Tip na výlet: Vyrazte na mistrovství světa v biatlonu. V Novém Městě na Moravě začne už v únoru
Mistrovství světa se nekoná v Česku každý den. A biatlon Češi milují. Vydejte se fandit na Vysočinu, po závodě si můžete klidně sami zaběžkovat.
Celý týden se ve Vysočině Areně v Novém Městě na Moravě zasněžuje. Využít toho může i veřejnost – když se tu nezávodí, tratě jsou otevřeny pro lidi. Areál se každopádně připravuje na jednu z nejdůležitějších událostí, bude totiž už brzy hostit mistrovství světa v biatlonu.
Sport, který kombinuje jízdu na běžkách a střelbu na terč, mají Češi rádi. Minimálně od té doby, co zjistili, že v něm je spousta našinců úspěšná. Poslední ročník byl sice bez medaile, o to víc je ale po úspěchu hlad, k tomu ještě na mistrovství, které se odehraje doma. Poprvé se v Novém Městě na Moravě dvojboj konal v roce 2013, nyní se vrací po jedenácti letech.
Vyrazit lze do Vysočina Areny samozřejmě kdykoli předtím nebo kdykoli potom. Ostatně je to takový malý běžkařský ráj, v okolí jsou stovky kilometrů upravených tras i tratě upravené pro psí spřežení. Ale i když se tady významné závody v běhu na lyžích nebo v biatlonu konají každý rok, mistrovství světa je přeci jenom jiná káva.
Vysočina Arena se navíc v posledních dvou letech rekonstruovala, to znamená, že letos uvítá diváky, závodníky i obyčejné běžkaře v novém kabátě. „Splňuje ty nejlepší světové trendy, které jsou jak v udržitelnosti, tak komfortu pro diváky i závodníky,“ uvedl pro ČT sport šéf českého biatlonu Jiří Hamza. Znamená to, že tratě jsou širší a střelnice modernější, nové jsou také LED technologie, které osvítí celý areál, a opravené jsou tribuny. Navíc je tu jedna úplně nová, a to „éčko“. V ní je kompletní zázemí pro závodníky i diváky.
Mistrovství světa v biatlonu začne už 7. února v 17:20 smíšenými štafetami. Následovat budou závody ve sprintu žen a mužů a stíhací i vytrvalostní závody. To vše až do 18. února. Koho by biatlonové šílenství nezajímalo, pak má mnoho možností, co v okolí dělat.
Většinou se to ale přeci jen nějak dotýká lyží, vždyť v Novém Městě na Moravě měl už v roce 1890 jezdit na lyžích revírník Gabessam z Fryšavy. Závody se tu pořádají už od roku 1910. O lyžování v kraji se můžete dozvědět víc v Horáckém muzeu, které se kromě tohoto fenoménu věnuje také sklářství nebo lidové architektuře.