Testovací akademií v Cleverlance prošly už stovky lidí. Je to vstupenka do světa IT, říká šéf testingu

V české technologické společnosti Cleverlance pomáhají vstoupit do světa IT těm, kteří s ním nemají žádnou zkušenost. A daří se jim to.

patak

Foto: Cleverlance

Martin Paták, manažer softwarového vývoje a Quality Assurance v Cleverlance

Jako zákazník, který používá nějaký digitální produkt, se s ním sice nesetkáte, ale kdyby ho nebylo, nebude možná vše fungovat tak, jak má. Řeč je o testování, které je nedílnou součástí vývojářského procesu. Dobře ho znají také v české technologické společnosti Cleverlance, kde si uvědomili, že právě přes testování mohou svět IT otevírat novým talentům. I třeba těm, kteří nemají v technologické oblasti velké zkušenosti. Jejich testovací akademii se daří a prošly jí už stovky lidí.

Jak Testing Clever Akademie funguje, co zájemcům nabízí a proč je právě testing ideální branou do světa vývoje, v němž je po talentovaných lidech stále větší poptávka? O tom ve svém komentáři pro CzechCrunch píše Martin Paták, manažer softwarového vývoje a Quality Assurance ve společnosti Cleverlance.

***

Testování je šedou eminencí světa IT. I když o jeho existenci zákazník nemá (obvykle) tušení, nedokázaly by bez něj firmy na trh dodat funkční a spolehlivé produkty. Takzvaná Quality Assurance je nejenom nepostradatelnou součástí procesu zakázkového vývoje softwaru, stát se testerem je navíc pro řadu lidí vstupní branou do vývoje technologií. A je jedno, jaké znalosti IT má nebo z jaké země pochází.

Pryč jsou doby, kdy se týmy vývojářů zavřely na dlouhé týdny či dokonce měsíce do svých kanceláří, aby na závěr představily výsledky své práce klientovi. Vývoj dnes probíhá po jednotlivých částech, malých celcích a každý dokončený krok je prakticky na denní bázi kontrolován. Vývojář je schopen případné chyby či nepřesnosti ihned odstranit.

Dalším kolem kontroly prochází i výsledný produkt – testování doprovází vývojáře v každé etapě jejich práce. Testerský tým proto musí být stabilní a nároky na schopnosti a kvalifikaci jeho členů jsou vysoké. A takových odborníků je na pracovním trhu celosvětově nedostatek.

To byl také důvod, proč jsme už v roce 2015 spustili první Testing Clever Akademii. Zájemci musejí mít analytické myšlení, být pečliví a nebát se kreativity. Akademie je určená pro lidi s minimální nebo žádnou zkušeností s IT prostředím, kteří ale mají potenciál. My jim umožníme tento potenciál rozvinout.

cleverakademie

Foto: Cleverlance

Testing Clever Akademie může být vstupenka do světa IT

Během sedmi let jsme vypsali 28 kol, kterými úspěšně prošlo na 426 účastníků a 159 z nich dodnes působí přímo v týmech Cleverlance na různých pozicích. Mnozí z účastníků dnes sami vedou vývojové projekty nebo působí jako lektoři na Testing Clever Akademii. Řada z nich se postupem času uplatila jako analytici nebo programátoři.

Výhodou je, že jsou testeři součástí vývojových týmů na nejrůznějších projektech, u různých klientů, v různých fázích projektů. O současném IT světě se tak hodně naučí. Vidí, jakým způsobem se produkty vyvíjí a co je pro jejich uživatelský úspěch důležité. Platí, že testing je vstupenkou do IT světa a umožňuje lidem začít budovat svoji kariéru v IT.

Testing má ale ještě jednu výhodu. Jeho „řeč“ je totiž univerzální a srozumitelná napříč různými národnostmi. Cleverlance má v současnosti pobočky v Německu, Španělsku i USA a týmy pracují stále častěji pro zahraniční klienty. Využili jsme proto náš osvědčený koncept proškolování budoucích testerů a otevřeli jsme ho zájemcům z nejrůznějších evropských zemí.

Qinshift Czechia

Pojďme společně změnit svět.

Potvrdily se nám tím dvě věci. Předně jsme si ověřili, že náš vzdělávací koncept funguje i mimo české prostředí. Druhým poznatkem je, že testerské týmy složené z lidí s různými životními zkušenostmi nebo odlišnou kulturou jsou pro vývoj produktů přínosné. Čím pestřeji je tým testerů poskládaný, tím více nepřesností nebo chyb odhalí.

Akademie ale našla ještě jedno využití. Když civilizovaný svět na konci února v šoku sledoval, jak na evropském kontinentu zaútočil jeden stát na druhý, znamenalo to mimo jiné také potřebu rychle hledat způsoby, jak pomoci milionům uprchlíků. Jak jim umožnit začít znovu budovat svůj život, jak jim pomoci uplatnit svoje schopnosti a získat kvalifikovanou práci. Protože známe skrytou sílu Testing Clever Akademie, ve velmi krátkém čase jsme ji převedli do ukrajinštiny. A v květnu ji otevřeli pro první skupinu ukrajinských účastníků.

Hned prvního kurzu se zúčastnilo 19 lidí. Byli mezi nimi dvacetiletí, ale také padesátníci. Pocházeli z různých koutů Ukrajiny. Z Kyjeva, Charkova, ale také ze Záporoží, Žytomyru, Irpinu nebo Chersonu. Slyšet příběhy jich samotných – nebo jejich rodin, které na Ukrajině zůstaly – sdílet s nimi jejich obavy, situaci, ve které se ocitli, to všechno znamenalo, že tenhle ročník byl velkou školou i pro nás v Cleverlance.

Partnerem článku je společnost Cleverlance. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.

Qinshift Czechia

Pojďme společně změnit svět.

Klíčoví lidé

stros-cleverlance3

Petr Štros

Jednatel