Tip na výlet: Místo ze špatné pohádky. Navštivte Rýchorský prales stvořený pro povídky bratří Grimmů

Hustá mlha, pokroucené stromy a pocit, že se vám do zad zabodává pohled zle ježibaby, to všechno očekávejte při návštěvě nezvyklého lesa v Krkonoších.

dsc_4549-min

Foto: Placehunter

Pokroucené větve, mlha a divný pocit, že vás někdo sleduje. To všechno vás může v pralese potkat

0Zobrazit komentáře

Pokud jste byli jako malí odkojeni pohádkami bratří Grimmů, musí vám být hned na první pohled jasné, co je tohle místo zač. Ježibaby tu strkají děti do pecí, rusalky tančí své svůdné tance a vlci si brousí zuby na každého, kdo si tudy krátí cestu za babičkou. Vítejte v Rýchorském pralese, unikátním chráněném území v oblasti Krkonoš, kterému náramně sluší hustá mlha.

Jestli svým dětem rádi čtete pohádky, ale všechny ježibaby, Karkulky a trpaslíci je pomalu ale jistě přestávají zajímat, určitě se s nimi vydejte do Dvorského lesa v Krkonoších. Tomuto místu se též říká Rýchorský prales, jedná se totiž o ukázku původní podoby krkonošských lesů ještě předtím, než je začal kultivovat člověk.

Unikátní bukový les se rozprostírá na hřebenu krkonošských Rýchor rozkládajících se mezi Horním Maršovem, Žacléřem a Albeřicemi. Toto místo leží ve výšce 1033 metrů nad mořem, díky čemuž zde panuje skutečně nevlídné počasí spojené se silnými vichry. Ty zde po staletí lámou a modelují místní buky do nevšedních tvarů, jejich kmeny porůstají mechy a lišejníky a celkově zde panuje velmi neobvyklá atmosféra.

Vždy se jednalo o bohem zapomenutou oblast. V dřívějších dobách zajímala jen místní, kteří sem chodili na klestí, a svého času i Vlachy, kteří na úbočí lesních srázů těžili zlato a stříbro. Dnes místo spadá do I. a II. zóny Krkonošského národního parku a je v něm přeci jen o něco více živo než v časech minulých.

tajemny-les8

Foto: Placehunter

Na stezce bude občas nutné překonávat i polomy

„Lesem prochází šestikilometrová naučná stezka, na jejímž začátku najdete Rýchorskou boudu, kde se můžete občerstvit,“ uvádí cestovatelská aplikace Placehunter, která přináší tipy na zajímavé výlety u nás i v zahraničí. A dodává: „Jako jedné z mála lokalit sluší zatažené počasí. Když se do nejvýchodnější části Krkonošského národního parku vydáte v mlze, na okruhu vás čeká neuvěřitelná podívaná.“

Ta nabízí nejen zkroucené buky, ale i původní květenu a několik kulturních památek, mezi kterými jsou i pozůstatky zaniklé obce Sklenářovice či 200 let starý barokní kříž. Na cestě je celkem deset zastavení, stezka však není doprovázena klasickými informačními tabulemi, ale jednotlivá zastavení označují pouze tabulky s číslem. Textový materiál, který k nim patří, si lze vyzvednout právě v Rýchorské boudě.

Krkonoše na vlastní kůži

Procházka po lese může být pro některé lehce děsivým zážitkem, tak proč se neuklidnit ve skutečně příjemném prostředí. Takové nabízí například Chata Libeč, která je skromnější variací klasického horského chaletu. Chatu lze najít v obci Libeč ležící přibližně půl hodinky autem od tajemného lesa.

Kromě pěti pokojů nabízí také bazén a vířivku. Odpočinout si můžete i v sauně.  Nechybí ani společný obývací prostor či snížené podkroví vyhrazené pouze dětem a jejich dovádění.

tajemny-les10

Foto: Amazing Places

Dopřejte si maximální pohodlí ve východní části Krkonoš

O něco tradičnější ubytování v horách nabízí Bouda Helena ležící ve svahu nad lyžařským areálem Pec pod Sněžkou. Díky tomu se jedná o dokonalé útočiště pro vaše výlety po horách v zimě i v létě.

11 pokojů pojme až 24 osob. Bouda si prošla moderní rekonstrukcí, díky které zvenku vypadá jako klasická krkonošská chata, uvnitř však nabízí nejmodernější vybavení a maximální pohodlí. Příjemným doplňkem je nádherný výhled na okolní krkonošské svahy.

tajemny-les2

Foto: Amazing Places

Bouda Helena je zástupcem klasických krkonošských horských chalup