Tip na víkendový výlet: Kdo chce s vlky výti, musí do výběhu. Na Šumavě v Srní mají vlčí smečku

Cesta k vlčímu výběhu vede přes naučnou stezku. Pak už stačí jen pozorovat, jak šumavská smečka žije.

Eliška NováEliška Nová

Vlčí výběh srní

Foto: Placehunter

Vlčí výběh v Srní na Šumavě

0Zobrazit komentáře

Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc říká, že vlci jsou součástí naší biodiverzity a jsou také krásní. O tom se lidé mohou přesvědčit na vlastní oči. Nikoliv však v zoologické zahradě, ale v poutavé šumavské přírodě, kde vznikl vlčí výběh.

Vlci jsou chránění jak v Česku, tak celé Evropě. V tuzemsku byly stavy této psovité šelmy dlouho na minimu, postupně se ale vlk začal do české přírody vracet. Usadil se pod Bezdězem a také u hranic. Jenže zatímco ve volné přírodě je téměř nemožné ho spatřit, na Šumavě to takový problém není.

Byl tam tedy vytvořen výběh, ze kterého je vlky možné pozorovat z tři sta metrů dlouhé lávky, jež vede čtyři až pět metrů nad zemí a poskytuje mnoho zákoutí, odkud lze vlčí smečku pozorovat. Jsou tu i přístřešky, díky kterým pozorování nevyruší ani déšť.

V případě Srní navíc platí, že i cesta je cíl – ta vede k vlčímu výběhu přes naučnou stezku dlouhou dva kilometry. Podívat se je možné také do návštěvnického centra, kde se člověk může o šelmě leccos dozvědět. Třeba jestli vlci skutečně vyjí na měsíc.

Na Šumavě jsou sice vlci v zajetí, mají ale k dispozici obrovský výběh, který se blíží divočině, ve které žijí. K dispozici mají až tři hektary. Ideální je vybavit se dalekohledem.

Vlčí pár, který se tam usídlil, pochází z chovu v zajetí. Zatímco samec byl z plzeňské zoo, samice přišla z Německa. Předpoklad byl, že tito dva vlci založí novou generaci. Snadné to ale nebylo.

Vlčí výběh srní

Foto: Placehunter

Součástí je i naučná stezka

Vlci totiž tvoří pár na celý život. Šelmy si tak musí navzájem sednout. Ne nadarmo se říká, že s vlky je to jako s lidmi. Na Šumavě nakonec vybrali méně dominantní samici a hodně dominantního samce. A zafungovalo to. Samice Pandora nicméně letos uhynula, v Srní ale vychovala několik generací vlčat.

Centrum funguje od roku 2015 a jeho návštěvnost se zvyšuje – ročně ho navštíví desítky tisíc lidí. „Návštěva vlčího výběhu zabere zhruba jednu hodinu. Vůbec není na škodu si přivstat a navštívit výběh hned po otevření, tedy v 8.30. Hlasitý a dupající dav není ideálním klíčem k tomu, aby se vlci přiblížili,“ radí česká aplikace pro výlety Placehunter.

U krbu s výhledem na Javor

Na cestě za vlky je možné se zastavit a ubytovat v Železné Rudě, konkrétně v apartmánu Javor 04. Designové místo je přímo v centru města. Promyšlený apartmán má dvě ložnice – zelenou a šedou.

„V zelené ložnici se můžete zašít a pracovat v útulném koutku se stolem. Šedá ložnice má zase navíc malou šatnu, tak se nebojte toho sbalit víc,“ popisuje web Amazing Places, který se na ubytování zaměřuje.

Nejen na zimní období je v apartmánu krb. Komu by se chtělo přece jen ven, může kromě vlčího výběhu Srní navštívit třeba nedaleké Černé a také Čertovo jezero. Ubytování se každopádně jmenuje podle hory Javor, na kterou je odsud krásný výhled.

Javor 04

Foto: Amazing Places

Apartmín dostal jméno podle svého výhledu, jmenuje se Javor 04

Javor 04

Foto: Amazing Places

Čas je možné tu trávit u krbu

Javor 04

Foto: Amazing Places

Apartmán se nachází v centru Železné Rudy