Tenistka Serena Williamsová investuje do firem vedených ženami či lidmi různé barvy pleti. Podpořila již desítky projektů
Jedna z nejlepších tenistek všech dob Serena Williamsová válí na kurtech i po narození své dcery, ale v sedmatřiceti letech se přeci jen její kariéra pomalu blíží ke konci. I proto se zřejmě před několika lety rozhodla začít věnovat vlastnímu byznysu mimo tenisový svět a založila investiční fond Serena Ventures, který se zaměřuje především na investice do mladých firem řízených ženami a lidmi různých etnických menšin. Za dobu existence fondu od roku 2014 investovala již do více než 30 firem včetně MasterClass, Brandless či ženského coworkingu Wing.
Poté, co se rodačka z Floridy po narození své dcery v roce 2018 opět vrátila k tenisu, se velmi rychle vyhoupla na přední příčky na žebříčku WTA. To ale ještě veřejnost nevěděla, že již několik let vedle své tenisové kariéry vede ještě vlastní byznys. Až tento týden Serena Williamsová poprvé veřejně odhalila detaily o své investiční společnosti, která podporuje firmy napříč různými obory.
Na svém Instagramu Serena ve středu zveřejnila příspěvek odhalující její velké tajemství: „V roce 2014 (ano, vím, že umím udržet tajemství) jsem založila Serena Ventures s cílem podpořit zakladatele firem v různých odvětvích.“ Zmínila mimo jiné, že investuje do firem, které jsou kreativní a cení si nových možností, zejména ale pokud jsou vedené ženami či lidmi různých barev pleti. Cílem společnosti je vedle investic také radit mladým podnikatelům a pomoci jim v začátcích jejich podnikání.
Ženský svět investic
Serena Ventures se zaměřuje na investice do velkého množství různých firem od potravinářského průmyslu přes zdraví až po módu a internetové nákupy. V portfoliu najdeme například firmu Billie vyrábějící žiletky či coworkingový startup Wing, které se zaměřují především na ženy. Jako matka malé holčičky investovala Serena Williamsová i do společnosti Little Spoon, která na základě předplatného doručuje domů přírodní stravu pro děti.
Kromě toho investici od Serena Ventures získaly další firmy soustředící se na rozvoz jídla jako Daily Harvest či Gobble. Mezi dalšími v seznamu je i firma Brandless nabízející výrobky denní potřeby bez značky za velmi nízkou cenu, služba na předplatné tamponů LOLA, domácí fitness Tonal či poskytovatel online kurzů MasterClass.
Za zmínku stojí také africká vývojářská firma Andela. Ta nyní působí ve čtyřech afrických zemích a v minulosti již získala investici od fondu Marka Zuckerberga či nadace bývalého viceprezidenta Spojených států Ala Gora. Fond Serena Ventures je nyní dalším z investorů i díky tomu, že Andela pro to splňuje všechny požadavky. Společnost má velmi rozmanitý tým spoluzakladatelů a lokální vedení ve všech zemích, kde působí. Jejím cílem je školit africké vývojáře a dostat je tak na pozice do mezinárodních firem, které shání talentované zaměstnance.
Foto: Flickr/Andy Miah, Flickr/TED Conference