TikTokem letí návod na krádeže aut přes USB kabel. Pomoct mají sledovací zařízení od Applu
Američané, kteří mají starší Kiu nebo Hyundai, musí mít oči na stopkách – snadno jim totiž auto mohou ukrást děti s kabelem, kterým se nabíjí telefon.
TikTok skvěle poslouží pro hledání tipů na cestování, vaření, pobavení nebo vzdělávání, zároveň ale může poskytnout kontroverzní návody, které způsobí, že se v Americe začne krást více aut, než je zvykem. Návod je to navíc tak triviální, že ho zvládne i malé dítě – pokud tedy má dostatek kuráže. Na nejrychleji rostoucí sociální síti se objevila takzvaná challenge k tomu, jak snadno a rychle odcizit vozy značek Kia a Hyundai. A minimálně policisté z New Yorku to už museli začít plošně řešit. Přes malé sledovací zařízení, které vyvíjí Apple.
Příběh je to tak fascinující, že se mu dá jen stěží uvěřit. Přesto je pravdivý. Vše mělo začít koncem roku 2021, kdy se policisté z amerického města Milwaukee začali zabývat krádežemi aut, která byla odcizována sotva náctiletými dětmi. Později se zjistilo, že se malí zlodějíčkové, kterým bylo mnohdy dvanáct let, naučili vozy krást na TikToku, kde se šířil návod, jak auta nastartovat pouze s pomocí kabelu, kterým se nabíjí třeba telefon.
Ne však všechny značky aut, ale pouze ty modely, které vyráběly jihokorejské automobilky Kia a Hyundai. Do základních verzí starších čtyři roky s klasickým klíčkem pro odemykání a startování totiž neinstalovaly imobilizér, jenž brání nastartování vozidla v případě, že by do něj byl vložen nesprávný klíč. A právě to se stalo některým majitelům osudným.
Nenechavcům se tak stačilo dostat dovnitř, oddělat kryt sloupku řízení a do zdířky zapalování vložit právě konektor USB-A. Pak už mohli s konektorem otočit podobně jako s klasickým klíčem a vůz nastartovat. A vzhledem k tomu, že TikTok ve Spojených státech používá až 150 milionů lidí, bylo zřejmé, že se z tohoto návodu může stát velký problém.
Internetem proletělo nespočet stížností na to, jak majitelům auta mizela z poměrně bezpečných míst před domem a bývala zaparkována o několik bloků dál, často i nabouraná, potažmo zdemolovaná. A byť vedení TikToku mělo každé video s tímto návodem ze své sítě mazat, jakmile se jednou něco takového vytvoří a dostane do oběhu, už není cesty zpět.