Tip na výlet: Princezna tu sice nebyla, i tak je severočeský Zlatý vrch tajemně pohádkovým místem
Nedalekou Panskou skálu zná kdekdo, ovšem u Zlatého vrchu mnoho turistů nenajdete. Jeho čedičové píšťaly jsou přitom neméně unikátní.
Kdo by neznal pohádku Pyšná princezna, která se natáčela i na čedičovém útvaru Panská skála u Kamenického Šenova. Takzvané Varhany jsou i díky tomu všeobecně známým a vyhledávaným turistickým cílem. Málokdo však ví, že jen pár kilometrů od nich se nachází neméně zajímavý čedičový útvar, který měl taktéž tu čest vytvářet pohádkové kulisy.
Zlatý vrch je národní přírodní památkou ležící nedaleko České Kamenice, konkrétně u její části Líska. Byť není tolik známý jako nedaleká Panská skála, v některých ohledech ji dokonce překračuje. Jeho čedičové píšťaly dosahují výšky až 30 metrů a v průměru mají i 30 centimetrů. Díky tomu jsou na některých místech až trojnásobně vyšší než na slavnější Panské skále. Zlatý vrch, nedaleký Stříbrný vrch i Panská skála jsou výsledky sopečné činnosti, k níž zde docházelo před miliony let.
Na místě v minulosti probíhala těžební činnost, kdy byly jednotlivé píšťaly odlamovány. „Kolem roku 1870 se čedičové sloupce vyvážely do Nizozemí, kde byly používány jako ideální stavební materiál k budování přímořských hrází. Těžba definitivně ustala až v roce 1973, kdy byla odkryta celá, dnes obdivovaná stěna z čedičových sloupů,“ přidává zajímavý střípek z historie cestovatelská aplikace Placehunter.
Ona čedičová stěna láká nejen turisty, ale také filmové štáby. V roce 2019 měla premiéru pohádka Hodinářův učeň, která byla natáčena také u Zlatého vrchu. Konkrétně po čedičové stěně, byť filmovými triky značně zvětšené, šplhal hlavní hrdina snímku, aby zachránil svou milou.
Zlatý vrch je jen malou ochutnávkou toho, co všechno může sever Čech nabídnout. Proto by byla škoda se hned vracet domů. Pokud se rozhodnete zůstat, ideální je přenocovat v některém z tradičních ubytování, které zážitek ze Sudet ještě více umocní.
Takovým místem je například Vejminek, tedy zrekonstruovaná chaloupka v obci Chřibská, která je k dispozici jako celek, a je tak ideální pro skupinu přátel, rodiny s dětmi, ale příjemně tu bude i ve dvou.
„Na Vejminek se vejde devět hostů a dvě miminka, pro která jsou připraveny postýlky. Moc pokojů tady ale nenajdete, je tu pouze velká světnice, tři koupelny a dvě ložnice. V té první je manželská postel, dvě jednolůžka a postýlky pro děti. Druhá ložnice má dvě manželské postele a jednolůžko,“ přibližuje kapacity místa portál Amazing Places.
Neméně zajímavý je projekt Cimra Bude v Prysku, který přináší moderní interpretaci tradičního bydlení v Lužických horách. Celá chaloupka je historizující, a přitom velmi útulná a ideální k ničím nerušenému objevování krás okolní přírody.
„Brloh & Euforie. Dvě ložnice, každá v něčem jedinečná. Jedna s břízkami, druhá s hvězdami nad hlavou – přespat budete chtít pravděpodobně v obou. Brloh uvítá na noc čtyři hosty a Euforie dva. Další dva návštěvníci mohou přespat na rozkládací pohovce ve Světnici, kde je také plně zařízená kuchyně, krbová kachlová kamna a velký kulatý stůl z místního dubu ideální pro ranní setkávání u kávy,“ popisuje ubytování Amazing Places.