Tech obr Microsoft se pustil do projektu, který by mohl do 10 let pomoci vyléčit rakovinu
Někteří technologičtí giganti, které známe spíše z odvětví informatiky, hardwaru a softwaru, využívají svůj obrovský kapitál k posunu ve vědeckém oboru důležitém pro naši samotnou existenci – v medicíně. Příkladem za všechny může být připravovaný projekt Microsoftu, který má za cíl definitivně vyřešit problém s rakovinou, tedy nemocí, která ročně stojí na životě 8,5 milionů lidí.
Společnost Billa Gatese ale nechce vybočovat ze svých standardů na poli technologií a tak nejde na nemoc pomocí medikace, ale matematiky. Chris Bishop, vedoucí laboratoře Microsoft Research, tvrdí, že genetická informace této nemoci se dá kompletně rozkódovat a díky tomu nejenom přesně nahlédnout do její struktury, ale možná ji také pozměnit tak, aby nebyla nebezpečná.
Hlavním objektem zájmu týmu, který se skládá z množství biologů, vědců a technologických specialistů, je v tuto chvíli vytvoření molekulárních počítačů utvořených z DNA, které by v těle fungovaly jako doktor, který dokáže rozpoznat a zničit zhoubné buňky.
Realizace takového projektu je samozřejmě ještě daleko, avšak vedoucí týmu Andrew Phillips věří, že tato technologie bude dostupná do deseti let. Vize jiné členky týmu, doktorky Jasmine Fisherové, zase vypadá tak, že pomocí chytrého telefonu bude možné 24 hodin denně kontrolovat funkce svého těla a zdraví, píše The Telegraph.
Několik pokusů a podobných experimentů už tu bylo
Nejedná se však o jediný projekt v rámci Microsoftu zaměřený na medicínu. Další iniciativa, která už je víceméně připravená k provozu, je zobrazovací technologie, která dokáže monitorovat vývoj určitého nádoru. Jiná stálice v oblasti informatiky, IBM, se do podobného projektu, který nazvala Watson Oncology, pustila už dříve. Služba nabízí optimalizované možnosti léčky rakoviny na základě analýzy dat rozsáhlé databanky pacientů.