Tip na výlet: Nejkratší tunel v zemi láká svým gotickým tvarem. Vydejte se k bráně do Českého ráje
Pekařova brána je lomený oblouk jako z gotiky, vytesána ale byla v roce 1914, aby tu mohla vzniknout cesta. Nahoře najdete i odpočinkové místo.
Na kuchyňské lince se válejí plechy, zástěra je od mouky, trouba jede na plno. Před Vánoci nastává období pečení. Co si ale od něj na chvíli odpočinout? A kde jinde než pod Pekařovou bránou? Skalní útvar v Českém ráji se ovšem nejmenuje po nikom, kdo by pekl housky nebo snad cukroví. Jméno dostal podle nedaleké turistické stezky, která vede z hradu Kost na Valdštejn. A ta zase vznikla na počest historika Josefa Pekaře. Žák Jaroslava Golla mimochodem dokázal, že Rukopis královédvorský byl padělek. Pocházel právě z Českého ráje, rád se tu procházel, a tak jeho jméno nese i nejkratší tunel v Česku.
I to je totiž Pekařova brána, cesta skrz ni má délku čtyři metry. Je umělého původu a vznikla vytesáním otvoru do skály Mnich, která stála v cestě plánované spojnici mezi Libošovicemi a obcí Vyskeř. Tvarem připomíná lomený, gotický oblouk, akorát že tenhle pochází z roku 1914. „Vznikla tak tvarově zajímavá gotická brána, vytvořená z části přírodou a z části lidskou rukou,“ popisuje výletová aplikace Placehunter.
Nad bránou vzniklo také odpočinkové místo, výletníci tu najdou stůl i lavičku, kde si mohou při putování Českým rájem posedět. Z vrcholu je krásný výhled do údolí Žehrovky. Dostat se sem dá po kamenných schodech nebo i poněkud netradičně – čtyřmi lezeckými cestami, které se jmenují Severní, Normální, Knihomol a Odkolek.
Na návštěvu Pekařovy brány ale můžete bez problému vyrazit i v zimě. Dojet se dá skoro až k ní, parkoviště je asi deset metrů odsud. „V místě parkování najdete ještě půvabnou dřevěnou chatu s názvem Yucatan. Ta sedí v malém údolíčku, takže je z obou stran obklopena nádherným lesem,“ doporučuje Placehunter.