Telegram v ICO pro svoji novou kryptoměnu vybral již 850 milionů dolarů z cílové miliardy
Komunikační aplikace Telegram, za kterou stojí zakladatelé sociální sítě VKontakte, Pavel Durov a Nikolai Durov, vznikla teprve před 4 roky, ale ke konci loňska zaznamenala již přes 180 milionů aktivních uživatelů. Telegram má navíc nyní vcelku netradiční cíl, konkrétně největší ICO (nabídku vlastní, nově vytvořené kryptoměny) s cílem získat ohromnou 1 miliardu dolarů.
ICO by mělo proběhnout příští měsíc, ale už nyní se Telegramu podařilo z výsledné částky vybrat 850 milionů dolarů. Konkrétně od velkých investičních firem a solo investorů, kterých bylo dle dostupných informací lehce přes 80 – částku potvrzuje i oficiální zápis u Americké komise cenných papírů (SEC).
Firma by chtěla vytvořit svůj vlastní blockchain s názvem TON, na kterém bude fungovat vydávaná kryptoměna Gram, úložiště souborů podobné například Filecoinu, decentralizované služby VPN, mikroplatby mezi uživateli v rámci aplikace a v neposlední řadě samozřejmě samotný vývoj Telegramu.
Původní cíl byl vybrat prostřednictvím ICO zhruba 1 miliardu dolarů, s tím, že v tzv. “pre-sale”, který slouží zmíněným investičním firmám a vybraným investorům měl mít maximální částku nastavenu na 600 milionů dolarů – pro obrovský zájem byla ale navýšena o dalších 250 milionů. Očekává se tak, že by celkově mohl Telegram navýšit ICO celkem až na 2 miliardy dolarů, kdy by 1,15 miliard vybíral přímo od svých uživatelů a menších investorů.
První financování Telegramu vůbec
Bratři Pavel a Nikolai Durov se pustili do vývoje Telegramu po prodeji většinového podílu ve své sociální síti VKontakte, z čehož získali kolem 300 milionů dolarů. Co bylo vždy trochu zvláštní je to, že Telegram i přes svůj rapidní vývoj a rostoucí náklady nechtěl externí financování, stejně jako dle slov jeho CEO Pavla Durova firma není v žádném případě na prodej, ani za několik miliard.
Zmíněné ICO je tak vůbec první forma financování, která by měla krýt nejen tvorbu blockchainu a rozvoj nových technologií, ale také stávající vývoj Telegramu a rozšiřování týmu. Oficiální whitepaper pro TON si pak můžete prohlédnout zde.
Foto: TechCrunch / Flickr