Tip na výlet: Nejkratší tunel v zemi láká svým gotickým tvarem. Vydejte se k bráně do Českého ráje

Pekařova brána je lomený oblouk jako z gotiky, vytesána ale byla v roce 1914, aby tu mohla vzniknout cesta. Nahoře najdete i odpočinkové místo.

Eliška NováEliška Nová

pekar

Foto: Placehunter

Pekařova brána

0Zobrazit komentáře

Na kuchyňské lince se válejí plechy, zástěra je od mouky, trouba jede na plno. Před Vánoci nastává období pečení. Co si ale od něj na chvíli odpočinout? A kde jinde než pod Pekařovou bránou? Skalní útvar v Českém ráji se ovšem nejmenuje po nikom, kdo by pekl housky nebo snad cukroví. Jméno dostal podle nedaleké turistické stezky, která vede z hradu Kost na Valdštejn. A ta zase vznikla na počest historika Josefa Pekaře. Žák Jaroslava Golla mimochodem dokázal, že Rukopis královédvorský byl padělek. Pocházel právě z Českého ráje, rád se tu procházel, a tak jeho jméno nese i nejkratší tunel v Česku.

I to je totiž Pekařova brána, cesta skrz ni má délku čtyři metry. Je umělého původu a vznikla vytesáním otvoru do skály Mnich, která stála v cestě plánované spojnici mezi Libošovicemi a obcí Vyskeř. Tvarem připomíná lomený, gotický oblouk, akorát že tenhle pochází z roku 1914. „Vznikla tak tvarově zajímavá gotická brána, vytvořená z části přírodou a z části lidskou rukou,“ popisuje výletová aplikace Placehunter.

Nad bránou vzniklo také odpočinkové místo, výletníci tu najdou stůl i lavičku, kde si mohou při putování Českým rájem posedět. Z vrcholu je krásný výhled do údolí Žehrovky. Dostat se sem dá po kamenných schodech nebo i poněkud netradičně – čtyřmi lezeckými cestami, které se jmenují Severní, Normální, Knihomol a Odkolek.

Na návštěvu Pekařovy brány ale můžete bez problému vyrazit i v zimě. Dojet se dá skoro až k ní, parkoviště je asi deset metrů odsud. „V místě parkování najdete ještě půvabnou dřevěnou chatu s názvem Yucatan. Ta sedí v malém údolíčku, takže je z obou stran obklopena nádherným lesem,“ doporučuje Placehunter.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Kousek od Pekařovy brány je pak také Věžický rybník. Zná ho každý, kdo někdy viděl film Jak dostat tatínka do polepšovny, který se na místě natáčel. Z jeho hladiny vystupují směrem k nebi skály. V létě se tu dá koupat, v zimě bude muset stačit krásná scenérie. Na návštěvu brány i Yucatanu je dobré si rezervovat aspoň hodinu, s cestou k rybníku je to další půlhodinka.

Klid za pecí

V kraji lze navštívit také bájnou horu Kozákov, kde bylo už v pravěku naleziště drahých kamenů. Mnohem lepší je ale pod ní hledat ubytování, a to v roubence Svatá Panna. Ideální je sem vyrazit s přáteli, chata se pronajímá celá a vejde se sem až dvanáct lidí.

Uvnitř lze najít čtyři pokoje, které jsou pojmenované po svém okolí: Bezděz, Trosky, Kozákov a Český ráj. Všude je vyhřívaná podlaha, což je v zimě ideální. Dole je pak společný pokoj s kachlovými kamny. A na peci je ideální prostor pro líného Honzu, který majitelé roubenky doplnili ručně dělanou matrací z ovčí vlny.

Svatá Panna

Foto: Amazing Places

Svatá Panna

Svatá Panna představuje zcela nový koncept ubytování, kde se snoubí nostalgická romantika babiččiny venkovské roubenky s komfortem nejluxusnějších hotelů,“ uvádí server s ubytováním Amazing Places.

V roubence je k dispozici sauna, vířivka a také vyhřívaný bazén, který je tu celoročně a za jakéhokoli počasí. Klidně, i když sněží. V takovém případě lze také využít nedaleké lyžařské areály, jeden je jen deset minut odsud, další do půl hodiny. Na běžky lze nastoupit rovnou před dveřmi a projet se kolem kaple zasvěcené Panně Marii Kozákovské. Nachází se hned před roubenkou.

CzechCrunch Jobs