Tech obr Microsoft se pustil do projektu, který by mohl do 10 let pomoci vyléčit rakovinu

Jiří SvobodaJiří Svoboda

microsoft-research_entrance
0Zobrazit komentáře

Někteří technologičtí giganti, které známe spíše z odvětví informatiky, hardwaru a softwaru, využívají svůj obrovský kapitál k posunu ve vědeckém oboru důležitém pro naši samotnou existenci – v medicíně. Příkladem za všechny může být připravovaný projekt Microsoftu, který má za cíl definitivně vyřešit problém s rakovinou, tedy nemocí, která ročně stojí na životě 8,5 milionů lidí.

Společnost Billa Gatese ale nechce vybočovat ze svých standardů na poli technologií a tak nejde na nemoc pomocí medikace, ale matematiky. Chris Bishop, vedoucí laboratoře Microsoft Research, tvrdí, že genetická informace této nemoci se dá kompletně rozkódovat a díky tomu nejenom přesně nahlédnout do její struktury, ale možná ji také pozměnit tak, aby nebyla nebezpečná.

Nanofarm_13

Přečtěte si takéDíky tomuto startupu, si můžete doma za pár korun vypěstovat vlastní potraviny bez zaléváníDíky tomuto startupu, si můžete doma za pár korun vypěstovat vlastní potraviny bez zalévání

Hlavním objektem zájmu týmu, který se skládá z množství biologů, vědců a technologických specialistů, je v tuto chvíli vytvoření molekulárních počítačů utvořených z DNA, které by v těle fungovaly jako doktor, který dokáže rozpoznat a zničit zhoubné buňky.

cancer

Realizace takového projektu je samozřejmě ještě daleko, avšak vedoucí týmu Andrew Phillips věří, že tato technologie bude dostupná do deseti let. Vize jiné členky týmu, doktorky Jasmine Fisherové, zase vypadá tak, že pomocí chytrého telefonu bude možné 24 hodin denně kontrolovat funkce svého těla a zdraví, píše The Telegraph.

Několik pokusů a podobných experimentů už tu bylo

Nejedná se však o jediný projekt v rámci Microsoftu zaměřený na medicínu. Další iniciativa, která už je víceméně připravená k provozu, je zobrazovací technologie, která dokáže monitorovat vývoj určitého nádoru. Jiná stálice v oblasti informatiky, IBM, se do podobného projektu, který nazvala Watson Oncology, pustila už dříve. Služba nabízí optimalizované možnosti léčky rakoviny na základě analýzy dat rozsáhlé databanky pacientů.

Samozavazovací boty z Návratu do budoucnosti se začnou prodávat již příští měsíc

Filip HouskaFilip Houska

nikehyperadapt10_0921_mp
0Zobrazit komentáře

Scéna, kdy Marty McFly sedící na kraji sedačky kultovní automobilu De Lorean DMC-12 nazuje boty značky Nike, které se mu automaticky samy zavážou, se stala ikonickým prvkem celé filmové trilogie Návrat do budoucnosti. Americký sportovní gigant již v roce 2015, přesněji 21. října (v tento den totiž hlavní aktéři přicestovali do „budoucnosti“) oznámil, že takový obuvnický experiment bude skutečně k prodeji.

K tomu se nyní schyluje. Vůbec první samozavazovací boty na světě se mají dostat na trh 28. října letošního roku. Jmenují se Nike HyperAdapt 1.0 a funkčně jsou inspirovány obuví, kterou nosil představitel Martyho McFlye, Michael J. Fox. Informoval o tom server Wired.

pokemon-go-3-2-970×647-c

Přečtěte si takéTento chytrý náramek umožňuje chytat Pokémony bez telefonuTento chytrý náramek umožňuje chytat Pokémony bez telefonu

Zajímavostí na této novince je hned několik. Každá bota má v sobě například zabudovaný kabelový systém vyrobený z rybářského vlasce a tlakový senzor na podrážce. Po vsunutí nohy dovnitř tento systém rozpozná jistý pohyb a na základě specifického tlakového algoritmu se samy zavážou. V případě, že by byla bota příliš těsně uvázána, tak je možné ji povolit pomocí tlačítek na jazyku.

nikehyperadapt10_0921_1

Pozoruhodnou vlastností je také nutnost nabíjení, což je na dnešní dobu značně atypické. Světelné LED diody, kterými jsou Nike HyperAdapt 1.0 vybaveny v zadní části, upozorňují na situaci, kdy dochází baterie. K dosažení plné baterie je zapotřebí obětovat tři hodiny, které se však následně přemění až ve dvoutýdenní plnohodnotnou možnost užívání. Dobíjí se pomocí magnetické klipsy, jež je součástí balení.

I když se boty prezentují jako samozavazovací, tak prakticky není ani co zavazovat. Nylonové tkaničky tam sice jsou a na pohled se skutečně zavazují, ovšem nejsou tím prvkem, který byl držel botu pevně na noze. V jistém slova smyslu se jedná pouze o „vizuální trik“.

nikehyperadapt10_0921_2

Boty jako takové plní účel, který byl nastaven v Návratu do budoucnosti, ovšem vypadají zcela jinak. Nemají přílišný futuristický vzhled, nýbrž se tváří jako klasické sportovní boty. Cíl společnosti je v tomto případě poměrně zřejmý – model HyperAdapt 1.0 má mířit i na běžné lidi a nebýt jen filmovou rekvizitou pro skalní fanoušky.

Do prodeje by se měli dostat přibližně za měsíc. K zakoupení budou však pouze ve vybraných obchodech po Spojených státech a vzhledem k tomu, že boty procházely poměrně náročným vývojem, tak tomu bude také odpovídat i výsledná cena. Ta však známá prozatím není.