Tip na výlet: Užijte si výhledy z rozhledny, která připomíná zápalky pohozené nedaleko Božího Daru

Rozměry nevelká, výhledy však zcela dostačující rozhledna je ukázkou moderního pojetí míst, ze kterých se dá obdivovat krása okolních hor a kopců.

bozi-vyhlidka4

Foto: Placehunter

Rozhledna Boží vyhlídka

0Zobrazit komentáře

Sluníčko pomalu ale jistě sílí – a spolu s ním i touha vyrazit na pořádné výlety do přírody. Pokud vás toto vábení zavede až do Krušných hor a okolí Božího Daru, můžete navštívit zdejší hypermoderní vyhlídku od libereckých architektů. Přestože Boží vyhlídka rozhodně není velerozhlednou, nabízí možnost rozhlédnout se po skutečně širokém okolí.

Rozhledna je umístěna ve výšce přibližně 1 099 metrů nad mořem, jihovýchodně od města Boží Dar. Dostat se tam dá po červené. Je téměr jisté, že stavbu nepřehlédnete – architekti z libereckého studia Mjölk totiž rozhledně vtiskli zcela jedinečnou podobu.

„Stavba připomíná pohozenou krabičku zápalek. Stříbrný povrch má evokovat těžbu stříbra v regionu,“ vysvětluje cestovatelská aplikace Placehunter, která přináší tipy na zajímavé výlety u nás i v zahraničí. „Ve vyhlídkové věži je instalován zvon, na který si dokonce můžete sami zazvonit,“ dodává.

Celkový výška rozhledny je osm metrů, samotná vyhlídková plošina se nachází ve výšce pěti metrů. I tak je z rozhledny za příznivých podmínek vidět Jáchymovské údolí, Ostrov a Karlovy Vary. Dohlédnout odtud můžete i do Německa a také na známý vysílač na Klínovci nebo Božidarský Špičák.

bozi-vyhlidka3

Foto: Placehunter

Povrch má připomínat místní těžbu stříbra

Boží vyhlídka je jednou ze souboru celé řady extravagantních vyhlídek, které architekti z Liberce navrhli. Další zajímavá se nachází například u obce Růžová v chráněné krajinné oblasti Labské pískovce – a hned několik neméně zajímavých rozhleden od Mjölků je možné obdivovat také v Jizerských horách.


Roubenka na Jelení hoře

Pokud vám hory imponují a nechcete v nich strávit jen jeden den, doporučujeme přenocovat v některé z místních roubených chalup. V případě Roubenky na Jelení hoře na vás čeká autentický zážitek z chalupy s lahvově zelenými kachlovými kamny a dřevem na každém kroku.

„Pokud hledáte pohodlí a velkoryse koncipovaný interiér až pro jedenáct lidí ve třech oddělených ložnicích, jste tu správně,“ popisuje místo platforma Amazing Places, která přináší ta nejzajímavější ubytování.

„Obrovská, plně vybavená kuchyň s jídelnou perfektně poslouží, když zrovna nechcete jíst v některé z místních vyhlášených restaurací. Zatímco po náročném výletu připravujete zaslouženou večeři, vaše ratolesti řádí na venkovním hřišti nebo provětrají herní konzole či deskovky, kterých tu mají opravdu dost.“

bozi-vyhlidka8

Foto: Amazing Places

Roubenka na Jelení hoře

Roubenka Na Stopě

Pokud byste chtěli poznat život v horách podstatně modernějším způsobem, bude se vám líbit taktéž roubená stavba, ovšem podstatně modernější Roubenka Na Stopě, která by se dala přirovnat k zahraničními horským chaletům.

„Po vstupu do roubenky vás překvapí rozlehlý, stylový, ale především útulný prostor jako z časopisu o designu. Prosklené průčelí sahá přes tři patra a pouští do interiéru horské slunce, odrážející se hravě ve světlém dřevě. Kvalitní materiály, smysl pro detail a všeobjímající feng shui z tohoto kouzelného místa dělají skvělé místo pro Relax,“ dodávají Amazing Places.

bozi-vyhlidka1

Foto: Amazing Places

Moderní Roubenka Na Stopě

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Roste zájem o nemovitosti v zahraničí. Vedou Chorvatsko a Španělsko, ale čím dál více láká i exotika

Movité Čechy omrzely Krkonoše a hledají nemovitosti za hranicemi. Jejich ceny jsou totiž v porovnání s těmi na domácí půdě mnohdy zajímavější.

thajsko-nahled

Foto: Luxent

Mezi Čechy roste poptávka po rekreačních nemovitostech v zahraničí

0Zobrazit komentáře

České chaty a chalupy, dostupné i prémiové, zažily ohromný boom v období pandemie covidu, kdy lidé neměli možnost vycestovat za hranice a zároveň chtěli utéct z města. Jenže zástupci realitních kanceláří se už od loňského roku shodují v tom, že se Češi začali po rozvolnění protipandemických opatření rekreačních objektů zbavovat. Nabídka takových nemovitostí tak rychle roste a jejich ceny klesají. Naopak na popularitě nyní získávají rekreační nemovitosti v zahraničí, zejména ve Španělsku, v Chorvatsku, Dubaji či Thajsku.

„Mít možnost využívat vlastní chatu či chalupu je příjemné, ale ne nezbytné. V době, kdy se lidé uskrovňují, je prodej rekreační nemovitosti tím prvním způsobem, kterým mohou nárazově získat chybějící finanční prostředky. Řada lidí se vzhledem k rostoucím životním nákladům musela uchýlit právě k tomuto řešení. Na trhu se tedy loni objevilo poměrně velké množství chat a chalup na prodej, což snížilo jejich cenu v řádech desítek procent,“ říká Hendrik Meyer za Bezrealitky.cz

Velkou roli také hraje fakt, že lidé zjistili, jak moc je vlastnění rekreační nemovitosti nákladné – o to více, když jde ruku v ruce s rostoucími náklady na energie. Právě v tomto segmentu tak lze očekávat pokles cen, hlavně u starších objektů v horším technickém stavu a také v lokalitách, které nejsou tak turisticky vyhledávané. Cena chaty na Slapech nebo v Krkonoších poblíž některého z oblíbených lyžařských středisek zůstává ale podle Meyera stále relativně stabilní.

„Aktuálně se ceny chat a chalup pohybují v rozmezí od 28 do 41 tisíc za metr čtvereční, a to ve Středočeském kraji a na jižní Moravě. O něco levněji pořídíte v jižních Čechách a na Zlínsku, kde se vejdete do 20 tisíc za metr. Vždy záleží na stavu nemovitosti. Chaty a nezateplené domy před rekonstrukcí koupíte levněji, chalupy, které je možné obývat celoročně a jsou plnohodnotným bydlením, se pak neliší od cen běžných domů v daném místě,“ doplňuje pro kontext Jiří Mervart, oblastní ředitel M&M Reality.

O chaty a chalupy v Česku je stále menší zájem

České realitky se ale shodují na tom, že lidé se začínají při rozhodování o koupi rekreační nemovitosti dívat i za hranice. Podle Mervarta jdou tomuto trendu naproti i ceny zahraničních nemovitostí, které jsou oproti cenám v Česku výrazně nižší. V Evropě je v tomto směru podle něj nejpopulárnější Španělsko, balkánské země, Kypr a Itálie.

Mimo Evropu pak třeba Egypt, Karibské ostrovy, Dubaj a jihovýchodní Asie. „Asi nejlevnější nemovitosti v rozumné doletové vzdálenosti jsou aktuálně v Egyptě, kde můžete koupit stometrový byt v dochozí vzdálenosti od pláže již kolem 1,5 milionu korun, nebo v Albánii, kde pořídíte menší apartmán u moře v ceně od 1,1 milionu korun,“ uvádí Mervart pár příkladů.

Stejný trend potvruje i realitní kancelář Luxent: „V dnešní době vidíme v segmentu rekreačních nemovitostí jednoznačný pokles zájmu, jelikož se uvolnila opatření a lidé mohou opět cestovat. V této souvislosti ale sledujeme, že zájem našich klientů se přesunul k nemovitostem v zahraničí. Ceny, kterých prémiové rekreační nemovitosti dosáhly v době covidu, se totiž začínají vyrovnávat s těmi zahraničními. Takže kdo nemá problém cestovat za rekreací trochu dál, rozhlíží se nyní po Evropě i mimo ni,“ vysvětluje Jiří Kučera, finanční ředitel Luxentu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A dodává, že ačkoliv si Češi pořizují nemovitosti mimo naše území již řadu let, nyní je patrné, že tento trend zřetelně zesílil: „Ke konci roku 2022 bylo prodaných nemovitostí celkem šest, letos očekáváme minimálně dvaapůlkrát větší nárůst. Již v únoru jsme prodali dvě nemovitosti v hodnotě čtyř milionů eur a další jsou v rezervaci.“ K již zmíněným dlouhodobě oblíbeným destinacím podle Kučery přibyl opět vyšší zájem i o Chorvatsko, které se podle Kučery dostalo do hledáčku Čechů v posledních měsících s tím, jak se blíží období letních dovolených.

„Obecně rostou ceny ve všech preferovaných lokalitách. V Dubaji hlavně z důvodu masivních investic ruských kupujících, v Chorvatsku pak s ohledem na přijetí eura a vstup do schengenského prostoru k počátku roku,“ dodává Jiří Kučera.

V portfoliu společnosti se aktuálně nachází desítky chorvatských nemovitostí v cenách od pěti do 60 milionů či soubor nemovitostí v Thajsku v celkové hodnotě přes 100 milionů. Ale například na Bali lze pořídit luxusní vilu už od 7,5 milionu korun, byt v Dubaji pak od 2,5 milionu.

seseh-2

Foto: Luxent

Dvoupodlažní vila v oblasti Seseh na Bali je k mání za 7,5 milionu korun

Rubriku Bydlení a reality podporujíhypox