Tip na výlet: Neobvyklá rozhledna má věž z kamení po zaniklém hradu a výhled na Milešovku

Rozhledna nad městečkem Kryry stojí už víc než sto let. Po obvodě má tři ochozy a využívají ji i telekomunikační firmy. Obec ji nedávno opravila.

Eliška NováEliška Nová

otv-schillerova-rozhledna

Foto: Placehunter

Schillerova rozhledna

0Zobrazit komentáře

Připomíná maják. Sice nesvítí do dálky, směr ale udává. Na cestách do Loun a okolí je nepřehlédnutelným bodem v krajině. Unikátní rozhledna vznikla už na začátku dvacátého století, dávno před samostatným československým státem. Bylo zrovna stoleté výročí smrti básníka, který dal světu Ódu na radost, již později zhudebnil Beethoven. Po autorovi textu, Friedrichu Schillerovi, dostala svoje jméno.

Dnes je unikátní secesní stavba ideálním místem pro návštěvu. Pokud totiž člověk zdolá všech 122 schodů, naskytne se mu překrásný výhled. Kolem dokola se rozprostírají Doupovské hory, Krušné hory, České středohoří, vidět je na Milešovku, Hradišťany nebo zříceninu hradu Petrohrad, Klínovec i pohoří Džbán. A také malebné městečko Kryry, kam rozhledna spadá místopisně.

„Tam, kde je Schillerova rozhledna, dříve stával hrad Kozihrady. Zajímavé je, že část věže byla postavena z kamení, které tu zbylo z hradu,“ uvádí výletový server Placehunter. Někdejší šlechtické sídlo bylo opuštěno už v patnáctém století, hradiště je ale chráněno jako kulturní památka. Je totiž cennou archeologickou lokalitou, kde jsou pozůstatky středověkého osídlení, dochovaly se také některé prvky opevnění.

Rozhledna se nachází v nadmořské výšce 383 metrů. Původně měl být dole památník německého básníka, nakonec je tu ale při výstupu nahoru jen jeho podobizna. Patří k rozhlednám raritním, a to pro své vyhlídkové plošiny. Ty vznikly tři, dlouhá léta ale stavba fungovala jen se dvěma. S jednou ve výšce 22 metrů a se třetí ve výšce 27 metrů. První dřevěná plošina musela být stržena, dnes už ji ale vyhlídka má znovu.

schillerova-rozhledna

Foto: Placehunter

Schillerova rozhledna stojí už víc než sto let

Kryry nechaly rozhlednu ke stoletému výročí opravit do původní podoby z roku 1906 a vrátily i první ochoz ve výšce deseti metrů. Uvnitř stavby jsou také dvě místnosti, jedna z nich je pronajímaná telekomunikačním firmám a z pronájmu město platí údržbu a opravuje drobné nedostatky.

Kamenná vyhlídka je dílem vídeňského architekta Aloise Kaisera. Ostatně její stavbu inicioval místní okrasný spolek spolu se spolkem kryrských rodáků ve Vídni. Podle dobových zpráv na rozhlednu padlo 95 tisíc cihel, šedesát fůr písku a patnáct fůr žulového kamene, které mělo na místo dopravit 298 koňských potahů.

„Zaparkovat musíte dole v obci Kryry, parkování je možné na náměstí. Odtud vás čeká osm set metrů do kopce. Na návštěvu si vyhraďte hodinu až devadesát minut. Rozhledna má také svou otevírací dobu, tak před návštěvou raději koukněte na webové stránky,“ radí Placehunter. Obvykle bývá otevřeno o sobotách a nedělích a také o státních svátcích, a to na jaře, v létě a na podzim. Vstupné stojí symbolických deset korun.

Přespat je možné na statku či u řeky

Na cestě do Ústeckého kraje je možné se ubytovat na Statku Oblík, který získal jméno podle místní hory. Kdo nezdolal oněch 122 schodů, může krásy Českého středohoří obdivovat aspoň odsud. Statek se nachází uprostřed národní přírodní rezervace. Vybrat lze ze sedmi dvoulůžkových až čtyřlůžkových apartmánů. Vhodný je přitom k víkendové i týdenní návštěvě, odehrávají se tu ale i svatby nebo teambuildingy.

statek-oblik

Foto: Amazing Places

Statek Oblík

„Zdejšího genia loci umocňuje ještě významný energetický bod na vrcholu hory, odkud byl mimo jiné odvezen základní kámen pro stavbu Národního divadla,“ uvádí webové stránky ubytování. Po krajině lze vyrazit na kolech, které přímo zde zapůjčí. Je tu také posilovna. Možnost je ale zvolit i méně aktivní návštěvu a natáhnout se u bazénu nebo jít grilovat.

Na statku je také sýrárna. Je tedy možné ochutnat a zakoupit domácí sýry, v nabídce je kravská gouda či ovčí pecorino. Zvířata, bez kterých by produkty nebyly, lze také krmit. Na statku připraví také piknikovou výslužku na výšlap na kopec Oblík.

„Pokud milujete hvězdnou oblohu, můžete si zapůjčit spacák i karimatku a vyrazit vstříc případnému dobrodružství. Stačí, když zapůjčení nahlásíte jeden den předem na recepci,“ slibuje server s výběrovým ubytováním Amazing Places.

Variantou je také přenocování v manětínském penzionu Tauhaus. Bývalá fořtovna pochází z konce devatenáctého století. „Po válce ji potkal osud všech sudetoněmeckých domů – vyvlastnění. Příběh má ale šťastný konec. Před čtyřmi lety se pod křídly nového majitele zrodil koncept Domu u řeky,“ uvádí Amazing Places.

Budova má sice tři patra, v nabídce je ale jen sedm pokojů. Přízemí je totiž jednou bezbariérovou místností, ve které je i jídelna. Stodola slouží jako společenská místnost, herna pro děti, cvičebna jógy, taneční parket i promítací sál. Na jogíny jsou tu zvyklí, pořádají rovněž jógové pobyty, různé workshopy i firemní akce.

I tady se návštěvník ocitne uprostřed krásné přírody, tentokrát jde o přírodní park Horní Střela, ostatně dům se nachází v údolí řeky Střely. Ta je součástí zážitku, protože zahrada má soukromý vstup do vody. Být přírodě ještě blíž je možné z maringotky zaparkované vedle domu. V ní se vyspí tři lidé. Děti ocení teepee, skluzavku i pingpongový stůl.

tauhaus

Foto: Amazing Places

Tauhaus