Tip na výlet: Jen se zastavit a rozmyslet si, zda chceme hory nebo doly. Zvonička brojí proti těžbě

Měla bít na poplach, kdyby se někdo pod Moravskoslezskými Beskydy znovu rozhodl kutat černé uhlí. Zvonička je zajímavým bodem na pomezí dvou měst.

Eliška NováEliška Nová

zvonicka-otv

Foto: Placehunter

Zvonečka na Horečkách

0Zobrazit komentáře

„Zvonička je jednoduchou duchovní stavbou, ve které je možné posedět a rozmyslet se, zda chceme hory nebo doly,“ uvádí na svých stránkách obec Trojanovice. Dřevěná stavba stojí na pomezí architektonického ideálu, jaký v Trojanovicích před pár lety nastavili, a Frenštátu pod Radhoštěm. Vznikla na poplach proti možnosti otevřít tu černouhelné doly.

„Občanské sdružení Naše Beskydy řadu let bojuje proti něčemu, co na první pohled vypadá jako něco stěží představitelného – otevření několika černouhelných dolů přímo v srdci Moravskoslezských Beskyd. Nápad vznikl v době normalizace, nicméně nebylo od něj upuštěno ani po revoluci. Naopak, v poslední době byla v tichosti podniknuta řada kroků k započetí těžby,“ uvádí architekt zvoničky z roku 2010 Kamil Mrva.

Zvonička se měla rozezvonit tehdy, až se plány začnou stávat skutečností. Měla by být také symbolem boje „proti mocipánům z těžařské lobby, kteří svými plány ohrožují historické i budoucí hodnoty obce“, jak říká anotace k České ceně za architekturu. V tomto ohledu je zvonička zatím potichu. Ostatně státní podnik Diamo nyní chystá zasypání dolu zhruba 200 tisíci tun hlušiny.

Autor díla, již zmíněný Mrva, je dvorním architektem obce Trojanovice. Místo na hranici mezi touto obcí a Frenštátem vybral ještě z jednoho důvodu – nedaleko odsud totiž stojí hostinec Rekovice, kde se narodil Antonín Bača Horečka, muž, který se zasloužil o vznik Trojanovic a její samosprávu v roce 1748. Odtud se také místu říká na Horečkách.

zvonicka-3

Foto: Placehunter

Zvonička má být symbolem proti mocipánům z těžařské lobby

„Zvonička sestává ze dvou objektů. Samotnou zvonici tvoří trojnožka, která připomíná místní zvonice z dob, kdy ještě nebyly integrovány do kapličky. Doplňuje ji mírně asymetrický objekt s tradiční siluetou domu se sedlovou střechou, jenž se otvírá směrem k cestě vedoucí kolem nedalekého hostince. Kolemjdoucí jsou tak zváni ke vstoupení dovnitř, zastavení a vychutnání si průhledu na kopec Velký Javorník,“ uvádí Mrva.

Samotnou konstrukci tvoří pět dřevěných rámů a dřevěné desky. Zvenčí je šindel. Zvonička byla instalována s tradičním táhlem, které rozhoupává zvon, ale rovnou také s možností nainstalovat elektrické zvonící zařízení. Táhlo je pak instalováno pouze pro slavnostní příležitosti. Ostatně právě dobu, kdy sloužila i slavnostním účelům, má připomínat.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„V Beskydech, podobně jako v jiných regionech, se v dávných dobách stavěly zvoničky. Jejich zvonění odměřovalo denní dobu, svolávalo k modlitbě a varovalo před nebezpečím,“ uvádí Mrva s tím, že dnes už většina z nich stojí tiše a jako turistické atrakce podávají svědectví o někdejším způsobu života a řemeslné zručnosti svých stavitelů.

„Stavba je architektonickou perlou oblasti, propojující historickou tradici a moderní design,“ popisuje cestovatelská aplikace Placehunter. Dostat se k ní lze z parkoviště pod Javorníkem, odtud je cesta ke zvoničce dlouhá tři sta metrů. „Návštěva zvoničky zabere jen pár minut. Pokud můžete, vydejte se sem odpoledne, slunce totiž zapadá nad protějším kopcem a je to opravdu parádní podívaná,“ doporučuje Placehunter.

Snoubení v Rekovicích

Zvonička přitom s časem nabyla další, asi ne úplně plánovanou funkci. Slouží totiž i jako zátiší pro svatební fotografie. Své o tom vědí v restauraci a lesním hotelu přímo v Rekovicích. Tam se kromě ženichů a nevěst snoubí také tradiční vesnická hospoda a moderní design.

rek3

Foto: Amazing Places

Restaurace a lesní hotel v Rekovicích

„Ubytujte se na kraji obce kousek od lesa, kde ucítíte dotek přírody na každém kroku: od použitého dřeva, úžasného okna přes celou stěnu s výhledem do praku až po lokální suroviny, z nichž vám tu připraví fantastickou snídani, oběd i večeři,“ láká aplikace s výběrovým ubytováním Amazing Places.

Rekovice jsou postavené na přírodních barvách s bílou. Všude kolem dokola je božský klid a dá se odtud dojít podívat se na sochu Radegasta. Tedy nikoliv piva, ale slovanského boha. Je tu ale také Čertův mlýn.

U Juráška

Další možností, kde se ubytovat, je Penzion Jurášek v Kunčicích pod Ondřejníkem. Ty jsou od Trojanovic vzdálené sedm minut autem. Čeká vás tu spojení dřevostavby a moderní stavby z kamene a skla. A i tady prý vládne hlavně klid.

Člověk odsud nemusí chodit daleko. Najde tu bazén a na zahradě dvě přírodní jezera, ve kterých se dá koupat. K dispozici je také bylinková, parní nebo venkovní finská sauna. „Maximalizujte zážitek a objednejte si některou z procedur. Základem všech je aplikace pouze přírodních olejů, rostlinných surovin a léčivých bylinek a jsou zaměřeny hlavně na komplexní restauraci,“ uvádí Amazing Places.

V Jurášku půjčí také elektrokola, na výhledy po Beskydech s jen akcepovatelnou mírou námahy. Amazing Places ale slibují, že například za dobrým jídlem nepůjdete daleko. „Vlastně jen několik kroků od dveří pokoje. V penzionu je vyhlášená restaurace, kde se zaměřují na lokální kuchyni v moderním provedení.“

CzechCrunch Jobs