Tip na výlet: Bunkry a vzpomínky na strach z války. Stachelberg je největší moderní pevnost u nás

Mohutná dělostřelecká tvrz vybudovaná v letech 1935 až 1938 nikdy neposloužila k zastavení nacistických vojsk. Dnes je mementem těžkých chvil.

delostrelecka-tvrz-stachelberg-gallery-1-1

Foto: Placehunter

Tvrz se nachází na úpatí Krkonoš

0Zobrazit komentáře

Měla se stát bariérou mezi svobodným Československem a nacistickým režimem. Mnichovská dohoda ovšem rozhodla, že osud pevnosti Stachelberg nebude naplněn. Dnes je tak němou připomínkou strachu, který svíral pohraničí v předvečer druhé světové války, a nabízí možnost poznání připravovaného plánu na zastavení postupu hitlerovských vojsk.

Stachelberg je vůbec největší moderní pevností v Čechách a také jednou z největších v celé Evropě. Vstup do unikátní dělostřelecké tvrze se nachází v Podkrkonoší, nedaleko Žacléře. Celý komplex tvoří 12 bunkrů, které vzájemně propojuje 3,5 kilometru chodeb, jež návštěvníky zavedou do hloubky až 60 metrů pod povrchem.

Tvrz vznikala mezi roky 1935 a 1938 a měla se stát vůbec největší dělostřeleckou tvrzí tehdejšího pevnostního systému, který byl budován po celém sudetském pohraničí. „Účelem pevnosti bylo palbami svého dělostřelectva přehradit nástup německé armády přes hranice Libavského sedla,“ přibližuje cestovatelská aplikace Placehunter.

Do samotné tvrzi se dá dostat bunkrem T-S 73, který je jedním z největších pěchotních srubů celého opevnění. Po sestoupení do podzemních prostor se návštěvníkům otevírá expozice tvořená výkresy, plány a fotografiemi. Obdivovat lze také exponáty, jako jsou pěchotní zbraně či modely jednotlivých objektů, a dokonce i několikametrový model celé pevnosti tak, jak měla vypadat po svém úplném dokončení. Celkem se sem měla vměstnat posádka čítající až 800 mužů, přičemž v podzemí měla vzniknout kasárna, velín, sklady i elektrárna.

delostrelecka-tvrz6

Foto: Placehunter

Betonová pevnost měla zastavit postup nacistických vojsk

Veřejnosti je dnes otevřen necelý kilometr vybudovaného podzemí. Část je již plně dokončená, zatímco některé nehotové části nabízejí pohled na způsob, jakým byly podzemní prostory dříve hloubeny a betonovány.

Mimo samotné podzemí je možné objevovat i okolí pevnosti spolu s dalšími objekty lehkého opevnění a zrestaurovaných zákopů z roku 1938. Tuto trasu lze absolvovat s průvodcem, který přiblíží zajímavosti o místě.

Do růžova a do pohody

Pokud budete chtít prozkoumat i další zákoutí Podkrkonoší a pod horami přenocovat, můžete tak učinit třeba v Růžové chalupě u Šimánků. Ta se nachází v obci Rtyně a je naplněním veškerých romantických představ o pobytu v horské chalupě. Jako byste se zase vrátili na prázdniny k babičce do její světnice s pecí.

„Pronajměte si celou chalupu nebo jen jeden z nabízených pokojů. Tím, že se jedná o rodinné ubytování, tu nenajdete žádnou recepci a jasně daná pravidla. Majitelé chalupy, manželé Šimánkovi, jsou velcí dobrodruzi, procestovali velkou část světa a podívali se i do velmi odlehlých koutů Aljašky či Pacifiku. Teď se rozhodli zakotvit ve svém rodišti a začali provozovat chalupu, kterou neustále zvelebují,“ popisuje místo portál Amazing Places.

delostrelecka-tvrz3

Foto: Amazing Places

Své jméno chalupa dostala podle barvy fasády

Podobně kouzelné místo najdete také ve vesnici Libeč u Trutnova. Zde vznikla moderní dřevostavba nabízející celou řadu aktivit, které si užijí děti i dospělí. Nechybí tu herna, prostorné obývací a společenské prostory, bazén i venkovní vířivka či sauna.

„V chatě se komfortně ubytuje 16 hostů a pro odpočinek či hraní je k dispozici celé podkroví. Pokoje jsou zařízené jednoduše, avšak útulně. Kolem chaty se nachází rozlehlá zahrada s výhledem na kouzelný kostelíček a okolní přírodu. Děti se tu mohou vydovádět na trampolíně a vy se zatím můžete usadit na terase se sklenkou dobrého vína. Večer si potom společně opečte špekáčky na otevřeném ohni,“ dodává server Amazing Places.

delostrelecka-tvrz9

Foto: Amazing Places

Moderní pojetí klasické chalupy