Tip na výlet: Skalní kaple v tajemném údolí je ideálním místem pro vánoční procházku s celou rodinou

Pokud hledáte místo, kam vyrazit během svátků, Modlivý důl je bezesporu tou správnou volbou. Tajemný průsmyk s kaplí je plný romantiky.

modlivy-dulc6

Foto: Placehunter

Kaple vytesaná do skály v Modlivém dolu

0Zobrazit komentáře

Ať už hledáte způsob, jak spálit trochu kalorií nabraných během svátečního období plného hojnosti, chcete někam vyrazit s příbuznými, kteří váš přijeli navštívit, či jen hledáte místo vhodné pro trochu toho vánočního rozjímání, Modlivý důl je tou správnou volbou. Skalnaté údolí s kaplí vytesanou přímo do kamene je tajemné, krásné a plné legend a romantiky.

Skalnaté údolí táhnoucí se mezi pískovcovými masivy lze najít na severu Čech nedaleko obce Svojkov, která leží coby kamenem dohodil od Nového Boru. Údolí je proslavené především pro svou kapli, díky které se stalo i poutním místem opředeným nejrůznějšími pověstmi.

Původně se mu říkalo Smolný důl díky smolným pecím, ve kterých se zde vařil kolomaz. Ten zde vyráběli místní uhlíři, ovšem běžní lidé do údolí moc nechodili. Říkalo se totiž, že zde straší zlí duchové, a vyprávěly se nejrůznější pověsti. Jednou z nich byl i příběh o místním rytíři, který se zamiloval do dcery sládka. Jejich lásku však neposvětili rodiče, a tak si oba měli v údolí vzít život. Další pověsti zase hovoří o vraždě soka v lásce.

Aby bylo místo před zlými mocnostmi ochráněno, byl zde na počátku 17. století pověšen svatý obrázek. Také byl pročištěn les a lidé si sem začali nacházet cestu. Dokonce se začalo proslýchat, že zde byly vyslyšeny modlitby některých z nich, na základě čehož tu byla vybudována dřevěná kaplička, do které byl umístěn onen svatý obrázek.

dsc_2057

Foto: Placehunter

Na kapli se lze podívat i z protilehlých skal

Modlivý důl se díky tomu rychle stal poutním místem a na konci 18. století byla dřevěná kaple na příkaz hraběnky Alžběty Kinské stržena. Na její místo nechala přímo do skály vytesat novou. Práci odvedl svojkovský zedník Sacher a nutno říci, že se mu skutečně povedla. Již tak tajemné místo získalo s unikátní kaplí na ještě větším kouzlu.

Kaple přečkala i počáteční odpor místních církevních hodnostářů, v 19. století byla zasvěcena Panně Marii Lurdské a její vnitřek byl upraven tak, aby připomínal jeskyni v Lurdech. Začala sem proudit procesí a svou modlitbu zde měl údajně odříkat i císař Ferdinand V., když pobýval v nedalekém zákupském zámku.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Ikonická kaple Panny Marie Lurdské, zasazená přímo do jedné ze skal, je neuvěřitelně fotogenická ze všech možných úhlů. Dokonce se dá vylézt i na protější skálu a kapli obdivovat shora,“ přináší zajímavý tip cestovatelská aplikace Placehunter. A my přidáme další. Od kaple se dá projít údolím až k rozhledně stojící nad obcí Sloup, kde si můžete dojít také do místního lesního divadla nebo tu navštívit známý skalní hrad. Zkrátka ideální místo pro příjemnou vánoční procházku.

Spánek s tradicí

Pokud budete chtít někdy v těchto místech složit svou hlavu, nedaleko naleznete například malebnou usedlost nazvanou V Bezovém údolí. Nádherné stavení v Kryštofově údolí působí až pohádkovým dojmem. Majitelům jde hlavně o pohodlí, ale také o nadčasovou udržitelnost.

„Autentická přestavba ctí podobu chalupy z počátku 19. století, přestože dochované zprávy hovoří o vzniku chalupy už v době předbělohorské. Dnešní objekt nabízí členitý interiér, pět minimalistických pokojů a depandance v přilehlé stodole. Atmosféru doplňuje krásné jezírko a hluboký les obklopující tento architektonický klenot,“ popisuje krásu místa portál Amazing Places nabízející zajímavé tipy na ubytování u nás i v zahraničí.

modlivy-dul2

Foto: Amazing Places

V Bezovém údolí

Nedaleko odsud je ukryt i další tradiční klenot, kterým je Jítravský Dvorec zasazený do lůna krásné přírody Lužických hor. Najdete zde vše, co potřebujete pro příjemný pobyt plný odpočinku, ovšem okolí toho nabízí spoustu i pro prožití aktivní dovolené.

„Pokud jste přijeli relaxovat, na pokoji se můžete převléknout do županu, nazout pantofle a uvařit si čaj, čímž si navodíte domácí atmosféru. Personál vždy ochotně poradí s aktivitami v okolí. Na večeři si můžete zajít do místní restaurace, pro niž je kvalita jídla klíčová,“ popisuje místo Amazing Places.

modlivy-dul10

Foto: Amazing Places

Jítravský Dvorec

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Rychlé a modernější. RegioJet dostal návrhy nových vlaků, které pojedou mezi Prahou a Brnem

Nové rychlíky, jejichž podoba se ještě může změnit, pocházejí od polské společnosti Pesa. Cestu mezi Prahou a Brnem by měly zkrátit o 28 minut.

Filip HouskaFilip Houska

rj

Foto: PESA

Vizualizace nového vlaku od RegioJetu

1Zobrazit komentáře

Rychlejší, častější, úspornější, ekologičtější. RegioJet se chystá na provoz rychlíkové železniční linky R9 mezi Prahou a Brnem (či Jihlavou), na které bude za tři roky jezdit s novými vlaky od polského výrobce Pesa. A právě ten nyní ukázal, jak by modernizované vozy od žlutého dopravce, které mají zvládnout rychlost až 200 km/h, mohly vypadat.

Dosud na lince R9, vedoucí z hlavního města přes Vysočinu do Jihlavy nebo Brna, jezdí vlaky Českých drah s označením B (takzvané béčkové spoje). Situace se ale začala měnit v momentě, kdy v tendru vypsaném ministerstvem dopravy národního dopravce porazil RegioJet. Stát s ním uzavřel smlouvu na patnáct let s tím, že první žluté vlaky vyjedou v roce 2026.

Podmínkou soutěže zároveň bylo, že RegioJet musí vyslat na trať nové soupravy, a tak se firma spojila s polskou společností Pesa. Dosud ale nebylo k dispozici moc vizualizací, jak by vlaky mohly vypadat. Teď Pesa zveřejnila fotografie, na nichž jsou vidět soupravy jak zvenčí, tak zevnitř. Byť je možné, že reálná podoba bude ještě jiná.

Na první pohled zaujme čelo jednotek, které vychází z tvaru současných souprav s označením RegioFox, jež jsou vyráběny pro České dráhy. Vlaky tak působí o něco moderněji a svým způsobem i rychleji – ostatně na některých úsecích zvládnou i rychlost okolo 200 kilometrů za hodinu s tím, že v budoucnu by mohly využívat část vysokorychlostní trati.

Interiér pak podle vizualizací vypadá poměrně standardně, bez výraznějších prvků. Součástí nových vlaků má být mimo jiné klimatizace, bezplatná Wi-Fi, občerstvení a minimálně jedny dveře z každé strany vagónu s nízkopodlažním vstupem, což ocení jak handicapovaní cestující, tak lidé s dětskými kočárky nebo jízdními koly. Uvnitř by mohl být také bezpečnostní kamerový systém.

Do roku 2026 má Pesa dodat RegioJetu dva typy souprav: jednu pro dvě stě cestujících a druhou pro tři sta pasažérů. Dohromady má operovat s osmnácti jednotkami, každá z nich bude mít dvanáct procent sedadel v první třídě. Po patnácti letech, tedy po vypršení smlouvy se státem, musí převést jednotky na jiného dopravce.

Zkrácení jízdní doby

Po zkvalitnění celé trati vedoucí přes Vysočinu, včetně výstavby vysokorychlostní trati mezi Běchovicemi a Poříčany, má dojít ke zkrácení jízdní doby na trase Praha–Brno o 28 minut, respektive místo 3 hodin a 34 minut to vlakem potrvá 3 hodiny a 6 minut. Vlak do Jihlavy pak bude mít z hlavního města jízdní dobu stanovenou na 2 hodiny a 4 minuty.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přímý vlak z Prahy do Jihlavy pojede každé dvě hodiny, stejně tak přímý vlak z Prahy do Brna. Zvlášť u největšího města Vysočiny jde o výrazný posun v dostupnosti, protože se z Prahy do Jihlavy nyní jezdí s přestupem v Havlíčkově Brodě. RegioJet nicméně na trase Praha–Jihlava provozuje přímé autobusové spoje, s cílem snižovat emise je ale chce omezovat a naopak nahrazovat právě vlakovou dopravou.

„Rozjetím přímého železničního spojení dojde k redukci autobusové dopravy na této trase, což bude mít pozitivní vliv na ekologii a naplnění takzvané Zelené dohody pro Evropu (European Green Deal), která si klade mimo jiné za cíl snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o padesát pět procent ve srovnání s rokem 1990,“ uvedl RegioJet.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre