Tip na výlet: Větrný mlýn na Kroměřížsku je široko daleko posledním svého druhu

Větných mlýnů je v České republice jak máku. I proto je tento konkrétní výjimečně zachovalou ukázkou toho, jak se dříve mlelo obilí.

mlyn

Foto: Placehunter

Starý mlýn u Kunkovic

0Zobrazit komentáře

Nedaleko obce Kunkovice na Kroměřížsku stojí starý mlýn. Přesto, že se zde už mouka dávno nemele, k němu lidé dodnes přicházejí. Jedná se totiž o raritu, která sice své dveře neotvírá, i přesto stojí za návštěvu. Široko daleko je posledním svého druhu.

Mlít obilí pomocí větrných mlýnů bylo v dřívějších dobách i na našem území běžnou praxí, a to zejména tam, kde větru nic nebránilo opírat se do velkých lopatek. Mlýny tak často vznikaly uprostřed polí, stejně jako je tomu v případě větrného mlýnu u Kunkovic, kterému se až zázrakem podařilo ustát tlak doby a dnes patří mezi významné technické památky na našem území.

Jedná se o dvoupatrový větrný mlýn vystavěný na kruhovém půdorysu v holandském stylu. Jak dlouho zde mlýn stojí, se přesně neví, nicméně první písemné zmínky pocházejí z roku 1875. Díky záznamům také víme, že jej hned několikrát zachvátil požár, což byl jeden z důvodů, proč si v roce 1890 prošel důkladnou opravou.

V mlýnici se mlelo obilí až do roku 1944, kdy byl mlýn vlastněn rodinou Molínků. Po druhé světové válce však objekt ztratil na svém významu a začal chátrat. „Po roce 1974 bylo vnitřní zařízení demontováno a převezeno do Technického muzea v Brně, protože kvůli špatnému stavu mlýna hrozilo jeho zřícení,“ přidává další střípek z historie mlýna cestovatelská aplikace Placehunter.

mlyn1

Foto: Placehunter

Mlýn stojí uprostřed polností

Mlýn postavený ze sušených cihel, které byly opláštěné pálenými cihlami, je dnes v rukou soukromého majitele, který se jej rozhodl vrátit do původního stavu a navrátit mu i někdejší technické parametry. Mezi nimi je například točicí střecha pokrytá šindelem.

Prozatím je však jen vyspraveno obvodové zdivo, byla přidána okna a mlýn byl zateplen. Nyní by měly probíhat stavební práce uvnitř budovy, která je tak veřejnosti nepřístupná. Výlet sem přesto stojí za to. V každém ročním období totiž mlýn nabízí trochu jiný zážitek z barevné palety, která se o kolo něj rozprostírá.

Z pole přes les do města

Pokud hledáte příjemné ubytování v okolí starého mlýna, jednou z možností je Zikmundov, místo uprostřed lesů, které leží téměř na samotě. Sousedy se vám stanou stáda krav a ovcí na jedné straně a koně na straně druhé. Zikmundov nabízí možnost odstřihnout se od dění ve velkoměstě a dopřávat si ničím nerušený relax.

„Pokoje jsou útulné, zařízené v čistém severském stylu tak, aby vás nic nerušilo. Nejvýraznějším prvkem jsou barevné tapety, které celému interiéru dominují. Během dne i večera můžete oddechovat na lehátku s knížkou, slunit se. A když vám bude horko, skočit do osvěžujícího bazénu. Pokud na vás bude voda přece jen studená, zahřejete se ve vířivce s výhledem na celou zahradu i kopce za ní,“ popisuje místo platforma Amazing Places přinášející nejzajímavější místa k ubytování v Česku i zahraničí.

mlyn10

Foto: Amazing Places

Zikmundov láká na relax uprostřed přírody

Přímo v Kroměříži můžete také složit hlavu v Penzionu u Kubesa. Ale pozor, děti raději nechte doma, jedná se totiž o adult only ubytování. Je situované v historickém domu ze 17. století, jehož prostory však kombinuje s moderními trendy.

„Veškeré pokoje v penzionu jsou buď jednolůžkové nebo dvoulůžkové. Avšak díky přistýlkám se na pokojích mohou ubytovat až čtyři hosté. Součástí pokoje je menší, přesto plně vybavená kuchyňka pro přípravu jakéhokoliv jídla. Ke každému pokoji náleží samozřejmě i soukromá koupelna se sprchovým koutem a toaletou,“ popisují Amazing Places.

mlyn6

Foto: Amazing Places

Penzion mixuje staré s moderním

CzechCrunch Jobs