Tip na výlet: Jen se zastavit a rozmyslet si, zda chceme hory nebo doly. Zvonička brojí proti těžbě
Měla bít na poplach, kdyby se někdo pod Moravskoslezskými Beskydy znovu rozhodl kutat černé uhlí. Zvonička je zajímavým bodem na pomezí dvou měst.
„Zvonička je jednoduchou duchovní stavbou, ve které je možné posedět a rozmyslet se, zda chceme hory nebo doly,“ uvádí na svých stránkách obec Trojanovice. Dřevěná stavba stojí na pomezí architektonického ideálu, jaký v Trojanovicích před pár lety nastavili, a Frenštátu pod Radhoštěm. Vznikla na poplach proti možnosti otevřít tu černouhelné doly.
„Občanské sdružení Naše Beskydy řadu let bojuje proti něčemu, co na první pohled vypadá jako něco stěží představitelného – otevření několika černouhelných dolů přímo v srdci Moravskoslezských Beskyd. Nápad vznikl v době normalizace, nicméně nebylo od něj upuštěno ani po revoluci. Naopak, v poslední době byla v tichosti podniknuta řada kroků k započetí těžby,“ uvádí architekt zvoničky z roku 2010 Kamil Mrva.
Zvonička se měla rozezvonit tehdy, až se plány začnou stávat skutečností. Měla by být také symbolem boje „proti mocipánům z těžařské lobby, kteří svými plány ohrožují historické i budoucí hodnoty obce“, jak říká anotace k České ceně za architekturu. V tomto ohledu je zvonička zatím potichu. Ostatně státní podnik Diamo nyní chystá zasypání dolu zhruba 200 tisíci tun hlušiny.
Autor díla, již zmíněný Mrva, je dvorním architektem obce Trojanovice. Místo na hranici mezi touto obcí a Frenštátem vybral ještě z jednoho důvodu – nedaleko odsud totiž stojí hostinec Rekovice, kde se narodil Antonín Bača Horečka, muž, který se zasloužil o vznik Trojanovic a její samosprávu v roce 1748. Odtud se také místu říká na Horečkách.
„Zvonička sestává ze dvou objektů. Samotnou zvonici tvoří trojnožka, která připomíná místní zvonice z dob, kdy ještě nebyly integrovány do kapličky. Doplňuje ji mírně asymetrický objekt s tradiční siluetou domu se sedlovou střechou, jenž se otvírá směrem k cestě vedoucí kolem nedalekého hostince. Kolemjdoucí jsou tak zváni ke vstoupení dovnitř, zastavení a vychutnání si průhledu na kopec Velký Javorník,“ uvádí Mrva.
Samotnou konstrukci tvoří pět dřevěných rámů a dřevěné desky. Zvenčí je šindel. Zvonička byla instalována s tradičním táhlem, které rozhoupává zvon, ale rovnou také s možností nainstalovat elektrické zvonící zařízení. Táhlo je pak instalováno pouze pro slavnostní příležitosti. Ostatně právě dobu, kdy sloužila i slavnostním účelům, má připomínat.