Technologičtí magnáti se připravují na Bílý dům s Trumpem. Musk byl už u telefonátu se Zelenským
Situace v USA se mění nejen pro voliče, ale i technologické lídry. Elon Musk před volbami podporoval Donalda Trumpa, zato Jeff Bezos byl tišší.
Američané rozhodli a prezidentem se na další čtyři roky stane Donald Trump. S tím se aktuálně bude muset, kromě truchlících demokratů, popasovat také skupina významných a vlivných mužů z amerického technologického světa. Trump totiž už dopředu avizoval, že pokud se stane znovu prezidentem, zasáhne do řady odvětví, která mohou lidem jako Elon Musk nebo Jeff Bezos výrazně zkomplikovat, nebo naopak ulehčit život. Záleží, se kterou stranou politického spektra si budou zrovna bližší.
Zdá se však, že technologičtí byznysmeni jsou si toho dobře vědomi. Sám Trump tvrdí, že mu někteří z nich telefonovali ještě před volbami. Šéf Applu Tim Cook si mu údajně stěžoval na pokuty, které jeho společnosti udělila Evropská unie. Mark Zuckerberg se prý zase po telefonu omlouval za to, že na sociálních sítích jeho společnosti Meta docházelo ke zkreslování informací o pokusu o atentát na Donalda Trumpa z letošního července. Ani jeden tato Trumpova tvrzení nekomentoval.
Je otázkou, co z toho je pravda. Budoucí americký prezident je sice „primadona, která ráda přehání“, psal ještě před volbami americký server The Verge. Je ale také možné, že vedoucí představitelé velkých amerických firem jednoduše nevěděli, kdo nakonec volby vyhraje, a tak se snažili být zadobře s oběma kandidáty. „A pokud je jeden ze dvou lidí, kteří by se mohli stát prezidentem, mstivý a zároveň náchylný k lichotkám – a má na starosti jmenování lidí, kteří rozhodují o tom, jak se budou utrácet miliardy z federálních zakázek –, proč si ho trochu nepředcházet?“ dodal server.
U šéfa Tesly žádné překvapení
Elon Musk patří k hlasitým podporovatelům Donalda Trumpa už delší dobu. Navenek začal být aktivní po pokusu o atentát letos v červenci. Není přitom kovaným republikánem. V minulosti přispíval na kampaně demokratickým i republikánským prezidentským kandidátům a sám tvrdil, že v roce 2016 volil v souboji o Bílý dům Hillary Clinton, nikoliv Trumpa.
Letos ale bylo vše jinak. Na Trumpovu kampaň věnoval 119 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy korun), protrumpovským obsahem bombardoval své vlastní sledující na sociální síti X. Televizní stanice Sky News a i další analytici dokonce uvádí, že algoritmy jeho sociální sítě upřednostňovaly obsah podporující Donalda Trumpa. Musk osobně pak strávil poslední týdny před volbami kampaní „v terénu“ v klíčových amerických státech. A také tu každý den vybral člověka, který od něj dostal milion dolarů (zhruba dvacet milionů korun), pokud šel volit.
Vydělat na zvolení Trumpa může Musk i finančně. Už jen po jeho zvolení stoupla hodnota akcií automobilky Tesla o více než 13 %. Ostatně podle serveru Business Insider plyne Muskova podpora Trumpa mimo jiné ze snahy pomoct Tesle, které hrozí ztráta dominantního postavení na domácím trhu s elektromobily. Současný prezident Joe Biden před dvěma lety prosadil protiinflační balíček, který motivuje i tradiční automobilky, aby se více zapojily do produkce vozů na baterie.
Let that sink in pic.twitter.com/XvYFtDrhRm
— Elon Musk (@elonmusk) November 6, 2024
Pro Teslu to znamená větší konkurenci a cenovou válku. Business Insider připomíná, že letos poprvé klesl podíl prodaných elektromobilů Tesla v USA pod padesát procent. V minulosti byl přitom i na osmdesáti procentech. Zato Donald Trump několikrát mluvil ve své kampani o potřebě zrušení protiinflačního balíčku. Zároveň na vládních kontraktech stále minimálně částečně závisí Muskova SpaceX, která má s vesmírným úřadem NASA uzavřenou řadu smluv, mimo jiné na zásobování mezinárodní vesmírné stanice nebo vývoj lunárního modulu pro přistání na Měsíci.
Je také možné, že Trumpovo prezidentství bude pro Muska znamenat i angažmá ve Washingtonu. Trump agentuře Reuters řekl, že pokud vyhraje volby, nechá Elona Muska řídit nově ustanovenou komisi, která by měla provést kompletní finanční audit celé vlády a doporučit zásadní reformy. Oba dva se totiž shodují v názoru, že aktuální Bidenova administrativa podle nich plýtvá penězi. Sice to neznamená ministerské křeslo, ale Musk by v takové pozici mohl mít značný vliv.