Televize Prima se po 21 letech stěhuje z pražské Palmovky. Z nového sídla bude vysílat i CNN Prima News

Peter BrejčákPeter Brejčák

prima-viz1-min

Foto: Prima

Vizualizace nového sídla TV Prima

0Zobrazit komentáře

Skupina Prima, do které patří i stejnojmenná televize, po 21 letech opouští pražskou Palmovku a stěhuje se do nového sídla ve Strašnicích. Ve zrekonstruovaných prostorách polyfunkčního objektu Vinice obsadí šest podlaží. Čtyři nadzemí zaberou kanceláře, do dvou podzemních pater umístí technické a provozní zázemí televize.

Jako první komerční televizní stanice v tuzemsku byla Prima založena v roce 1993 a do nových prostor se stěhuje zejména z kapacitních důvodů. Aktuálně provozuje již šest rozhlasových a osm televizních stanic, ke kterým se navíc v příštím roce přidá také nová stanice CNN Prima News, a tak se již skupina do stávajících prostor na Palmovce nevešla. Navíc její portfolio doplňuje také několik webů a tištěných časopisů.

prima-viz2-min

Foto: Prima

Vizualizace nového sídla TV Prima

V historii skupiny Prima jde o třetí změnu sídla. „Nová adresa vždy pro Primu znamená významný milník. Věřím, že tomu bude i tentokrát. Nové prostory s nejmodernějšími televizními studii započnou další éru našeho zpravodajství i pořadů vlastní tvorby. Do budovy se přesunou obchodní zastupitelství Media Club i rádia společnosti Radio United, a tím se zkoncentrují média skupiny GES pod jednu střechu,“ říká Marek Singer, generální ředitel skupiny provozující vysílání osmi televizních a šesti rozhlasových stanic.

Stěhování Primy i Media Clubu je rozděleno do jednotlivých etap, aby nebylo přerušeno vysílání televizních ani rozhlasových stanic. Nejdřív se do nových prostor přestěhoval archiv následovaný programovým oddělením, techniky či administrativním oddělením. V poslední fázi se budou stěhovat zpravodajská oddělení, rozhlasové stanice a odbavovací pracoviště. Celé stěhování má být dokončeno v polovině prosince.

Původně obchodně-administrativní centrum Vinice s navazujícím obytným souborem Palouk bylo postaveno v roce 1998 a v té době šlo o jeden z největších realizovaných architektonických souborů tohoto typu v Praze. Po téměř dvou desetiletích se z prostor odstěhoval dlouholetý majoritní uživatel, objekt koupila společnost Ges Real a provedla jeho celkovou rekonstrukci.

prima-viz3-min

Foto: Prima

Vizualizace nového sídla TV Prima

Generálním projektantem stávajícího objektu Vinice je společnost Casua stojící za celou rekonstrukcí prostor i citlivém zakomponování televizních studií do stávajících vnitřních atrií. Rozvržení vnitřních prostor zabezpečovala firma Spaceplan, hlavní televizní studio navrhl Jaroslav Holota z kreativního studia Ungroup. Jeho podobu včetně míst, odkud bude vysílat očekávaná stanice CNN Prima News, však zatím Prima tají.

Interiér budovy je navržen jednoduše a funkčně, tmavě šedé kovové prvky jsou kombinovány se dřevem. Železobetonové konstrukce či chybějící podhledy v kancelářích dodávají prostorám industriální nádech. V budově je položeno 320 kilometrů datových a televizních kabelů a nainstalováno 4 300 síťových portů. K dispozici jsou také tři zdroje energie zaručující chod vysílání i v případě přerušení dodávek energie.

prima-studio

Foto: Prima

Současné studio televize Prima čekají změny

Dopis do druhého dne jako prémiová služba za příplatek. Česká pošta zavádí nový doručovací systém

Filip HouskaFilip Houska

ceska-posta-auto

Foto: Česká pošta

Dodávka České pošty

0Zobrazit komentáře

Vstříc moderním technologiím. Takové motto bylo dost možná zapsáno v hlavičce nového strategického plánu České pošty, která se před pár měsíci rozhodla vybavit všechny své pobočky bezkontaktními platebními terminály a dokonce nastavit základní zázemí pro příchod samoobslužných kiosků. Nyní podniká další „inovaci“, od které se bude odvíjet zasílání dopisů.

Od 1. února příštího roku se chystá Česká pošta zavést takzvaný dvourychlostní systém pro doručování listových zásilek. Pro běžného člověka, stojícího zpravidla v dlouhé řadě u přepážky, to znamená, že si bude moci vybrat dva způsoby, jak svůj dopis z bodu A do bodu B zaslat. Státní podnik tento chystaný proces rozděluje do dvou režimů – ekonomického a nejrychlejšího.

Co se ekonomického režimu týče, tam se nic zásadního nezmění. Odesílatel zaplatí stejných 19 korun za to, že mu bude slíbeno doručení listové zásilky do padesáti gramů do dvou pracovních dní od samotného podání. Někdy to může dojít včas, někdy kvůli nedostatku pošťáků a nepříliš spolehlivé logistice o pár dní později. Nic nového.

Pokud ale zákazník zvolí režim pro nejrychlejší doručení, dočká se změny nejen ve slíbené dodací lhůtě, ale také v poplatku za zprostředkování. Česká pošta vyzdvihuje, že při volbě této možnosti se dopis dostane do správných rukou hned následující pracovní den po podání, tedy o zhruba 24 hodin dříve než u ekonomického režimu. A protože jde o „nadstandardní“ metodu, zařazuje ji do škatulky prémiových služeb.

ceska-posta

Foto: OC Breda

Česká pošta

To znamená, že odesílatel bude nucen zaplatit 26 korun za zprostředkování, respektive o sedm korun více než normálně. Díky tomu by pak podnik měl zkvalitnit své služby, efektivněji rozložit chybějící pracovní sílu a ušetřit náklady spojené s doručováním. „Česká pošta se inspirovala u ostatních evropských přepravců, kde tento způsob doručování je již zavedený,“ zní z oficiální zprávy.

Stále záruka 92% kvality

Klíčovým důvodem pro zavedení tohoto dvourychlostního doručovacího systému je podle ředitele divize poštovního provozu a logistiky Petra Cinkla pokles objemu poštovních zásilek, což je vzhledem k internetovým možnostem zcela pochopitelné.

„Celkový objem listovních zásilek každoročně klesá o zhruba 10 %, naopak náklady spojené s doručováním rostou. Pokud by Česká pošta nepřikročila k popisovaným změnám, musela by navyšovat ceny všech listovních zásilek,“ objasňuje. Současně veřejnost ujišťuje v tom, že si bude státní podnik udržovat konstantní hranici 92% kvality doručení, kterou dle jeho slov „dlouhodobě spolehlivě splňuje“.

Nyní je otázka, jak k této změně přistoupí běžní zákazníci. Byť drtivou většinu poplatek ve výši 26 korun za možné expresní dodání nevytrhne, je téměř jisté, že vyvolá menší pozdvižení.

Prémiové služby jsou v dnešním světě samozřejmě velmi časté a promítají se napříč řadou odvětví, na druhou stranu pomyšlení, že se bude zaslání pouhého dopisu do druhého dne řadit do stejné kategorie, je minimálně úsměvné.