Tip na výlet: Jelení příkop je po letech zase otevřený. S ním i zbytky medvědince a Pleskotův tunel
Za Rudolfa II. zde běhali jeleni, za Tomáše Garrigua Masaryka medvědi. Teď už je Jelení příkop otevřen jen pro lidi. Zato po dlouhé době.
Roky symbolizoval Jelení příkop celý Pražský hrad. Prostě jenom tím, že byl zavřený. Veřejnosti se otevřel na konci loňského roku, snad jako symbol konce jedné vlády. Teď už je přírodní rokle u Pražského hradu znovu plně přístupná. Ostatně stejně jako zbytek Hradu.
Rokle umožní návštěvníkům podívat se na historické památky Prahy zase trochu z jiného úhlu. Příkopem také teče potok Brusnice, který poodhaluje název blízké zastávky. Dřív sloužil příkop jako ochranná bariéra, Rudolf II. tu ale začal chovat lovnou zvěř, která tu byla až do osmnáctého století. Odtud nese název Jelení.
Tradice ale nezůstala opomenuta. Lovná zvěř sice už pod Hradem neběhala, ale za první republiky tady – pod Masarykovou vyhlídkou – vznikl aspoň medvědinec. Jednoduše proto, že Tomáš Garrigue Masaryk dostal darem dva medvědy. Podle návrhu zakladatele pražské zoo Jiřího Jandy došlo k vybudování medvědince, který v roce 1920 začal skutečně fungovat.
Traduje se, že medvědi byli darem od legionářů vracejících se z Ruska. „Pravdou je, že první dva prezidenští medvědi byli darem užhorodského župana Ladislava Moyše a až následujících pět mělo co do činění s legionáři,“ píše ve svém zoopísníku ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Podle něj pak dvě hnědé medvědice přivezli prezidentu Masarykovi v březnu 1920 příslušníci 1. čety 5. roty 1. pluku. Třetího medvěda vyložil na Wilsonově náměstí pro Hrad neznámý legionářský pluk, který Prahou projížděl v roce 1920. A ve stejném roce měla převzít Správa Pražského hradu dva medvědy ušaté od nadporučíka Berky z 8. roty 7. pluku.
Medvědí radovánky dopadly v Jelením příkopu nechvalně. Ve válečném roce 1942 byl zvířaty smrtelně zraněn medvědář Peka. Policie pak čtyři šelmy zastřelila. Zbyli dva. Ti tu žili ještě rok, nakonec byli převezeni právě do zoo.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Tím ovšem historie hradního medvědince ještě neskončila. V roce 1957, za prezidentování Antonína Zápotockého, byli pořízeni noví prezidenští medvědi. Jejich někdejší sláva ale už byla pryč. Navíc hned v následujícím roce došlo k závažnému incidentu, kdy dva učni úmyslně umožnili útěk jednoho z medvědů a ten ve dvoře jízdárny napadl a zranil manželku řidiče Kanceláře prezidenta republiky,“ popisuje Bobek. Dnes už tu nejsou vidět ani medvědi, upomínkou však zůstává domek medvědáře a zamřížované jeskyně.
V Jelením příkopu toho ale lze objevit mnohem víc. Zatímco v druhé polovině dvacátého století byl Jelení příkop pro veřejnost uzavřen, za Václava Havla dostal několik nových vrstev. Horní část příkopu rekultivoval architekt a dnešní náměstek primátora pro oblast územního rozvoje Petr Hlaváček. V letech 2001 až 2002 byl skrz násep, který příkop rozděluje na horní a dolní část, vybudován spojovací tunel podle návrhu architekta Josefa Pleskota.
„Nad příkopem proti Šternberskému paláci je krásně opravená Masarykova vyhlídka, kde prezident pod lipou odpočíval a kterou upravil architekt Josip Plečnik. Vyhlídka nabízí nezvyklý pohled na areál Pražského hradu, Hradčany i na Petřín. Loretu a také na Černínský palác, kde sídlí ministerstvo zahraničí,“ popisuje výletová aplikace Placehunter s tím, že na prohlídku je potřeba si vyhradit asi hodinu času.
Dělit se o zeď s augustiniány
A když už se jeden prochází na Hradě, měl by také královsky bydlet. Ubytovat se je možné v Augustine a Luxury Collection Hotelu. „Jeden z nejkrásnějších hotelů, ve kterém můžete v Praze bydlet, je tvořen sedmi historickými budovami včetně Augustiniánského kláštera, kde stále žijí praktikující mniši. Ta atmosféra vás pohltí,“ slibuje server Amazing Places.
V Augustine je dohromady 101 pokojů. Přesto je každý pokoj jiný. Ve všech je však italský design a mramorové koupelny. Ten nejúchvatnější ze všech je podle Amazing Places Tower Suite, který má 360 stupňový výhled na celou Prahu. Augustine nabízí také spa s celkovým očistným rituálem.
V zimě v místní kuchyně vaří jednou za měsíc rakousko-uherskou hostinu, tedy cestování v čase je zaručeno. Po celý rok tu pak každou první neděli pořádají brunche. Každý čtvrtek se také konají BBQ večery na otevřeném ohni a živé jazzové koncerty.