Telemedicínský projekt Meddi se vydal do Latinské Ameriky. Uživatele tam může počítat na miliony
Už když svou telemedicínskou aplikaci spouštěl, tak Jiří Pecina věřil, že právě jeho přístup dokáže vzdálenou péči o pacienta konečně proměnit v realitu. Tuzemský projekt Meddi app má v Česku zaregistrovaných 4 700 lékařů, rozšířil se na Slovensko a teď se společnost Meddi hub vydala dokonce do Latinské Ameriky.
Získala totiž klienta v Ekvádoru, kde navázala spolupráci s fakultní nemocnicí v univerzitním městě Cuenca. Firma už ale rozehrála partnerství i se zdravotnickými zařízeními v sousedním Peru a Kolumbii, které by se měly stát oficiálními partnery Meddi hub do konce roku. Jen tato tři zařízení dohromady obslouží půl milionu pacientů ročně. České Meddi ale může díky dalším rozjednaným kooperacím v budoucnu obsluhovat i miliony dalších.
Firma zároveň spolupracuje i s Ibero-americkou asociací pro telehealth a telemedicínu a s Latinskoamerickou diabetologickou asociací se podílí na přípravě pilotního projektu v oblasti diabetologie Meddi Diabetes, který zahrne pacienty z Ekvádoru a Mexika. Dohromady má spolupráce, jejíž je Meddi odborným garantem, podle Peciny potenciál dosáhnout na víc než 60 milionů lidí, kteří se v regionu s diabetem léčí.
Latinskoamerický sen o telemedicíně
Vysoká čísla jsou pro Meddi hub jasnou zprávou: na čím víc lidí projekt dosáhne, tím zajímavějším místem pro byznys se pro ni Latinská Amerika může stát. „Region Latinské Ameriky se potýká s nedostatkem lékařů, současně je tu lékařská péče pro obyvatele často velmi vzdálená a specializovaná lékařská zařízení, která jsou obvykle v hlavních městech, jsou pro ně nedostupná. Potenciál je tu tedy opravdu ohromný,“ myslí si Pecina.
Vypadá to, že i když se původně chtěl soustředit nejdříve na evropské státy, lepší region by hledal jen stěží. Lidé v Latinské Americe jsou zvyklí si za medicínské služby běžně připlácet, srostli s mobilními telefony a nakupují online. A aplikace zaměřené na wellness, fitness a zdraví tvoří poměrně velký, víc než sedmiprocentní, podíl aplikací stažených z App Store i Google Play.
Telemedicínu navíc podporují i zdejší státy. „V Peru například vláda schválila zákon o telemedicíně, který nemocnicím přímo ukládá telemedicínu aktivně využívat pro obor onkologie,“ říká Pecina. Je proto přesvědčený, že tu tak zvládne nabídnout službu, která je potřebná, a jejíž zavedení může být poměrně rychlé a hladké.
„Telemedicína může nahradit část osobních setkání a celkově zefektivnit komunikaci, dokáže ale také přivést pacienty k pravidelném monitoringu onemocnění a k větší ochotě k léčbě,“ nabízí další pohled k péči o cukrovkáře Omidres Perézová, prezidentka Latinskoamerické diabetologické asociace.
Diabetologický projekt začne veřejně fungovat v prvním čtvrtletí příštího roku. Perézová bude zároveň českou platformu využívat ve svých kurzech telemedicíny, které poskytuje pro lékaře z celé Latinské Ameriky.
Lékař v telefonu jako oblíbený firemní benefit
Vzhledem k výrazně nižší dostupnosti lékařské péče může Meddi v Latinské Americe oproti Česku využít víc modelů, jak na službách vydělávat. „Ať už v podobě mikroplateb za jednotlivé konzultace nebo formou předplatného. To platí pro veřejnost. Pak je zde samozřejmě korporátní sektor, jako Veolia, kde je telemedicína jedním z firemních benefitů a jde o službu, kterou nám naši klienti platí,“ vysvětluje Pecina.