Tip na výlet: Kostel bílý jako peřina. U Prahy má církev moderní svatostánek přístupný nejen věřícím
Církev bratrská se moderní architektury nebojí. A tak ve stylu té organické má svoje sídlo v Černošicích. Bratra má také v Litomyšli.
Říká se, že církev není pokroková. Kdo ale viděl modlitebnu sboru církve bratrské v Černošicích, pravděpodobně změnil názor. Zatímco v Praze je moderních staveb jako šafránu, hned za metropolí stojí jedna za navštívení. Černošice jsou přitom z hlavního města, co by kamenem dohodil.
„Kostel v Černošicích je bílý jako peřina, špičatý a zároveň oblý jako křídla anděla, jeho povrch je strukturovaný stejně jako peří, vroubkovaný jako sjezdovka po ránu, je jako holubice a zároveň tučňák, je to prý i loď, ale o tom nic nevím. Je to zděná klenba obrácená k nebi jako nádoba na déšť, kde to málo betonu, co jsme použili, je pro přehlednost vidět,“ uvedl brněnský architekt Zdeněk Fránek, který je autorem návrhu.
Příběh černošického kostela ukazuje, že to, co stojí velké úsilí a dozajista také nervy, na konci sklízí ovoce. Sbor církve bratrské chtěl totiž původně opravovat vilu, ve které měl sídlo. Vzhledem k tomu, že by to ale bylo moc drahé a církev si navíc přála mít místo, kde se bude moci scházet komunita, padlo rozhodnutí pořídit novostavbu. Církev si vybrala právě architekta Fránka.
Původně vybranému místu ale nebylo shůry dáno. Záměr se nelíbil některým lidem i úřadům. Tahanice o stavební povolení nakonec vyústily ve výběr nové lokality. A nebyla zdaleka ideální. Modlitebna měla stát na zelené louce, blízko obchodního domu Tesco, navíc vedle parkoviště, na dohled se stavělo. Zároveň šlo ale o pozemek na kopečku, a tak církev ocenila, že je prakticky všem na očích. Odměnou je pak to, že stavba se líbí, a to nejenom fanouškům architektury, ale i věřícím.
„Tak jako je barok formován bezmeznou řekou cihel proudících všemi směry, je černošický kostel jeho svým způsobem opakem – cihlovou sofistikovanou skořepinou. Není jen domem na modlení, ale i domovem velkého bratrství,“ říká Fránek.