsících soustředí na jiné věci, to jí ale nezabránilo vydat další studiovou desku, která velmi rychle začala bořit rekordy. Její jubilejní desáté album Midnights dorazilo na streamovací služby během včerejšího dne a konkrétně na Spotify se stalo historicky nejposlouchanějším hudebním projektem za jediný den. Baví i kritiky, kteří oceňují jeho tematickou linku.
Nová deska obsahuje v základu třináct skladeb, které mají být podle slov umělkyně inspirovány jejími „bezesnými noci“ a „fantazírováním nad pomstami“, což z Midnights dělá dílo s relativně promyšlenými texty. Několik hodin po vydání pak přišla i její rozšířená verze s přídomkem 3am Edition, která přináší dodatečných šest nových písniček.
Na příchod v pořadí desátého studiového alba začala Taylor Swift lákat už zhruba před měsícem, kdy na sociální síti TikTok postupně odhalovala tracklist. Swifties, jak se fanouškům jedné z nejvýraznějších popových umělkyň současnosti přezdívá, se proto seskupovali v pomyslných řadách a čekali, než to takříkajíc bouchne.
Stalo se tak včera, kdy nová deska, na které se z produkční i kreativní stránky – podobně jako u předchozích alb Taylor Swift 1989 a Folklore – podílel americký písničkář Jack Antonoff, dorazila na oficiální e-shop Taylor Swift a samozřejmě i na streamovací služby, jež jsou dnes primárním kanálem poslechu nových i starých věcí.
Na Spotify se pak Midnights rychle uchytilo a rovnou přepsalo i rekord v počtu poslechů skladeb za jediný den. Za necelých čtyřiadvacet hodin od vydání překonalo album rekord stanovený umělcem Bad Bunny s deskou Un Verano Sin Ti, která za den posbírala přes 183 milionů streamů. Přesný počet poslechů u Midnights Spotify neuvádí. Daří se i videosinglu Anti-Hero na YouTube, jenž má už přes 13,5 milionu zhlédnutí.
Během své šestnáctileté kariéry překonala americká zpěvačka více než třináct světových rekordů. Ve dvaceti letech se například stala nejmladším umělcem, který kdy získal cenu Grammy za album roku, a získala nejvíce American Music Awards v historii, konkrétně čtyřiatřicet.
Nejsou to ovšem jen fanoušci, kteří nové skladby Taylor Swift milují – i kritici na ně pějí chválu. Vesměs se shodují, že jednotlivé písničky drží pospolu a zpěvačka v nich zní vyspěle. Oceňují mimo jiné i mnohdy temnější tematickou linku, která se napříč deskou prolíná, a také pozitivně hodnotí její návrat k elektroničtější formě popu.
Obecně pak deska, vizuálně inspirovaná estetikou sedmdesátých let, zní propracovaně, což s ohledem na renomé umělkyně zní samozřejmě, je však nutné podotknout, že v posledních měsících má Taylor Swift jiné hudební záležitosti. Postupně totiž přenahrává svá starší alba, aby si k nim získala zpět autorská práva, která na ně ztratila.
Nepouštějte si tu VHS. Před 20 lety vyšel Kruh a vyděsil celou generaci diváků, je relevantní dodnes
Horor Kruh přišel s konceptem tajemné videokazety, jejíž zhlédnutí vás odsoudí k smrti. Na přelomu tisíciletí děsil celý svět a předpověděl dnešní dobu
Uběhly už dvě dekády od doby, co západní svět vyděsilo americké zpracování hororu Kruh. Vzpomínáme, co nám dal. Toi mnoho dalšího přináší nové vydání newsletteru Watch, kde shrnujeme nejzásadnější dění ve filmovém i televizním světě, upozorňujeme na zajímavé trailery a doporučujeme, co si pustit.
Náhodou se k vám dostane neznámá videokazeta. Pustíte si ji, zhlédnete bizarní několikaminutové video, a když skončí, rozezvoní se telefon: „Sedm dní,“ zazní z druhé strany anonymní hlas. Sedm dní čeho? Později zjistíte, že je to doba do vaší smrti. A nikdo netuší, jak jí předejít.
Koncept Kruhu, japonské knihy Kodžiho Suzukiho a stejnojmenné americké filmové adaptace z roku 2002, může znít trochu směšně. Obzvlášť dnes, kdy VHS dávno nahradily DVD – a i ty už zmizely. Na přelomu milénia ale tento horor fascinoval celý svět a skutečně vyděsil desítky milionů diváků. Uspěl díky pohlcujícímu vyprávění spisovatele a plíživé atmosféře snímku režiséra Gora Verbinského, v jeho jádru ale ležel znepokojivý strach z moderních technologií.
Reprofoto: Movieclips/YouTube
Horor Kruh je v zásadě o vraždící videokazetě
V době, kdy naplno běžely videopůjčovny, v nichž jsme procházeli regály s véháeskami a často vybírali naslepo, Kruh dokonale provokoval naši přirozenou – a na první pohled paradoxní – touhu bát se. Co když někdo do jedné z krabic nastražil video, které bychom nikdy neměli vidět? Ve snaze přimět někoho (pozor, vyzrazení pointy), aby se na zkopírovanou kazetu podíval a přenesl tak kletbu na sebe, by to byla ideální možnost. (konec vyzrazení pointy)
Kruh, byť v románové formě, vznikl počátkem 90. let, navíc s děsivou přesností předpověděl šíření informací na internetu. Vždyť videokazeta se smrtící zprávou je z dnešního pohledu dokonalá analogie pro řetězové e-maily roznášející dezinformace, internetová fóra dávající vzniknout radikalizovaným teroristům a sociálním sítím, kde je nejúspěšnější strach a nenávist. Japonský horor je sice technologicky zastaralý, jeho myšlenky jsou ale relevantní dodnes.
Co ukazují trailery
Na západní frontě klid
Dějiny říkají něco jiného, na skutečném bojišti ale válka nemá žádné vítěze. Každodenní horor řadových vojáků ukázal revoluční román Na západní frontě klid od Ericha Marii Remarqua a jeho americká filmová adaptace v roce 1930 vyhrála Oscara za nejlepší film. Teď přichází nový německý snímek, natáčený mimo jiné v Česku, a podle prvních ohlasů jde o významné, byť nelítostně nepříjemné dílo.
Koruna
Po nedávné smrti královny Alžběty se široce opět otevřela otázka – neměla britská monarchie už dávno zaniknout? Tentýž problém předloží i pátá řada oceňovaného seriálu Koruna, která se zaměří na krizi královské rodiny a poslední roky života princezny Diany.
Welcome to Chippendales
Somen Banerjee se narodil v Indii, doufal ale, že ve Spojených státech si splní svůj americký sen – přesněji chtěl zbohatnout. To se mu podařilo, když koncem 70. let založil jeden z prvních amerických stripklubů, v němž se ženy dívaly a muži se svlékali. O vzniku dodnes známých striptérů z Chippendales, mnohdy nosících pouze motýlek na krku, připravilo Hulu film s Kumailem Nanjianim v hlavní roli. Nebude přitom zdaleka jen o svlékání.
Titans
Podobně jako v kinech, i v televizi se více pozornosti dostává titulům Marvelu, i DC ale má co nabídnout. Počátkem letošního roku dobře pobavil seriál Peacemaker, Superman a Lois překvapil svou emoční vyspělostí a brzy se už ve čtvrté řadě vrátí Titans. Ta slibuje poměrně krvavou akci, na jakou u komiksových hrdinů stále nejsme příliš zvyklí, a nebezpečné zloduchy v čele s Lexem Luthorem.
https://www.youtube.com/watch?v=peeO4bwuPys
Co hýbe světem filmu a televize
Harrison Ford míří do univerza Marvelu
Příští rok se Harrison Ford naposledy objeví v roli slavného Indiany Jonese, jeho Han Solo zemřel už v roce 2015. Tím ale hollywoodská hvězda s franšízami vůbec nekončí – naopak se vydává do jedné z vůbec největších. V roce 2024 má ve filmu Captain America: New World Order ztvárnit roli generála Rosse, kterou dosud hrál letos zesnulý William Hurt. Více zde.
Netflix proti sdílení hesel zakročí příští rok
Streamovací služba po náročných šesti měsících oznámila podstatně lepší výsledky, než se čekalo, a představila s tím i nový způsob, jak dále zvyšovat příjmy – posvítit si na uživatele, co sdílejí hesla. Nový systém, který jsme přiblížili v samostatném článku, by se měl spustit už někdy počátkem příštího roku.
Pinocchio Guillerma del Tora je skvělý
Nejspíš jen shodou náhod se stalo, že v Hollywoodu letos vznikly dvě velké adaptace legendárního Pinocchia, obě k sobě ale mají velice daleko. Zatímco hraný film od Roberta Zemeckise, který nedávno vydalo Disney, na většinu diváků i kritiky zapůsobil jako kýč postrádající zajímavé nápady, pojetí Guillerma del Tora zatím vzbuzuje nadšení. Kritici loutkový snímek, zasazený do Mussoliniho Itálie, označili za vizuálně krásný, s pozitivním příběhem, jenž ovšem obsahuje také silné podtóny melancholie a neodvrací zrak od selhání lidstva. Prozatím jsou všechny dostupné recenze velice kladné. Del Torův Pinocchio vyjde počátkem prosince na Netflixu.
Brzy začíná festival dokumentárních filmů Ji.hlava
Největší festival dokumentárních filmů v Česku se rychle blíží ke svému 26. ročníku, který proběhne v Jihlavě mezi 25. a 30. říjnem. Návštěvníci se mohou tradičně těšit jak na více konvenční, tak autorské a experimentální snímky. Z letošního programu stojí za pozornost třeba portrét asi nejlepšího horolezce na světě Adama Ondry nebo animovaný film Tmání využívající virtuální realitu. Různé sekce se pak budou věnovat retrospektivám významných dokumentaristů, jako jsou Lionel Rogosin a Shirley Clarke, stejně jako obrazu války či konfliktu na Ukrajině.
Minisérie o vzniku Spotify z traileru nepůsobila zvlášť zajímavě, ve skutečnosti je ale velice dobře zpracovaná. Díky zajímavému stylu vyprávění, kdy se každá epizoda zaměřuje na jednu důležitou postavu, počátky revoluční streamovací služby nahlížíme z několika různých perspektiv a dostaneme tak poměrně komplexní obraz stavu hudebního průmyslu v dnešní době. A Spotify v něm nepůsobí zrovna nejlépe.
Amazon nedávno vydal poslední díl Prstenů moci, teď zkouší diváky zaujmout sci-fi seriálem Médium (The Peripheral) natočeným podle stejnomnenné předlohy jednoho z otců kyberpunku, Williama Gibsona. Podle prvních reakcí sice novinka tak docela nedokáže reflektovat témata analýzy kapitalismu budoucnosti, sledování nebo kolonialismu, zaslouží si nicméně alespoň vyzkoušet. Může zaujmout kvalitně natočenou akcí, atraktivními vizuály a noirovou zápletkou o vyšetřování vraždy. Seriál prý také připomíná Westworld, ale s jednodušším vyprávěním.
Dnes by už drama o trans problematice, jehož hlavní postavu ztvárnila herečka nepochybující o svém pohlaví přisouzeném po narození, nejspíš nevzniklo. Hillary Swank nicméně ve filmu Kluci nepláčou předvedla brilantní herecký výkon v příběhu, jenž uvěřitelně analyzuje emoční, fyzické i společenské aspekty změny pohlaví ve světě, který na to není připraven. Jde o hluboce lidské drama inspirované skutečnými událostmi a vyzývající k empatii.
Pravděpodobně ideální dokument, který si pustit po zhlédnutí minisérie Netflixu o Jeffreym Dahmerovi. Nebo možná ne tak docela. Není šílenství jako šílenství se totiž zaměřuje na životní dílo psychiatričky Dorothy Otnow Lewisové hledající vysvětlení pro hrůzné činy mnoha sériových vrahů. Proč to dělají? Co je k tomu vedlo? Narodili se jako zloduši, nebo je z nich učinilo prostředí? Zaslouží si jakoukoliv formu soucitu? Lewisová při své práci dochází k mnoha zajímavým – a mnohdy ne snadno akceptovatelným – odpovědím.
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu … Číst dále
Pomocí cookies ukládáme vaše nastavení a preferencí, analýze návštěvnosti našich stránek, zprostředkování funkcí sociálních médií a k personalizaci obsahu. Informace o užívání našich stránek také dále sdílíme s našimi obchodními partnery z oblasti sociálních médií, reklamy a analytiky. Za tyto webové stránky a soubory cookies odpovídá CzechCrunch s.r.o. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Nastavit preferované cookies
Vždy, když navštěvujete jakoukoliv webovou stránku, stránka může ukládat nebo získávat informace z vašeho prohlížeče, zejména formou souborů cookies. Tyto informace se mohou týkat vás, vašich preferencí nebo vašeho zařízení a jsou užívány převážně k zajištění vámi očekávaného chodu stránek. Takto získané informace vás obvykle přímo neidentifikují, ale mohou vám zprostředkovat personalizovanější zkušenost při užívání našich stránek. Protože respektujeme vaše právo na soukromí, můžete zakázat některé druhy cookies, které nejsou k využívání našich stránek nezbytné. Pokud se však rozhodnete některé cookies zakázat, může mít tento krok vliv na vaši uživatelskou zkušenost stránek a námi nabízené služby. Aktivací níže uvedených souborů cookies vyjadřujete souhlas s tím, že vaše osobní údaje mohou být převedeny do třetích zemí. Více informací naleznete na následujícím odkazu.
Možnosti předvolby jednotlivých cookies
Naprosto nezbytné cookies
Nezbytné cookies zajišťují klíčové funkce webových stránek jako jsou zabezpečení, správa sítě, přístupnost a základní statistiky o návštěvnících, takže není možné je vypnout. Prohlížeč můžete nastavit tak, aby blokoval soubory cookie nebo o nich posílal upozornění (tato skutečnost však může mít vliv na fungování stránek).
Pokročilé analytické funkce
Nástroje třetích stran, které nám umožňují zlepšovat fungování webových stránek pomocí zasílání zpráv o tom, jaký způsobem stránky užíváte. Tyto cookies však shromažďují údaje způsobem, který nikoho přímo neidentifikuje. Pokud tyto cookies nepovolíte, nebudeme vědět, kdy jste navštívili naši stránku.
Funkce a preference
Funkční a preferenční cookies umožňují použití pokročilého webového obsahu a pokročilých funkcí a zároveň nám také umožňují ukládat vaše nastavení a preference.
Cílené soubory cookies
Díky těmto cookies vám můžeme zobrazovat personalizované nabídky, obsah, jakož i reklamní obsah, na základě vašich zájmů na našich webových stránkách, na stránkách třetích stran a na sociálních médiích. Neukládají ale vaše osobní informace přímo, nýbrž přes jedinečné identifikátory prohlížeče a internetového zařízení. Pokud je nepovolíte, bude se vám zobrazovat na stránkách méně cílená reklama.