Christopher Nolan skoro prováhal šanci. Nebýt jeho bratra, nejlepší film o Batmanovi by nenatočil

Nechtěl být zaškatulkován jako režisér komiksových filmů, a tak dlouho váhal. Nakonec s bratrem natočili film, ve kterém obsadili i Heatha Ledgera.

Filip HouskaFilip Houska

xr:d:DAGCMfWKnJ8:20,j:2195929789034214846,t:24041518

Foto: Midjourney

Batman a Joker tak, jak si je představuje umělá inteligence

0Zobrazit komentáře

Jde o jeden z nejlepších filmů o Batmanovi, a to hlavně díky tomu, že se režie chopil Christopher Nolan. Málokdo ale ví, že Temného rytíře s Christianem Balem v hlavní roli a výborným Heathem Ledgerem v kostýmu Jokera původně vůbec točit nechtěl. Byl to jeho bratr, kdo ho přesvědčil – řekl mu něco, co se dá pochopit snad jen od sourozence. A navíc ho skoro přemluvil k tomu, aby o pár let později nepracoval s antihrdinou Banem.

Je to už více než dvacet let, co za Christopherem Nolanem, tehdy známým hlavně díky kritiky skvěle přijatému thrilleru Memento, přišli lidé ze studia Warner Bros. s nabídkou k natočení nového filmu o Batmanovi. Přijal ji s vizí toho, že snímek nebude klasickým komiksovým blockbusterem, ale naopak diváky zavede do úplných začátků křižáka v kápi a popíše život, který Bruce Wayne žil v soukromí bez svého typického černého obleku.

Vznikl tak Batman začíná, který odstartoval novou, úspěšnou batmanovskou trilogii. Po skvělém přijetí prvního dílu přišla nabídka k natočení pokračování, tu ale Nolan zpočátku odmítal. I když věděl, že může vytvořit další megahit, který vydělá spoustu peněz a vyvolá ve fanoušcích nadšení, nechtěl se uvrtat do pozice režiséra komiksových filmů. Už tehdy, před zhruba patnácti lety, měl mnohem větší ambice.

„Chris byl prostě na vážkách, jestli má další film s Batmanem udělat,“ prozradil v podcastu Daxe Sheparda jeho bratr Jonathan Nolan, který s ním spolupracoval právě na původním snímku. „Z prvního filmu byl nadšený, pro mě to ale bylo něco jako: ‚Dobře, teď jsme postavili famózní závodní auto, tak se s ním pojďme projet.‘ Prostě udělejme další pokračování,“ vzpomíná režisér mimo jiné několika dílů nového seriálu inspirovaného videohrou Fallout.

Kvůli tomu, aby Christopher nebyl v Hollywoodu brán jako režisér komiksových filmů, se bavili o tom, jak by děj a atmosféru posunuli do jiné polohy. Že by se z dobrodružství, na kterém byl založen Batman začíná, přesunuli do kriminálního prostředí nevyzpytatelného Gothamu – a spíše než cokoliv komiksového by novinka působila jako akční thriller. „Doslova jsem mu říkal, ať není srab a jdeme to zkusit,“ dodává jeho mladší bratr.

I přesto, že nebyli sladění na tom, že Temného rytíře natočí, měli už předchystaný scénář, který postupně rozvíjeli. Najednou začaly jednotlivé linky do sebe zapadat. „V ten moment jsem si řekl, že to bude výborná věc,“ říká Jonathan. Stejně jako v první části trilogie do hlavní role Batmana obsadili Christiana Balea – a u hlavního padoucha Jokera sáhli po australském herci Heathu Ledgerovi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Temný rytíř vyšel v srpnu roku 2005 a stal se jedním z nejlepších filmů vycházejících z komiksů, který existuje. Celková temnota všudypřítomné kriminality Gothamu, neuvěřitelně psychopatický výkon Ledgera v roli Jokera a výborná proměna státního zástupce Harveyho Denta (zahraného Aaronem Eckhartem) z něj udělali skvost, který se jen tak neomrzí. Skoro až mrazí z představy, že by v této podobě vůbec nevznikl.

O pár let později se bratři Nolanové pustili i do posledního filmu trilogie s názvem Temný rytíř povstal, který se dočkal podobně velkého přijetí. Na něm už sice byli dohodnutí a chtěli trojici batmanovských filmů uzavřít, narazili ovšem na problém ve výběru zloducha. Zatímco Christopher tlačil Banea, Jonathan chtěl, aby dostal prostor Hádankář, který je mimochodem i padouchem filmu The Batman z roku 2022 od Matta Reevese.

xr:d:DAGCgsCM_LM:2,j:4928488863543987271,t:24041518

Foto: Depositphotos / CzechCrunch

Slavný režisér Christopher Nolan

„Začal jsem si pohrávat s myšlenkou Hádankáře a s tím, co by se s touto postavou dalo dělat,“ vzpomíná Jonathan a dodává, že v něm vidí větší podobnost s předchozím Jokerem, tím pádem by to do struktury filmu lépe zapadalo. Po vzájemné shodě s ostatními tvůrci si ale uvědomil, že poslední střípek batmanovské trilogie musí být opět o něco jiný. Zvolili totiž téma jakési apokalypsy – a tam Bane ztvárněný Tomem Hardym lépe pasoval.

Zajímavé je ale pomyšlení, že kdyby se pánové dohodli na výběru Hádankáře, s velkou pravděpodobností by oslovili Leonarda DiCapria. Ostatně taková představa panovala ve Warner Bros. Scenárista David S. Goyer, který s Nolanovými spolupracoval, už dříve zmínil, že byli ze strany studia tlačeni do tohoto výběru, ale nakonec se jim podařilo vizi zmírnit a představit vedení právě Banea.

Unikátní LEGO socha ze Super Maria uchvátila Prahu. Zadání znělo vytvořit něco nezapomenutelného, říká tvůrce

Největším hostem Comic-Conu Prague 2024 byl čtyřmetrový a čtyřtunový Bowser. „Modely LEGO vidím denně, ale takových moc není,“ hlásí jeho designér.

Michal MančařMichal Mančař

lego-comic-con-bowser-boxed

Foto: Comic-Con Prague

Čtyři tuny a přes čtyři metry. Mocný Bowser ze Super Maria byl v jistém ohledu tím největším lákadlem Comic-Conu Prague 2024

0Zobrazit komentáře

Každý se s ní chtěl vyfotit. A každý snadno mohl. Obrovitánská LEGO socha Bowsera – úhlavního nepřítele z oblíbené videoherní série Super Mario – byla minulý víkend na pražském Comic-Conu jednou z největších atrakcí. Díky jejím rozměrům to platilo doslova. Kdokoliv na stánek společnosti LEGO přišel, mohl navíc s Bowserem zapózovat a odnést si snímek z fotoautomatu jako nesmazatelnou památku. Svůj úkol tak socha splnila. „Dostali jsme krásné zadání. Vytvořit něco nezapomenutelného,“ popisuje její designér Lubor Zelinka.

Comic-Con Prague 2024 minulý víkend přilákal 27 tisíc fanoušků filmů, seriálů, komiksů, her – a také stavebnic LEGO. Plastové kostky svou hravostí do zábavou překypujícího programu akce v O2 universu dokonale pasovaly. A už pátý ročník popkulturního svátku spojení značek Comic-Con a LEGO ještě posílil. Kromě výstavy LEGO soch ze Star Wars v životní velikosti představil i jedno gigantické lákadlo. Krále Koopů Bowsera!

Jestli tohohle dračího želváka neznáte, tak vás asi minula videoherní ikona Super Mario. Bowser je totiž Mariovým úhlavním protivníkem. „A při stavbě jeho obří sochy jsme chtěli zprostředkovat ten pocit, jako má Mario, když se s ním utká. Abyste si řekli: ‚Ty jo, to bude těžkej souboj!‘,“ popisoval na Comic-Conu designér Lubor Zelinka, jenž pro LEGO právě podobně úchvatné sochy tvoří.

Když jsme Bowsera složili, nevydával zvuky, které měl. Řešili jsme, čím to je… a byla to paměťová karta, která se během cesty vytřásla ze slotu. Stačilo ji zasunout.

Tak náročná práce se neobejde bez pár škobrtnutí. Stavitelé tak museli vyřešit třeba to, že Bowser měl tik v levém oku. „Když jsme ho v hale dokončili a proběhl první test, nechoval se, jak měl. Nevěděli jsme, co s ním je. Zkontrolovali jsme řídicí program, motor, kabeláž… Až když jsme obočí sundali, tak jsme zjistili, že jsme motor přetížili. Modelář to postavil obzvlášť poctivě, model nebyl dutý, a tudíž těžký,“ přiblížil úskalí tvorby Zelinka.

Kdo na Comic-Con zavítal, musel jeho slova potvrdit. Větší LEGO sochu než obřího Bowsera jste v Česku ještě nemohli vidět. Plastový padouch měří 4,3 metru, váží 3,9 tuny a Zelinka s kolegy z kladenského LEGO studia ho složili z 663 900 kostek. A to tak šikovně, že se dokonce hýbe. „Podívali jsme se na stávající malou stavebnici Bowsera, jak je krásně rozpohybovaná. Tak jsme se rozhodli udělat i velkého pohyblivého robota. Naštěstí se ten nápad všem líbil,“ zmínil Zelinka.

A i když je v lecčems jedinečný, stejně jako ostatní veledíla je Bowser složený ze standardních kostek. „Rád bych měl nějakou kouzelnou kostičku, která by nám práci usnadnila, ale takovou možnost nemáme. Jedinou specialitou jsou běžné kostky vylisované na přání v libovolné barvě,“ přiblížil designér. Abyste si ale takového obřího Bowsera postavili doma, jen kostky by vám nestačily. „Pod kostkami je masivní ocelová konstrukce a k tomu motor,“ dodal Zelinka. Mimochodem, ačkoliv socha váží skoro čtyři tuny, želvákův krunýř je dutý.

Záporák ze Super Maria zabral kladenským designérům 3 290 hodin, celkem se na něm podílelo 72 lidí napříč jedenácti týmy. „Není to jen práce designérů. Socha musí být udělaná tak, aby byla bezpečná pro návštěvníky, musí být možné ji rozebrat… Takže do procesu jsou zapojeni konstruktéři, elektroinženýři, také modeláři, co kostky jednu po druhé lepí k sobě, mechanici, kteří model po slepení testují,“ vysvětlil projektový manažer Lukáš Horák.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kromě obočí měl Bowser potíže i s pomyslnými hlasivkami. Kromě pohybu totiž tahle LEGO socha umí také řvát. „Takové problémy jsou specialitou modelů, které hodně cestují. Mají v sobě spoustu elektroniky, pokaždé je sestavujete nanovo a podobné věci se občas objeví. Bowser nevydával zvuk, a tak jsme řešili, čím to je. A bylo to jednoduše tím, že paměťová karta s nahranými zvuky se během cesty vytřásla ze slotu. Stačilo ji zasunout,“ přidal úsměvné řešení Horák.

Zmínka o cestování byla na místě, Comic-Con Prague 2024 nebyl první takto laděnou akcí, kde se Bowser ukázal. Jeho premiéra proběhla před dvěma lety na ještě velkolepějším Comic-Conu v americkém San Diegu. Odtamtud putoval třeba na herní akci Gamescom v Německu nebo na nizozemské cony. Pro Lubora Zelinku byla Bowserova pražská zastávka navíc příležitostí ke shledání s vlastním výtvorem po dvouletém odloučení.

david-nykl-comic-con

Přečtěte si takéDavid Nykl alias dr. Zelenka: Jason Momoa byl jako velké štěněJason Momoa byl takové velké štěně. A tahal mě na pivo, bavil dr. Zelenka z Hvězdné brány na Comic-Conu

„Modely z LEGO kostek vidím dnes a denně, ale takových moc není. Překvapilo mě, že i s takovým časovým odstupem stále působil impozantně, když jsem poprvé vešel do haly a uviděl ho,“ popsal své pocity konstruktér. Což bylo stoprocentní naplnění původního úkolu pro kladenské konstruktéry: „Dostali jsme krásné zadání. Vytvořit něco nezapomenutelného.“

Že se to povedlo, mohly potvrdit tisícovky návštěvníků Comic-Conu Prague. Ty kromě LEGO lákadel přivábili především hosté od těch zahraničních – třeba Anthony Daniels alias C-3PO ze Star Wars – až po ty česky mluvící – takový herec David Nykl neboli dr. Zelenka z Hvězdné brány nacpal sál k prasknutí a bavil svými dnes už kultovními hláškami.

Kdo nechtěl jen poslouchat, mohl si zahrát hry digitální i deskové, okouknout přehlídku cosplaye nebo se zapojit do diskuze CzechCrunche, v níž vystoupili Ivan Bartoš, Leoš Kyša, Čestmír Strakatý, Luděk Staněk a Daniel Vávra. Comic-Con Prague prostě spojoval jak LEGO kostky, tak fanoušky.