Tip na výlet: Dříve tu bylo slyšet kutání dávných kovkopů. Dnes je Mědník místem plným klidu

Kopec v Krušných horách toho může díky své bohaté historii nabídnou víc, než by se mohlo na první pohled zdát. Je totiž celý prošpikovaný štolami.

mednik8

Foto: Placehunter

Kaple, pod kterou se nachází labyrint štol

0Zobrazit komentáře

Na výšku má 910 metrů a je z něj nádherný výhled do okolí, to nejzajímavější se však nachází uvnitř vrchu Mědník. Je totiž prošpikovaný labyrintem štol, které zde před dávnými časy vyhloubili ti, kdo v jeho útrobách hledali drahé kovy. A jak název napovídá, šlo jim především o měď.

Když dal v roce 1674 vystavět na vrcholu Mědníku vévoda František Julius Sachsen-Laenburg kapli zasvěcenou Neposkvrněnému početí panny Marie, již pod jeho povrchem prolézali kovkopové, kteří tu hloubili štoly a těžili měděnou rudu.

Podle některých odhadů tu probíhala důlní činnost již v desátém století. První dochované zmínky jsou však až ze století patnáctého, pozůstatky tohoto středověkého dolování jsou na svazích patrné dodnes. Kopáči se soustředili především na samotný vrchol kopce, který je tak dnes prošpikován starými štolami skrznaskrz.

Vyhloubených chodeb a jam je tu zhruba sedmdesát. Valná část z nich je dnes již zasypaná a nepřístupná. Přesto se návštěvníci tohoto místa mohou podívat i do nitra hory díky dvojici otevřených historických štol. První nese název Štola Marie Pomocné a na místě vznikla nejspíše v 17. století. Druhá se jmenuje Země zaslíbená a nejspíše se jedná o jednu z nejstarších štol, které zde vznikly.

mednik10

Foto: Placehunter

Kaple na vrcholu kopce

Štoly byly raženy ručně, za pomoci takzvaného sázení ohněm. Tato metoda dolování spočívala v narušování konzistentnosti horniny pomocí vysokého žáru vzduchem rozdmýchávaného ohně.

Ruda se zde těžila až do roku 1860, kdy byl zavřen nedaleký vitriolový závod. Kromě samotných štol dnes historii vrchu v Krušných horách připomíná také původně hornická obec Měděnec rozkládající se pod jižním svahem kopce. Vrchol Mědník určitě pozná každý, kdo viděl alespoň jeden díl seriálu o majoru Zemanovi – objevuje se totiž hned v úvodní znělce,“ přidává zajímavost o místě cestovatelská aplikace Placehunter.

Ze samotného vrcholu kopce je nádherný výhled do okolí. Nabízí se pohled na Velký Špičák, nádrž Přísečnici i větrné elektrárny na hřebeni Krušných hor spolu s vodní plochou Nechranické přehrady.

Do luxusní roubenky či luxusní legendy

Pokud se budete chtít v Krušných horách zdržet déle než na jeden den, doporučujeme zastavit se například v roubence Na Stopě. Nepředstavujte si však žádnou starobylou chalupu. Toto je příklad moderního přístupu k tradici.

„Po vstupu do roubenky vás překvapí rozlehlý stylový, ale především útulný prostor jako z časopisu o designu. Prosklené průčelí sahá přes tři patra a pouští do interiéru horské slunce. Kvalitní materiály, smysl pro detail a všeobjímající feng-šuej z tohoto kouzelného místa dělají skvělé místo pro relax,“ popisuje místo platforma Amazing Places nabízející zajímavá ubytování v Česku i zahraničí.

mednik4

Foto: Placehunter

Roubenka je moderním pojetím kalsiky

Kdo by si chtěl dopřát luxus v tom nejslavnějším stylu, nabízí se mu v této oblasti také grandhotel Pupp, který je ikonou Karlových Varů a legendou mezi českými hotely. Během filmového festivalu je beznadějně vyprodaný, ale pokud sem zamíříte mimo hlavní kulturní událost roku, určitě se jeden volný pokoj najde.

„V Puppu jsou pyšní na české značky a poctivé řemeslo. Právě proto na pokoji po příjezdu najdete vodu Mattoni, v koupelně kosmetiku Manufaktura, a pokud se ubytujete v prezidentském apartmá, budete obklopeni sklem z dílny Moser,“ přibližuje filosofii Puppu Amazing Places.

mednik5

Foto: Placehunter

Grandhotel Pupp je zárukou příjemného bydlení s patřičně luxusním nádechem

Diskuze (0)

Novinka

Anonym