Tip na výlet: Přistupte a prozkoumejte Oko. Je rozhlednou, houpačkou i výhledem na Žižkovskou věž

Pražská část Nebušice začala obnovovat polní cesty. Tam, kde se dvě z nich střetávají, stojí Oko. Skvělá zastávka na cestě ze Šárky do Středních Čech.

Eliška NováEliška Nová

nebusicke-oko-7

Foto: Placehunter

Nebušické Oko

0Zobrazit komentáře

Že se na poli není na co dívat? Ale kdeže. Stačí chvíli postát a tu vyběhne zajíc, tam zase zazpívá ptáček. Kdyby ale přeci jenom ne, pak se tu dá pohoupat. Architekti vytvořili v pražských Nebušicích Oko, které je vším, čím si budete přát. Kromě toho je ale také rozhlednou, která převyšuje člověka sotva o pár centimetrů.

Autor konceptu Jan Čech, který Oko realizoval v rámci své semestrální práce, jeho účel popisuje takto: „Čím je? Dobrodruhu rozhlednou, malému průzkumníku houpačkou, fotografu rámem v krajině.“ Oko vzniklo na Fakultě architektury Českého vysokého učení technického (ČVUT) , kde ho spolu s Čechem vytvořili další studenti Ateliéru Seho-Poláček. Oko nejen navrhli, ale také sami postavili.

Nebušice jsou pro Oko ideální. Je to městská část na okraji Prahy na dohled od Středočeského kraje a město se tu potkává s přírodou. Nebušice začaly obnovovat zdejší polní cesty a Oko posloužilo jako skvělý bod pro orientaci. Ostatně je na vyhledávané trase ze Šárky do středních Čech. Stojí tam, kde se potkávají dvě polní cesty, které lemuje stromořadí. Jednu ořešáky, druhou třešně. U Oka se otevírá výhled na panorama Nebušic a oko lidské dohlédne dokonce i na panorama Prahy. Vidět je třeba Žižkovský vysílač.

nebusicke-oko-1

Foto: Placehunter

Oko nabízí výhled na Nebušice, v dálce lze ale zahlédnout i Žižkovskou věž

Oko ocení i milovníci létání. Ne, že by se snad na něm dalo odletět pryč, ale kousek odtud je Letiště Václava Havla, a tak tu lze pozorovat vzlétající a přistávající letadla. Kousek odtud je také naučná stezka Les Hlásek.

„Naším cílem bylo vytvořit rozhlednu, ke které se lidé budou rádi vracet a vytvoří si k ní pozitivní vztah i ti nejmenší. Nekonvenční povaha projektu vychází ze specifického rázu krajiny. Lokace uprostřed polí v mírném svahu s jednostranně orientovaným výhledem na město otevřeným již při pohledu ze země vybízí k horizontálnímu řešení, které na sebe v kraji nepoutá přílišnou pozornost,“ uvádí autoři z Fakulty architektury.

Oko tvoří ohýbané dřevěné lepené nosníky, které jsou v horizontální ose spojené a tvoří tak tvar zrakového orgánu. Vnitřní profily jsou ze smrkového dřeva, čtyři krajní profily pak z modřínu, který tvoří také ochranu lepeným profilům. Konstrukce má v sobě ukrytý mechanismus, který z něj dělá zároveň houpačku. Oko se může kývat ze strany na stranu, a to díky dvěma pogumovaným válcům, po kterých se kolébá.

„Zaparkovat můžete u venkovní posilovny na druhé straně silnice Tuchoměřická. Je tam místo pro pět až osm aut. Odtud je Nebušické oko vzdálené asi 500 metrů,“ uvádí výletová aplikace Placehunter s tím, že na návštěvu pozoruhodného místa bude bez další procházky, tedy jenom k němu a zpět, stačit dvacet minut.

nebusicke-oko

Foto: Česká cena za architekturu

Autorem jsou studenti ČVUT, kteří Oko vytvořili jako semestrální práci

Hosté se chtějí rozvádět, aby se tu mohli vzít

V polích se ale nenachází jen Nebušické oko. V Malých Číčovicích, kam se lze vypravit už jen kvůli názvu obce, se nachází penzion, který se přesně tak jmenuje – V Polích. Co by kamenem dohodil z hlavního města se rozprostírá usedlost, která je součástí areálu někdejšího jezuitského statku.

„Hosté se zde podle majitelů chtějí rozvádět, aby se tu mohli znovu vzít,“ uvádí server s prémiovým ubytováním Amazing Places. To vše i kvůli nedaleké raritní osmiboké kapličce, kde se může konat obřad.

v-polich-2

Foto: Amazing Places

Penzion V Polích

V Polích ale stojí za návštěvu i v případě, že člověk není svatebčan. Jsou tu tři třílůžkové a osm dvoulůžkových pokojů, kde se lze ubytovat. Všechny jsou stejně jako penzion ve venkovském stylu a stejně jako Oko nabízí výhled na místní pole.

Pravý venkov na doslech od ruchu hlavního města nabízí také výborné jídlo. Místní restauraci ocenil průvodce Maurerův výběr Grand Restaurant, když ji označil za jednu z nejlepších v Česku. Vaří se tu z čerstvých bio surovin a menu se mění podle toho, čeho je zrovna sezóna. Prý tu mají skvělou husu, kachnu nebo svíčkovou. Slehnout pak může například při cestě na nedalekou Okoř.

Přespání ve stodole

Z Oka se dá navázat ale nejen do polí. Variantou je ubytovat se u ořešáků. V Kozolupech u Vysokého Újezda dva takové stojí, a to na zahradě apartmánu K Vechtru. Název nese podle ulice, na které stojí, a proč ta se jmenuje zrovna takhle, už bude nutné doptat se na místě.

Tam návštěvníky čeká sto lety starý dům se stodolou a zahradou. Uvnitř je šest ložnic, kde je vždy manželská postel. Lze se ubytovat ve dvou prostornějších ložnicích v podkroví, jejichž součástí je také toaleta a koupelna. Čtyři ložnice v přízemí mají zase přístup na zahradu a k dispozici dohromady tři toalety a dvě koupelny. Pobývat lze i v prostorném obývacím pokoji. Samostatný apartmán se pak ukrývá ve stodole, kde je i plně vybavená kuchyně.

k-vechtru-2

Foto: Amazing Places

Apartmány K Vechtru

Než vyskočí teploty výš, lze se ohřát v sauně, k dispozici je i vnitřní bazén s protiproudem. Návštěvníkům je plně k dispozici také zahrada.

„Když majitelé zpustošený dům se zahradou koupili, nikomu z jejich okolí to moc nedávalo smysl. Nedali se, stoletý dům vkusně a pečlivě přestavěli včetně stodoly a zahrady. Kousek od Prahy tak mohlo vzniknout úžasné místo na dovolenou a odpočinek,“ popisují Amazing Places.