Tip na výlet: Vysílaly se odsud kouřové signály za hranice. Teď tu můžete vlézt Medvědovi na záda
Postavy z erbu Rokytnice nad Jizerou ožívají nad městem jako vyhlídkové věže. Hlídka na Stráži se umístila mezi finalisty České ceny za architekturu.
„Hlídka na Stráži je zhmotnělý sen. Pohádka, která se stala skutečností.“ Právě takové hodnocení udělila projektu od architektonického studia Mjölk porota České ceny za architekturu. Ateliér umístil nad Rokytnici nad Jizerou několik vyhlídkových věží. Ty se teď umístily v pětce finalistů za rok 2022. Jsou zasvěcené zvířatům z erbu města, na které shlíží.
„Nad Rokytnicí se vlní hřeben kopce Stráž. Jeho západní konec klesá k divokým vodám řeky Jizery a na východ pokračuje Sachrovým a Vlčím hřebenem až na bájnou horu Kotel. Vrch Stráž, neboli Strážník – jak mu říkají místní –, byl jedním z míst, kde se při vpádu nepřátelských vojsk posílaly za pomoci ohně signály o nepříteli překračujícím hranici země,“ líčí architekti s tím, že kouřový signál přejímaly další hlídky na Kozákově a hlouběji v Čechách.
Architekti na skály Strážníku umístili vyhlídkové věže či plošiny – Lišku, Medvěda, Ovci a Horníka. Dohromady tvoří takzvanou Hlídku na Stráži. „Liška se uvelebila na první skále. Její dlouhé tělo stojí na kameni, ocas jí trčí do údolí. Vidí celou Rokytnici i okolní kopce. Bystrým okem sleduje, jak taje poslední sníh na Lysé hoře, ví o prvních petrklíčích na svazích, kam se opírají paprsky jarního slunce. Letní slunce jí bělí záda, podzimní deště Lišce potemní její dřevěnou srst,“ popisují architekti první věž.
Kousek od Lišky stojí Medvěd. Vyhlídka na kusu kamene mezi borůvčím. Odsud je možné sledovat špačky i srnky. „Vlezte mu na záda,“ radí tvůrci. Ovce hlídá cestu k Horníkovi, schovává se mezi kmeny a poskytuje útočiště. Jako poslední je tady Horník, na kterého je možné se dostat přes lávku. Stojí na vysoké skále. Místní horolezci jí podle architektů říkají Ká pětka. Tato vyhlídková věž odkazuje na hornickou minulost města a shlíží do údolí Jizery. Před krásným výhledem ovšem výletníky čeká prudké schodiště.
„Navrhování vyhlídkových věží je samostatná disciplína. Vaším místem není město plné lidí nebo malebná vesnice, nevztahujete se k domům. Stavíte na pozadí hustých lesů, mraků, kopců, ranní mlhy či hor. Pracujete s měřítkem mravenců, ale i celých krajin – a jediný opravdový a trvalý kontext je hvězdné nebe,“ říká jeden z partnerů studia Jan Vondrák.
Začátek Hlídek na Stráži se váže už k roku 2014. Původně tu architekti chtěli navrhnout rozhlednu, jenže k tomu nebyl vhodný kopec. „Proto jsme se rozhodli pro koncepci několika zastavení na skalách, které vrchol kopce lemují. Inspirací pro lehké stavby z oceli, které jsou opláštěny dřevem, nám byly postavy z erbu města Rokytnice,“ vysvětlují autoři.
Všichni, kdo shlíží na město, jsou podle poroty České ceny za architekturu novodobí ochránci. Porota ocenila, že až na základy není vidět žádná konstrukce a že některé části jako by popíraly zákon přitažlivosti.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Projekt chytře reflektuje historii města prostřednictvím čtyř zvolených postav a zároveň zůstává dostatečně abstraktní, aby netvořil přímé mimikry a umožnil každému návštěvníkovi vytvořit si svou vlastní interpretaci a příběh kolem nich. Není to kouzelné, když jste konfrontováni s něčím, o čem máte pocit, že to znáte, ale nevíte odkud? Hlídka na Stráži je architektura pro smysly, kde se poezie potkává s důvtipem,“ zakončuje svoje hodnocení porota soutěže.
Podle výletní aplikace Placehunter je vyhlídkový lesopark novou ozdobou Jizerských hor. Procházka k hlídkám je z různých parkovišť dlouhá kolem tří kilometrů a jde o nenáročnou lesní cestu, která se dá zvládnout také s terénním kočárkem.
Z vyhlídky do vířivky nebo na svah
A teď ještě, kde tady bydlet, protože ani na jedné z vyhlídek se to nedá… Ubytování nabízí ve Vysoké nad Jizerou, respektive v Horní Tříči. Asi deset minut od Rokytnice se nachází Chalupa Tříč. Dům, který je krásně provoněný dřevem.
Masivní dřevo tvoří i interiér chalupy. V ústředí stojí velký jídelní stůl (jak jinak než ze dřeva), k dispozici je krb i závěsné křeslo, pro děti herna, venku pak venkovní vyhřívaná káď, ze které je možné se přemístit do sauny. Jezdit je sem možné i v zimě, v blízkosti jsou totiž lyžařské areály.
Chalupa nabízí zázemí asi pro deset lidí, kteří najdou útočiště ve třech oddělených ložnicích. Jedna ložnice má manželskou postel, zbylé dvě pak velkokapacitní postel až pro čtyři, jak uvádí ubytovací aplikace Amazing Places.
Variantou je i ubytování v samotné Rokytnici, kde je Luxury Wellness Apartment. I ten se nachází blízko u sjezdovky, respektive přímo na ní. Horský apartmán navrhovala česká designérka s rakousko-švýcarskými architekty, kteří se specializují na alpské hotely a švýcarské chalety.
Ubytování je to luxusní, o čemž svědčí i to, že k dispozici je také sněžný skútr pro přemisťování mezi různými sjezdovkami. Luxury Wellness Apartment je ubytování až pro osm lidí a podle Amazing Places je tu vybavená kuchyň s vinotékou, obývací pokoj s krbem a dvě ložnice s vlastní terasou. I tady je možné využít saunu a venku je umístěna také vířivka.