Tip na výlet: Vzhůru do oblak a ještě dál. Dolní Morava láká na zážitky, kterým není ve světě rovno

Stezka v oblacích i nejdelší visutá lávka na světě. To je jen základ atrakcí, které nabízí Dolní Morava.

sky-bridge1

Foto: Sky Bridge 721

Lávka Sky Bridge 721 na Dolní Moravě

0Zobrazit komentáře

Na samotné hranici Čech a Moravy, mezi Orlickými horami a Jeseníky, pramení řeka Morava, která také dala jméno obci ležící na úpatí Králického Sněžníku. Dolní Morava byla relativně běžnou obcí, kterou turisté vyhledávali jen v zimě, aby zde mohli sjíždět místní svahy. To se ovšem změnilo díky několika atrakcím, které nad obcí vyrostly. Je mezi nimi unikátní Stezka v oblacích i lávka, která je vůbec nejdelší lávkou svého druhu na světě.

Stezka v oblacích je jakousi kombinací mezi rozhlednou a adrenalinovou atrakcí. Je posazena do výšky 1 116 metrů nad mořem a měří 55 metrů, proto je dobře viditelná i z dálky. „Po vystoupání na horní vyhlídkovou plošinu se ocitnete nad špičkami stromů a budete mít výhled na celý masiv Králického Sněžníku s malebným údolím řeky Moravy i na hlavní hřeben Jeseníků,“ popisuje výhledy cestovatelská aplikace Placehunter.

Za podobou stavby stojí Zdeněk Fránek, brněnský architekt a vysokoškolský pedagog, který objekt navrhnul tak, aby bavil a zároveň vzdělával. Během výšlapu na vrchol rozhledny se tak lze začíst do textů na několika informačních tabulích, které prozrazují nejen detaily o samotné stavbě, ale čtenáře blíže seznámí i se samotnou lokalitou Králického Sněžníku.

Cest, jak se dostat na vrchol rozhledny, je hned několik, přičemž jednotlivé trasy se vzájemně proplétají. Podobná možnost volby se nabízí také v momentě sestupu. Dolů se lze dostat buď klasicky po svých, nebo sednout do nerezového tobogánu a dopravit se k úpatí rozhledny svižnějším a podstatně adrenalinovějším způsobem.

Pohledna Stezku v oblacích spolu s lávkou držící světový rekord

Tím ovšem výčet zážitků nekončí. Vzhůru na kopec nebo dolů se lze dostat i pomocí lanovky. K dispozici je také Mamutí bobová dráha, Fun park a mnoho dalšího. A kdo netrpí závratěmi, ten si může dopřát také zážitek v podobě procházky po nejdelší visuté lávce na světě.

Atrakce pojmenovaná Sky Bridge 721 byla otevřena minulý rok a na délku má 721 metrů. Pod samotnou lávkou se pak nachází propast hluboká 95 metrů. Přejít tuto atrakci tedy vyžaduje určitý kus odvahy, za kterou je však turista odměněn nádhernými výhledy.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Dolní Morava a její okolí toho nabízí tolik, že vše za jeden den jen těžko stihnete. Je si proto dobré v okolí najít kvalitní ubytování. To nabízí například penzion Kolovna, který se snaží jít maximálně vstříc cyklistům, nicméně na své si zde přijdou i ti, kteří bicyklům tolik nefandí.

„Nově zrekonstruovaný penzion je útočištěm pro všechny, kteří rádi tráví volno v blízkosti divoké přírody a ocení rodinnou atmosféru, o kterou tu pečují milí majitelé. Klidně sem přijeďte bez jakéhokoliv vybavení. Rozhodnutí brázdit okolní kopce můžete udělat až na místě,“ přibližují místo Amazing Places.

stezka-v-oblacich2

Foto: Amazing Places

Penzion Kolovna

Kdo dává přednost většímu soukromí, ten může vyzkoušet pobyt v chaloupce Na Potok. Tohle ubytování vám ukáže krásu života ve staré chalupě, která však nabízí to nejmodernější zázemí.

„Díky osobnímu přístupu se budete hned od začátku cítit jako doma. Prostorná společenská místnost s krbem, jídelna a perfektně vybavená kuchyně je první zastávkou. Dětský pokojík se spoustou hraček hned vedle obývacího pokoje se jistě hodí, stejně jako skvělé víno ve sklípku a pípa s bečkou od místního pivovaru,“ přidávají Amazing Places popis sto padesát let staré chalupy, ve které se mohou ubytovat až čtyři rodiny.

stezka-v-oblacich8

Foto: Amazing Places

Chaloupka Na Potok

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Metro v Letňanech už nebude končit v poli. Praha zde chce vybudovat moderní a ekologickou čtvrť

V okolí stanice metra Letňany by mohla vyrůst ekologická čtvrť s velkým podílem městských nájemních bytů. Stavět se ale začne nejdříve za deset let.

letnany-2

Foto: IPR

Praha zpracovává plány na vznik moderní a ekologické čtvrti v Letňanech

0Zobrazit komentáře

Prodloužení metra linky C až do Letňan spousta Pražanů uvítala. O něco méně ale už fakt, že po výstupu z podzemí se cestující objeví na místě, kde kromě zastávek autobusů není vůbec nic. V průběhu patnácti let se situace nezměnila, nyní ale Magistrát hlavního města Prahy představil plán, jak s nevyužitými městskými a státními pozemky v okolí stanice metra naložit. Vzniknout by zde mohla rozsáhlá moderní čtvrť, která bude ekologická a v mnoha ohledech soběstačná. Vyrůst by měla podle územní studie, kterou zpracovává Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR).

Oblast Letňany–Kbely se dlouho řadí mezi jedno z významných rozvojových území Prahy, kde se nachází velký podíl městských a státních pozemků o rozloze přesahující třicet hektarů. Zároveň jde o lokalitu, která má díky stanici metra Letňany skvělé napojení na zbytek města. I vzhledem k tomu, s jakým nedostatkem bydlení se metropole v současnosti potýká, je zdejší nevyužitý potenciál o to více do očí bijící.

O využití volné plochy se přitom vedou debaty už od devadesátých let. Mezi nápady byla výstavba nového pražského výstavního areálu a na to navázané zakončení linky metra C či dočasná funkce pro případné letní olympijské hry, dokonce také vybudování nové vládní čtvrti. Řešení území se však dodnes zásadně neproměnilo, tedy kromě prodloužení linky C, která poněkud úsměvně končí v poli.

Magistrát hlavního města Prahy se tak rozhodl klíčové pozemky využít a chystá se zde vytvořit moderní a udržitelnou čtvrť, jejíž velkou přidanou hodnotou bude významný podíl městských nájemních bytů. IPR aktuálně připravuje územní studii, která určí přesné požadavky na to, jak by nová lokalita měla vypadat.

letnany-1

Foto: IPR

Pozemky, které by se měly proměnit, mají rozlohu větší než 30 hektarů

„Jedná se o pilotní projekt, který dosud nemá v Česku obdoby. Po vzoru úspěšných zahraničních příkladů chceme přijít s návrhem na progresivní městskou čtvrť, kde inovativnost rovná se odpovědnost, chápání potřeb obyvatel města a empatický přístup v ochraně zranitelných skupin lidí, zvířat a rostlin,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Mělo by jít o čtvrť krátkých vzdáleností, která bude mít minimální zátěž na životní prostředí. IPR chce jak během výstavby, tak během provozu dosáhnout uhlíkové neutrality, v plánu je také zařazení sítě vodních a zelených prvků či moderních technologií při nakládání s odpadem. Důraz bude také kladen na využití vlastních energetických zdrojů a nízkoemisní dopravu. Samozřejmostí je i vybudování veřejné vybavenosti, která nyní v území chybí.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Místní obyvatelé se mohou na podobě nové čtvrti podílet, jelikož v průběhu května a června bude probíhat řada participačních akcí v Letňanech, Kbelích a na Proseku. Jejich součástí budou komentované vycházky, přednášky, diskuze a workshopy, obyvatelé budou mít zároveň možnost projekt připomínkovat.

„Bereme jako standardní službu veřejnosti zapojit do takto významné studie již od počátku místní obyvatele. Jedině oni nám mohou nejlépe zprostředkovat, jak se v území žije, čeho si váží a co jim zde naopak chybí. Nebo čeho se obávají. Jedině tak můžeme zajistit, aby nová čtvrť měla na své okolí pozitivní dopad a minimalizovala problémy, které se zde již vyskytují,“ dodává Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

Do debat o územní studii se zapojí také zástupci městských částí Praha 18, Praha 19, Praha 9 a Praha Čakovice, jelikož se její výstavba z hlediska dopravní infrastruktury, školství a sportu, zdravotnictví a sociální oblasti dotkne širšího území, do něhož zmíněné městské části spadají. První domy nové čtvrti by ale mohly začít vyrůstat až začátkem příštího desetiletí.