Tip na víkendový výlet. Moravský archeopark kombinuje svět pravěku a moderní architektury
Civilizační a kulturní centrum světa byla před tisícovkami let Morava. Dnes tuto slávu připomíná muzeum. A to i skrze moderní architekturu.
Zůstaly tu půdorysy někdejších sídlišť, ohnišť i zbytky dílen. Jsou tu i doklady výroby nástrojů a dalších předmětů z paleolitické domácnosti. A také kosti. Mamutí kosti. Dnes tu stojí Stavba roku 2016. Pokud někdo hledá sloučeninu mezi tou nejstarší historií a moderní architekturou, pak je Archeopark Pavlov to správné místo.
„Mezi nejcennější objevy tohoto naleziště patří kostry samotných lidí a doklady technologií, které zde podle dosavadních znalostí lidé použili vůbec poprvé. A konečně i umělecké předměty dokládající jejich estetické cítění,“ láká návštěvníky park v Pavlově, který spravuje Regionální muzeum v Mikulově.
Jihomoravská naleziště jsou jedním z nejvýznamnějších sídelních areálů v Evropě i na světě. Před třiceti tisíci lety je tu vytvořil homo sapiens. Archeopark je zasvěcený době lovců mamutů, konkrétně lovců a sběračů, kteří se usadili na svazích hřebene Pálavy.
Tehdejší člověk přitom právě tady vůbec poprvé začal s výrobou keramiky, tkaním látek nebo s broušením kamene. Kromě zmíněného je tu například i replika dolnověstonického hrobu, který přibližuje tehdejší pohřební zvyklosti. Jsou tu sošky venuší i plastiky zvířat.
„Dlouhodobý výzkum loveckých sídlišť pod Pálavou ukazuje, že v období gravettienu Morava na několik tisíciletí zazářila jako skutečné civilizační a kulturní centrum tehdejšího světa. Strategicky rozhodující území spojující východ a západ kontinentu získalo primát v celé řadě technologií. Doloženo bylo také drcení rostlinné potravy. Všechny tyto znaky se dosud považují za základní pro přechod k zemědělskému způsobu života,“ popisuje muzeum.
V srpnu lze v archeoparku navštívit kromě stálých expozic například také workshop pravěkých technologií zaměřený na divoké jídlo nebo loveckou osadu. V prázdninových měsících je otevřeno od pondělí do neděle a od devíti do osmnácti hodin.