Tip na výlet: Kdysi se tu oplodňovaly včelí matky, teď je tu jejich památník i posilovna v lese

Na někdejší včelařskou tradici na Svitavsku dnes upozorňuje památník připomínající úl. Kromě návštěvy se dá do okolí vydat i za sportem přímo v lese.

Eliška NováEliška Nová

pamatnik-vcelich-matek-1

Foto: Placehunter

Památník včelích matek

0Zobrazit komentáře

Na loukách tu kdysi stál dřevěný včelín a kolem něj malé úlky. Říkalo se jim oplodňáčky a uměle se v nich chovaly včelí matky, které se na Svitavsko vozily, protože se vědělo, že tady budou kvalitně oplodněny. Včelařskou tradici zde drželi především Němci, proto je snadné si domyslet, co se stalo. Někdejší, skoro zapomenutou tradici dnes v místě připomíná Památník včelích matek.

Že byl co do včelaření lesní komplex Brand u Svitav vyhlášený, ukazuje i fakt, že památník už tady jednou existoval. V roce 1932 tu byla postavená kamenná připomínka i se všemi jmény zdejších včelařů. Věnování tu měl také ředitel odborné školy tkalcovské Franz Thomas, který byl zároveň vedoucím včelařské stanice. Po druhé světové válce ale někdo nápis vyškrábal.

Včelařská tradice ale ani tehdy ještě docela nezanikla. Včelí matky tu byly oplodňovány také v dobách komunismu, nakonec ale zůstala louka mezi Svitavami, Javorníkem, Kuklemi, Mikulčí a Opatovem ležet ladem. A málem se na ní zapomnělo.

Areál byl ale vcelku nedávno obnoven a vzniklo tady několik exponátů včelích úlů, byla také opravena zchátralá studna, která má nyní funkční rumpál, především byl ovšem zrekonstruován onen pískovcový kámen se jmény někdejších včelařů. To vše doplnil nový dřevěný altán, který má v sobě ukrytou včelařskou symboliku.

placehunter-1

Foto: Placehunter

Kdysi to bylo vyhlášené místo pro oplodňování včel, dnes to připomíná památník

Lesy ČR, které se na obnově podíleli s Mikroregionem Svitavsko a městem Svitavy, tu také v roce 2012 dokončily naučnou stezku nazvanou K pramenům řeky Svitavy. „Oblast je turisticky atraktivní díky území svitavských rybníků a prameništi řeky Svitavy. V prodlouženém úseku dlouhém 1,5 kilometru se nachází celkem šest zastavení vybavených naučnými infotabulemi a interaktivními prvky,“ uvádí Lesy ČR.

Dohromady má dnes naučná stezka rovných pět kilometrů – a přístupových tras je k samotnému Památníku včelích matek vícero. „Vydat se můžete z Kukle, Opatovce nebo nejpohodlnější a nejkratší trasou od rybníku Rosnička ve Svitavech. Z parkoviště u rybníka je to k památníku dva kilometry. Pokud se nechcete vracet stejnou cestou, udělejte si okruh po červené od rybníku k pramenům Svitavy, kolem Kukelské lavičky a památníku zpět,“ radí cestovatelská aplikace Placehunter.

Dá se toho tady ale dělat mnohem víc, než jen chodit. Lesy ČR a Svitavy totiž v okolí vybudovaly také venkovní posilovnu, dva kilometry dlouhou fitness stezku, deset stanovišť vybavených jednoduchými dřevěnými cvičebními prvky a dvanáct kilometrů dlouhý cyklopruhů. To vše má vytvořit zázemí pro sportovní, rekondiční a naučné aktivity přímo v lese.

Za devíti lesy, dvěma potoky a třemi loukami

Čtyřicet minut od Kuklí je Zadní Arnoštov, kde lze přespat v někdejší sýpce ze sedmnáctého století. Nachází se za devíti lesy, dvěma potoky a třemi loukami. Lidé tu prý chodí celý den bosí nebo se pohupují v sítích rozvěšených mezi jabloněmi a rybízem, nechávají své děti hladit krávy, ukazují si souhvězdí a také poslouchají, jak bzučí včely. Je to tedy po návštěvě Památníku včelích matek ideální místo.

sypka-arnostov-2

Foto: Amazing Places

Sýpka Arnoštov

Sýpka Arnoštov vznikla přestavbou původní sýpky v roce 2020. Objekt se nachází na kraji obce, stojí tu sám a kolem dokola je 2 700 metrů čtverečních pozemků. Je tu tedy božský klid a čas tu prý plyně jinak. Ostatně mobilní signál se tady vyskytuje jen sporadicky, a tak je klid opravdu zaručen. Kromě jiného tu mají ovocné sady i rozlehlou zahradu.

Dohromady jsou tu čtyři ložnice a pět koupelen a také jeden velký společný prostor s panoramatickým oknem. To zajišťuje neustálý přísun slunce. „Sýpka se dá pronajmout pouze jako celý objekt a je určen pro osm lidí,“ uvádí server s ubytováním Amazing Places.

_worker01_1269_21_731

Foto: Amazing Places

Kromě pokojů je tu také velký společný prostor

Diskuze (0)

Novinka

Anonym