Tip na víkendový výlet. V tajemném kostele sv. Jiří na Plzeňsku vám bude tuhnout krev v žilách
Výlet jen pro otrlé, to je návštěva kostela nacházejícího se v obci Luková na Plzeňsku. V lavicích se zde nehnutě modlí odsunutí Němci.
Na první pohled se kostel v obci Luková u Manětína nikterak neliší od jemu podobných kostelů poznamenaných zubem času. Pokud se však vydáte do jeho útrob, připravte se na možný úlek. Na hosty zde v lavicích čekají sádrové sochy věřících, které z kostela dělají mimořádně tajuplné místo.
Když v listopadu 1620 prohrála česká stavovská armáda bitvu na Bílé hoře, na dlouhých 300 let tím byly české země uvrženy do náruče katolických císařů. Do Prahy, ale i dalších koutů země vstoupilo baroko, coby nositel nového církevního pořádku, který toleroval pouze katolicismus.
Aby měla církev dohled nad všemi svými ovečkami a jejich náležitou oddaností k Bohu, začala s masivní výstavbou a přestavbou kostelů do barokního stylu, a to i v těch nejzapadlejších vsích. Právě v této době se začal tvořit charakteristický obrázek české venkovské obce, které dominuje věž s křížem.
Takový kostel nechybí ani v obci Luková v Plzeňském kraji, nacházející se přibližně 45 minut jízdy autem severně od Plzně a necelé dvě hodiny cesty autem na západ od Prahy. Zdejší kostel vystavěný již v polovině 14. století se taktéž dočkal barokních úprav, ovšem po ničivém požáru v roce 1796, kdy ze stavby zbyla jen klenba, mu byl navrácen jeho původní gotický charakter.
Od té doby kostel zasvěcený sv. Jiří chátral a zařadil se tak po bok celé řady sakrálních objektů, které se namísto ozdob staly pro své obce spíše strašáky. Přesto byl kostel v Lukové hojně navštěvovaný ještě za druhé světové války, kdy zde své modlitby odříkávalo místní obyvatelstvo, převážně sudetští Němci.
Po jejich odsunu a s příchodem komunistického režimu, který brojil proti šíření víry a o sakrální památky se zajímal pramálo, již nezůstal nikdo, kdo by o budovu pečoval. Své udělalo také několik nájezdů zlodějů, kvůli kterým nakonec na místě zůstalo jen zdivo a staré dřevěné lavice.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs