Teď už jde o zdraví aneb proč se v době koronavirové nespoléhat jen na svou informační bublinu
Nezůstat napospas své informační bublině je teď důležitější než kdy jindy
V souvislosti s pandemií koronaviru se mi stal až surrealistický zážitek, který mi připomněl, jak snadné je díky internetu být zcela mimo realitu. A nebo v ní naopak být až po uši.
Zatímco jsem minulý týden seděl na koleji v Estonsku, kde trávím v rámci Erasmu aktuální semestr, a s hrůzou sledoval vývoj okolo koronaviru doma v Česku, moji spolubydlící měli úplně jiné starosti. Byl čtvrtek 12. března a tady začínala jako vždy párty. Jako by se nic nedělo a jako by je dění v okolním světě moc nezajímalo.
Kontrast mezi tím, jak jsem celý vývoj vnímal já a jak oni, mi naprosto vyrazil dech. Chtělo se mi křičet na španělské spolubydlící, kteří v klidu popíjeli pivo, že jejich země situaci vůbec nezvládá a že z nich bude druhá Itálie. Chtělo se mi chrlit na ně fakta a důležitost toho, aby se na párty především vůbec nescházeli. Nechápal jsem to, oni nechápali mě, ale hned jsem viděl paralelu s jinou situací.
Bylo to jako snažit se přesvědčit zarytého odpůrce uprchlíků, že v Česku žádní uprchlíci nejsou. Můžete to vysvětlovat, jak dlouho chcete, ale ve finále nepochodíte a ti lidé si stále budou myslet svoje.
Dnes už víme, že když při začátku uprchlické krize tito lidé konzumovali informace, tak obvykle čerpali z jiných zdrojů než zbytek populace – hlavně dezinformačních serverů. Jejich zdi na sociálních sítích pak algoritmy vypracovaly až do té míry, že vycházeli při svém přemýšlení ze zcela jiných předpokladů.
Myslím, že tady se stalo totéž, ačkoliv v menší míře. Důvod, proč jsme se s mými spolubydlícími vůbec nechápali, je ten, že zatímco já jsem prostřednictvím Twitteru a své informační bubliny sledoval doslova každý ždibec zpráv, oni nejspíš žádnou takovou bublinu neměli.
Zatímco v Česku lidé zažívali první hodiny nouzového stavu, tady v konverzacích o koronaviru převládaly memy a vtipy. Tedy i moji spolubydlící konzumovali informace z úplně jiných zdrojů než já.
Výborně to reflektuje každodenní realitu v internetové společnosti. Venku se může dít de facto cokoliv, ale pokud někdo konzumuje informace převážně ze své algoritmizované informační bubliny, nikdy nebude schopen odhadnout skutečnou závažnost, nebo naopak nezávažnost situace.