Tip na výlet: Slovenské Čičmany nabízí lidovou architekturu, kterou díky olympiádě zná celý svět

Srdce, vlnovky, ale i beraní rohy či slepice. To všechno nabízí jedinečné malby na čičmanských dřevěnicích, které připomínají perníkové chaloupky.

cicmany5

Foto: Placehunter

Unikátní vzory jsou nedílnou součástí čičmanské lidové architektury

0Zobrazit komentáře

Pokud zavítáte do slovenských Čičman, budete si nejspíše připadat jako v pohádce. Místní dřevěné chalupy jsou totiž zdobeny vápennými dekory, díky kterým se nápadně podobají perníkovým chaloupkám. Právě kvůli lidové architektuře a vyšívaným krojům se staly Čičmany oblíbeným turistickým cílem, jenž ukazuje život v dobách dávno minulých.

Pokud byste chtěli Čičmany navštívit, je nutné překročit hranice a zavítat do střední části Slovenska, konkrétně do Žilinského kraje, ve kterém jsou Čičmany vůbec nejvýše položenou obcí. Jejich část byla v roce 1977 prohlášena za památkovou rezervaci, aby byla chráněna její unikátní lidová architektura.

V obci se totiž nachází hned několik srubových dřevěnic, které jsou již samy o sobě historicky cenné. Jejich přidanou hodnotou je však unikátní bílá ornamentální výzdoba na fasádách, která nemá nikde jinde na Slovensku obdoby.

Nanášení vápna na dřevěné trámy má dlouhou historii. Čičmany totiž leží v lokalitě, která je plná mokřad, vápno tu tak pomáhalo chránit dřevo před vlhkostí. Později se přeneslo i na okenice, na které si místní začali s jeho pomocí malovat nejrůznější ornamenty. Ty se nakonec dostaly i na fasády – a tradice byla na světě.

cicmany8

Foto: Placehunter

Vzory byly tvořeny pomocí vápenných nátěrů

Majitelé domů se při malbě inspirovali světem kolem sebe. Patrné jsou především motivy beraních rohů, jelikož chov ovcí a zpracování vlny patřily k hlavním pracovním činnostem zdejších obyvatel. Rozpoznat však lze i nejrůznější šipky, vlnovky či srdce. V roce 2012 mohl tyto vzory obdivovat celý svět, protože se dostaly až na oblečení slovenských olympioniků.

„Obec vás uchvátí svojí historickou atmosférou, která vás přivede zpět do minulosti a ukáže, jak kdysi lidé žili, dodnes se zde zachovávají lidové tradice. V rámci obce jsou dvě stálé expozice. Radenův dům, který prezentuje všechny životní etapy, zvyky, pracovní činnosti, zaměstnání, čičmanskou architekturu a rovněž oděvy a textil. Druhou expozicí je dům číslo 42, který zachycuje bydlení společníků, které bylo pro Čičmany typické do začátku dvacátého století,“ přidává cestovatelská aplikace Placehunter doporučení, která místa zde navštívit.

Mimo to v obci najdete také zámek a kostel. Obdivovat můžete i vlastní znak obce, který nemá žádné hlubší kořeny, přesto podle historických pramenů víme, že Čičmany na svém místě stojí minimálně od roku 1272.

Spánek v korunách stromů

Pokud budete na svých cestách zpět z Čičman do Česka hledat místo na ubytování, můžete zamířit směrem na Trenčín, kde se v místních lesích nachází unikátní domek Treehouse, který se, věrný svému jménu, rozkládá v korunách stromů.

„Pouhých patnáct kilometrů od českých hranic si tak můžete splnit dětský sen, ať už ve dvou nebo v partě přátel. Pod heslem Treehousu ‚návrat k přírodě‘ by si hosté měli kromě svých telefonů a jiných zařízení vypnout také namáhanou mysl a naplno vnímat klid a energii okolního lesa,“ doporučuje platforma Amazing Places, která přináší tipy na jedinečná ubytování.

Návštěvníci zde naleznou manželskou postel, palandu a naprostý klid. Co zde naopak chybí, je signál, internet a elektřina, proto je svícení řešeno svíčkami, lucernami a čelovkami. V okolí můžete uskutečnit hned několik zajímavých výletů, které vás mohou zavést třeba až k Jánošíkově jeskyni.

cicmany2

Foto: Amazing Places

Domek v korunách stromů

Diskuze (0)

Novinka

Anonym