Tip na výlet: Vyrazte na Komáří vížku, jednu z nejkrásnějších vyhlídek v Evropě, kterou se kochal i Goethe

Vydejte se na místo, které se objevovalo již v nejstarších turistických průvodcích. Na Komáří vížku můžete dojít po svých nebo se vyvézt lanovkou.

kmari-vizka3

Foto: Placehunter

Vyhlídka z Komáří vížky je podle starých cestovatelů jedna z nejkrásnějších v Evropě

0Zobrazit komentáře

Turisty toto místo lákalo minimálně od 18. století, živo tu však bylo i dávno předtím. Na Komáří hůrku tyčící se nad městem Krupka chodili horníci, aby zde dolovali drahé kovy. Nejdříve na samotném vrcholu stála jen zvonice, tu později nahradila výletní restaurace. A neopakovatelné výhledy sem přicházely obdivovat celebrity své doby.

Kopec Komáří hůrka, na kterém se nachází vyhlídka Komáří vížka, je dominantou severočeské Krupky. Zdvihá se přímo nad městem a coby významná dominanta byl vnímán již před stovkami let. Ve středověku sem mířili horníci, aby zde těžili cín a měď. V polovině 16. století vztyčili na samotném vrcholu kamennou věž se zvoničkou, která oznamovala začátek i konec pracovní doby v dolech.

V té době se začalo také používat pojmenovaní Komáří vížka a možná si kladete otázku, zda to bylo kvůli výskytu hejn otravného hmyzu „Přívlastek komáří se do názvu tohoto místa dostal vlastně úplným omylem. Němci totiž vrch pojmenovali výrazem Mückberg, který se postupem času lidovou tvořivostí přeměnil na Mückenberg a „mücken“ jsou v němčině komáři, proto právě název Komáří vížka,“ vysvětluje cestovatelská aplikace Placehunter.

V průběhu staletí místo přestalo sloužit coby zdroj drahých kovů, ale čím dál častěji se dostávalo do hledáčku turistů. V roce 1857 proto byla ke kamenné zvonici přistavěna výletní restaurace a horský hotel. Jedná se o jedno z vůbec nejstarších stavení svého druhu v Krušných horách.

Další velký moment přišel v roce 1952, kdy byla z Krupky na vrchol vybudována sedačková lanovka. Nahoru se však dá dostat i po svých či na kole, a to hned po několika trasách. V zimě zde navíc funguje i lyžařský areál a dá se odtud napojit také na krušnohorskou běžkařskou magistrálu.

Tím největším lákadlem je ovšem vyhlídka, kterou toto místo nabízí. Z výšky 808 m. n. m. se tu jak na dlani otvírá pohled na celé teplické údolí a při troše štěstí se můžete pokochat i vrcholy Českého středohoří. Krása vyhlídky sem v minulosti přilákala i cestovatele Alexandera von Humboldta nebo jednoho z nejznámějších německých spisovatelů Johanna Wolfganga Goetha. Komáří vížka se dokonce dostala i do cestovního průvodce z roku 1890, kde je popsána jako jedno z míst s nejkrásnějším výhledem v celé Evropě.

Do malého

Budete-li chtít v blízkosti Komáří vížky přenocovat, můžete tak učinit například v některém z tiny housů, které se v okolí nachází. Prvním z nich je RabbitHut, domek zasazený do panenské přírody, kde můžete zapomenout na hluk, světelný smog či sousedy.

„Zaječí boudu najdete v srdci Českého středohoří, její konkrétní polohu vám však pošleme po rezervaci, abychom zachovali vaše soukromí. RabbitHut je kompletně soběstačný. Není napojen na sítě. Čerstvou vodu tady pro vás vždy přivezou, světlo vám bude svítit díky slunci. Má vybavenou kuchyňku, lednici, sporák, toaletu, koupelnu, místo pro společné chvíle, krb, ložnici a překrásnou terasu. Topit se dá buď dřevem v krbu, nebo stačí nastavit požadovanou teplotu a boudičku vám vytopí plyn. Ohřát se můžete taky ve venkovním sudu,“ popisuje místo portál Amazing Places.

vylet-36

Foto: Amazing Places

Domek je zcela odstřižen od sítí, přesto má vše potřebné

Druhou možností je Glamping Skrytín, který je taktéž ponořen do nekonečného moře zeleně. Je postaven z dřevěných šindelů a tak akorát vyhovuje potřebám dvou osob. Součástí je prostorná terasa s nádhernými výhledy do údolí plného lesů a kvítí.

„Uvnitř mini domku najdete kuchyňku, pohodlnou manželskou postel, rozkládací gauč s velkým oknem do přírody nebo také vyhřátou saunu hned u moderně zařízené koupelny,“ přidává detailnější popis místa platforma Amazing Places.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

MHD, taxi i sdílená auta a kola. PID Lítačka nově umí navrhnout trasu kombinující všechny typy dopravy

V aplikaci PID Lítačka si koupíte jízdenku, kupon a nově i najdete spojení z bodu A do bodu B na míru. Zjistíte, jak dlouho bude trvat i kolik bude stát.

litacka_1-1

Foto: OICT / CzechCrunch

Aplikace PID Lítačka nově dokáže vyhledávat kombinace MHD, taxi, chůze či sdílených kol

2Zobrazit komentáře

Mobilní aplikace PID Lítačka dostala upgrade, který ji proměnil na důmyslný vyhledávač spojení po Praze a Středočeském kraji. Na rozdíl od jiných aplikací totiž dokáže kombinovat městskou a veřejnou hromadnou dopravu, vlaky, taxi, chůzi, ale také sdílená i vlastní auta a kola. Kromě nabízených tras uživatelkám a uživatelům rovnou ukazuje, kolik bude zvolená trasa stát. Cestu totiž naplánuje včetně nákupu jednotlivých jízdenek, dlouhodobých kuponů či plateb za parkování.

„Vyhledávač spojení nové generace v aplikaci PID Lítačka představuje revoluci v pražské dopravě. Umožní zcela nové kombinace způsobů pohybu po městě propojených do jedné trasy, které ocení všichni cestující, chodci a cyklisté v rámci úspory času,“ říká k nové funkci v aplikaci pražský náměstek pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Spojení „vyhledávač nové generace“ se nabízí proto, že oproti ostatním aplikacím nabízí PID Lítačka využití všech dopravních módů osobní dopravy i jejich kombinace v rámci jedné trasy. Což je podle městské společnosti Operátora ICT (OICT) unikátní nejen v Česku, ale i ve světovém měřítku.

„Vyhledávač kromě odjezdů a příjezdů informuje uživatele také o zpožděních, o umístění zastávek veřejné hromadné dopravy, o místech, kde parkují sdílená kola či auta, a parkovištích, kde je možné zaparkovat vlastní auto. Stačí zadat, jaké dopravní prostředky má vyhledávač zahrnout, a výsledkem je cesta šitá cestujícímu na míru,“ doplňuje radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký.

litacka-1

Foto: OICT / CzechCrunch

Aplikace ukáže délku trvání cesty i cenu

To nový vyhledávač dokáže díky tomu, že zvládá pracovat s daty od vícero soukromých poskytovatelů služeb, která jsou dostupná na datové platformě Golemio. K dispozici má datovou základnu, která je tvořená více než 30 rozdílnými podklady: silničními mapami, cyklistickou infrastrukturou, jízdními řády, reálnými daty s polohami vozidel, obsazeností parkovišť, výlukami, intenzitou dopravy, či dokonce funkčností výtahů a eskalátorů v metru.

Aktuálně si lze v aplikaci vybrat ze dvou variant vyhledávání – z klasické a rozšířené, která se zatím zobrazuje v beta verzi. Do parametrů se dá zadat i chůze, použití vlastního kola nebo automobilu, u něhož je pak pro větší přesnost možné vyplnit i spotřebu a cenu paliva. V případě každé varianty pak ukáže, na kolik daná trasa vyjde peněz, včetně částky za parkování v případě jízdy vlastním autem.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Díky tomu, že přes aplikaci lze zakoupit i jízdenku – loni si jich její uživatelky a uživatelé pořídili celkem 8,4 milionu –, nabízí v rámci trasy i tuto možnost. Zároveň nabídne takovou jízdenku, která pokryje celou délku trasy. V případě každé varianty zobrazí také její časovou náročnost. Jediné, co chybí, je už jen přibližná uhlíková stopa jednotlivých tras.

„Oceňuji především, že záměrem OICT při vývoji vyhledávače nové generace bylo podpořit zájem obyvatel Prahy a Středočeského kraje o udržitelné a šetrné formy dopravy a snížit časovou náročnost při cestování. Využíváním veřejné dopravy se snižuje automobilový provoz ve městě, což přispívá k ochraně životního prostředí,“ dodává náměstkyně pražského primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jana Komrsková.

Do přípravy vyhledávače tras byly zapojeny společnosti Umotional a CHAPS a následující poskytovatelé dat a služeb mobility: Rekola bikesharing, nextbike Czech Republic, HoppyGo, CAR4WAY, Autonapůl, Anytime Carsharing CZ, Liftago, Asociace českého carsharingu, Ředitelství silnic a dálnic, Správa železnic, Regionální organizátor pražské integrované dopravy, Integrovaná doprava Středočeského kraje, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy a KORID LK.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre