Tip na výlet. Rozhledna Šibenice vypráví příběh předvečera druhé světové války a betonových řopíků
Rozhledna nedaleko Opavy stojí na místě, kde měla vyrůst pevnost na obranu Československa. Najdete v ní malé muzeum věnované konci první republiky.
Možná jste také někdy při svých toulkách po českém pohraničí narazili na zvláštní betonový bunkr lidově zvaný řopík. Po celé republice jich je roztroušeno několik stovek a dodnes jsou mementem napjaté situace v předvečer druhé světové války. Výstavbu tohoto typu opevnění připomíná i malé muzeum umístěné v netradiční rozhledně Šibenice nedaleko Opavy. Ta sama působí, jako by byla součástí obrané linie, která měla zastavit postup nepřátelských vojsk.
Politická situace v druhé polovině 30. let minulého století byla extrémně napjatá. Proto se rozhodlo o výstavbě opevnění na hranicích s nepřátelsky naladěnými sousedy, tedy s Německem, Rakouskem, Maďarskem a Polskem. Plány zahrnovaly několik typů překážek a betonových pevnůstek, větších pevností i dělostřelecké tvrze.
Při navrhování podoby opevnění byla inspirací francouzská Maginotova linie. V roce 1938 však došlo k podepsání Mnichovské dohody, která uvrhla republiku do náruče nacistů, a opevnění, kterému se začalo říkat Benešova linie, tím zcela pozbylo svého významu.
Pevnůstky se tak staly jen němou železobetonovou vzpomínkou, která dodnes odkazuje na dění před propuknutím druhé světové války. Připomíná je také netradiční rozhledna Šibenice, která se tyčí uprostřed polí na nejvyšším místě obce Stěbořice nedaleko Opavy.
„Právě zde měla před druhou světovou válkou vzniknout obrovská pevnost, která se ale díky uzavření Mnichovské dohody nestihla vybudovat. Rozhledna je 12,7 metru vysoká a v jejím okolí najdete i dětské hřiště s různými prolézačkami, které připomínají vojenské cvičiště,“ popisuje místo Placehunter, aplikace nabízející zajímavé tipy na výlety v Česku i zahraničí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs