Tip na výlet: Nedávno otevřené okolí Šumavy provede mezi mokřady a rašeliništi a nabídne plejádu ptáků
Terén je tu těžší, zato tu je ten správný vánoční klid a mír. Před cestou okolo rybníku Olšina je ale dobré zjistit, jak je cesta zrovna schůdná.
Světla blikají z balkónů i náměstí. Obchodní domy zvou na nekonečnou smyčku koled. A v tramvajích je narváno. Kdo by o to stál? Naučná stezka Olšina nabízí nevídaný klid. Takže aspoň pro jednou je možné skutečně zažít klid a mír. Kdy jindy než o Adventu.
Rybník Olšina leží jen pár kilometrů od hranic národního parku Šumava. Už to je příslib, že půjde o něco přírodně krásného. K němu vede poměrně nová naučná stezka. Nejde přitom o místo, které byste viděli už tisíckrát. Území, kudy stezka vede, bylo dlouho lidské noze zapovězené a otevřelo se až v roce 2016.
„Na sedmi a půl kilometrech vás kromě nádherné šumavské přírody čeká několik originálně pojatých pozorovatelen, odkud můžete spatřit různé druhy ptáků. Na infotabulích se zase dozvíte zajímavosti z historie přírody této lokality,“ slibuje výletová aplikace Placehunter. Zajímavostí je, že stezka vyhrála loni první místo v architektonické soutěži Dřevěná stavba roku.
Dřevo je tu, pravda, docela zásadní. Kolem dokola rybníka jsou totiž mokřady a rašeliniště. Aby se tu dalo projít, byly tu postaveny dřevěné chodníčky. Kolem a kolem je celková délka trasy 7322 metrů a zabere zhruba dvě až dvě a půl hodiny.
„Trasa je konstruována tak, aby návštěvníkům umožnila reálný kontakt s málo známým přírodním bohatstvím Národní přírodní památky Olšina, Ptačí oblastí Boletice a chráněným územím soustavy Natura 2000. Pro tuto přírodní oblast je typické, že se zde podmínky výrazně mění vlivem ročních období i aktuálního počasí,“ uvádějí Vojenské lesy a statky, které mají naučnou stezku ve správě.
Upozorňují zároveň, že tedy rozhodně nejde o bezproblémovou procházku za každého počasí. Je potřeba zvážit fyzickou kondici i zvolit vhodnou obuv a oblečení. Pokud by si někdo nebyl jistý, na stránkách vojenských lesů i na Facebooku je k dispozici semafor s doporučením, zda se na cestu vydat. I tak se dá vyrazit i v prosinci.
Hlavním nástupním bodem je areál vojenských lesů, kde se dá i zaparkovat. Je tu restaurace i ubytování. Dostat se sem dá i od vlakové zastávky, od které vede cesta na hráz rybníka. S kočárkem se dá dostat jen na část trasy, to samé platí i pro vozíčkáře. Ti mají případně k dispozici Návštěvnické středisko Olšina.
U Schwarzenbergů v myslivně
Ubytovat se je možné v Nové Peci, kde stojí statek U Medvěda. Jde o bývalou schwarzenberskou myslivnu. Tu majitelé přestavěli na ubytování s deseti apartmány. „Ze statku koukáte na Lipenskou přehradu, za zády se vám naopak rozpíná Šumavský národní park. Přestože se jedná o venkovské stavení, budova byla navržena velmi inteligentně,“ popisují Amazing Places, které se zaměřují na unikátní ubytování. Ono chytře znamená, že pro vstup se používají čipy, nebo dálkové ovládání prostřednictvím telefonu.
Na statku půjčují kolečkové brusle na nedalekou stezku. Půjčují i kola. V zimě je nedaleko lyžařské středisko. A kdo by se chtěl zachumlat, najde k tomu parťáka v místní knihovně. V podobě knihy, samozřejmě.
U Schwarzenbergů na lesní správě
Variantou je také butikový hotel Knížecí cesta v Horní Plané. I ten je jen kousek od přehrady Lipno a i v tomto případě se jedná o historické budovy schwarzenberské lesní správy. Jen je teď předělaná na objekt se sedmadvacítkou pokojů.
„V pěti budovách jsou vám k dispozici různě velké apartmány pojmenované po jednotlivých členech rodiny Schwarzenbergů a osobnostech Šumavy. Zrekonstruované pokoje vhodně doplňuje historický nábytek, který vytváří unikátní atmosféru. Apartmány jsou plně vybavené všemi potřebnými spotřebiči, nic vám nebude chybět ani v kuchyňce,“ slibují Amazing Places.
Knížecí cesta má wellness s výhledem na Lipno. Je tu finská, infra, parní sauna, whirlpool, masáže i horké koupele. Lze tu sportovat i rybařit. Nabízí tu saně, boby i sněžnice. Je tu běžkařský areál a na podzim se dá houbařit.