Tip na výlet: šumavský most prověřil čas. Po demontáži se unikátní památka zase vrátila

Dnes je hradlový most i vodní dílo Rechle skvělou destinací pro výlet. Samotný most je 72 metrů dlouhý a je z modřínového dřeva.

Eliška NováEliška Nová

hradlovy-most-rechle-2

Foto: Placehunter

Hradlový most – Rechle

0Zobrazit komentáře

Na přelomu osmnáctého a devatenáctého století byla potřeba plavit dřevo ze Šumavy až do Prahy. Vznikl tak plavební kanál, který protéká deseti kamennými klenutými mosty. Součástí byl ale i hradlový most, který zajišťoval, že část vody z řeky Vydry odbočila právě do kanálu. Obojí bylo v padesátých letech prohlášeno za kulturní památku, navzdory tomu začalo dílo chátrat a most byl dokonce úplně odstraněn. Od přelomu milénia je ale zase zpátky.

Podobných příběhů jsou spousty a staly se dokonce i námětem pro jeden film od Pixaru – nová cesta, která ušetří deset minut, nakonec způsobí, že ta stará zanikne. Nejinak tomu bylo i v případě mostu, kterému se říká Rechle. Název je odvozený od německého rechen, tedy hrábě.

Do roku 1959 přes most vedla silnice, která propojovala Modravu a Srní. Jenže pak byl postaven nový most přes Antýgl, což původní cestu v podstatě znehodnotilo. Nebyla už potřeba. A tak nakonec most zanikl.

Unikátní dřevěný hradlový most ale najednou v místě chyběl, a tak nakonec v roce 2000 vznikla přesná kopie původního mostu Josefa Rosenauera. Stavbu financoval národní park, chráněná krajinná oblast Šumava a tehdejší Západočeská energetika Plzeň. Pěší i cyklisté se tak díky němu dostanou z jednoho břehu Vydry na druhý. Kanál dnes slouží jako přivaděč vody pro vodní elektrárnu Vydra na Čeňkově pile.

hradlovy-most-rechle

Foto: Placehunter

Most vede přes řeku Vydru

Společně s tím byla otevřena také naučná stezka Povydří, která s pilou spojuje Antýgl. Cyklisté na ni nesmí, po mostě se ale dostanou právě k Vchynicko-tetovskému plavebnímu kanálu, podél něhož je možné jet až do Srní. Kanál je v některých úsecích navíc přístupný také vozíčkářům.

Most se nachází v nadmořské výšce 940 metrů nad mořem, je 72 metrů dlouhý a tři a půl metru široký, je dřevěný, má však žulové pilíře. V roce 2022 byl most znovu obnoven, a to z modřínového dřeva.

„Na jezu dnes najdete i takzvaný rybí přechod, který ho umožňuje rybám překonat a dostat se při putování dále proti proudu řeky Vydry, čímž je zajištěna přirozená migrace,“ líčí výletová aplikace Placehunter.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Půl hodinky cesty od hradlového mostu se nachází Boutique hotel Nebespán, ideální místo, kde v lokalitě spočinout. Prý tady na návštěvníky čeká neobvyklá péče a stylové ubytování. „Majitelé Kmecovi jsou přesvědčeni, že za výjimečnou službou stojí především člověk, jeho energie, úsměv i smysl pro detail. Proto tady můžete očekávat jejich osobní servis a vřelou domácí atmosféru,“ popisuje server s ubytováním Amazing Places.

Nebespán slibuje pěkně vybavené pokoje s dřevěnými podlahami a vysokými stropy. Z nich je výhled na historické náměstí Kašperských hor, kde stojí kostel svaté Markéty, nebo do zahrady hotelu. Ráno je možné těšit se na domácí snídani. Ostatně místní kavárna i restaurace jsou častým cílem těch, kdo si chtějí pochutnat na něčem dobrém. Součástí hotelu je pak také Nebeskrám, kde je možné si objednat piknikový koš a nakoupit produkty majitelů nebo ty od farmářů.

V okolí Nebespánu jsou sjezdovky a také turistické trasy, majitelé hosty moc rádi nasměrují, kam se vydat. Po návratu zpátky do hotelu je možné si užít infrasaunu, která je k dispozici zdarma po celý den.

boutique-hotel-nebespan-2

Foto: Amazing Places

Boutique hotel Nebespán

CzechCrunch Jobs