Teplo pomáhá od menstruačních bolestí. Česká designérka tak navrhla elegantní hřejivé body
Elegantní body, které hezky vypadá a zároveň umí prohřát břicho a spodní záda? Právě takové vymyslela Kateřina Rydlová už během svých studií.
Menstruace může někdy pěkně potrápit. Každá žena, která se pravidelně potýká s jejím bolestivým průběhem, potvrdí, že minimálně během prvního dne by si nejraději zalezla pod peřinu a spodní záda i podbřišek si obkládala zahřívací lahví. Jenže většina žen nežije ve světě, který by jim takový komfort umožňoval i během pracovních dnů. Mladá průmyslová designérka Kateřina Rydlová ale vymyslela textilní body, které může ženy příjemně zahřívat, zatímco sedí třeba na pravidelném meetingu.
Kateřina Rydlová absolvovala Ústav průmyslového designu na Fakultě architektury ČVUT v Praze. A i když původně směřovala k interiéru, nakonec se začala zabývat oblastí zdravotních a lékařských pomůcek. První zkušenost přišla ve druhém ročníku, když navrhovala zubařský laser. Měla možnost tento známý nástroj vylepšit, mluvit s doktory a stavět design na tom, že výsledek někomu reálně pomůže.
S tématem ženského těla pak souvisel její další projekt – vajíčko Lumen Light. Tím chtěla nahradit těhotenský test. Místo papírku se dvěma čárkami mohou ženy dát partnerovi vajíčko, které pomocí měnící se intenzity světla lépe vyjadřuje jejich emoce a rozsvítí se právě pozitivním těhotenským testem. V roce 2018 pak Rydlová začala realizovat nápad na pomůcku, která by mohla ulevit od bolesti břicha způsobené menstruací.
Věděla totiž, že ženy se během menstruace často uchylují k úlevě v podobě prášků proti bolesti, a chtěla přijít s jiným řešením. „Projekt začal jinak než všechny ostatní moje projekty ve škole. Než jsem začala kreslit, chvíli to trvalo. Dávala jsem prostor výzkumu – co bolest způsobuje, co ženy používají a jak jim může pomoci teplo. Až poté jsem začala experimentovat s tím, že by mohlo jít o oblečení, které hřeje,“ vysvětluje Rydlová.
Právě teplo totiž při bolestech prokazatelně přináší úlevu. Děloha se během menstruace stahuje, což způsobuje, že se nedostatečně prokrvuje. Prohřátí podbřišku tak pomáhá rozproudit krev, uvolňuje a tím orgány okysličuje. Navíc bez vedlejších účinků, které mohou zatížit organismus podobně jako různé tišící pilulky. Hřejivé dečky nebo gumové lahve tak mohou být skutečně efektivní, jenže je lze využít jen doma. Hřejivé oblečení se tak jevilo jako důmyslné řešení.
Teplo, které si žena může obléct
Mladá designérka na projektu pracovala jako studentka a výsledkem byla z části funkční diplomová práce – textilní body se speciální hřejivou vrstvou. Na vývojovou část na akademické půdě Rydlová s týmem získala grant zhruba 1,2 milionu korun od Technologické agentury České republiky, který pokryl náklady na vývoj a experimenty na univerzitě.
„Díky grantu jsem pracovala v týmu lidí a učila se za pochodu. Lepší výstup ze školy jsem si asi nemohla přát. Díky tomu jsem se i našla v tom, kam bych chtěla dál směřovat. Předtím jsem nikdy nemyslela, že se budu zabývat textilem, a děsila mě představa, že budu navrhovat oblečení. Moje mamka byla švadlena, ale já jsem nikdy neuměla šít. Neznala jsem technologie, neznala jsem textilní materiály. Byl to pro mě nový svět,“ vzpomíná designérka.