Tip na výlet: Zjevení, zázračná uzdravení, vražda i žhářství. Ticháčkova kaple má strhující příběh

Zelená kaple je krásným výletním místem, hezká je prý také uvnitř. Kolem dokola se pak rozprostírá aura poutního místa s patřičným příběhem.

Eliška NováEliška Nová

tichackova-kaple

Foto: Placehunter

Ticháčkova kaple

0Zobrazit komentáře

Sama o sobě by se jistě stala vyhledávaným výletním místem. Ticháčkova kaple stojí uprostřed lesa. Je to krásná dřevěná pseudogotická kaple a vypadá, jako by se před ní onen les rozestoupil. Kaple má za sebou ale zároveň strhující příběh plný zjevení, neuvěření a nechybí i vražda.

Kaple stojí v Suchém Dole u Police nad Metují. Je to jedna z nejvýznamnějších památek obce, a tak není divu, že právě obec bohatě popisuje i legendu, která se ke stavbě váže. Vše začalo v roce 1892, kdy se do lesa na houby vydala mladá dívka. Kristina Ringlová měla tehdy spatřit postavu, která jí třikrát pokynula pozdrav pánbůh.

Napoprvé se dívka lekla a utekla, na stejné místo se ale vydala ještě několikrát. Pokaždé viděla zjevení Panny Marie. Zprávy se brzo roznesly, a tak sem, do Ticháčkova lesa, začali chodit lidé. A právě tehdy mělo dojít k prvnímu zázraku. Jedna z místních žen prý pomocí hlíny uzdravila svoji dceru. Podobných uzdravení se na konci devatenáctého století mělo odehrát hned několik. Do dnešního Královéhradeckého kraje začaly přicházet tisíce lidí. Vznikla křížová cesta, která se točí celým lesem. Byla upravena malá studánka a zbudoval se sem pohodlný přístup. Vznikla také socha Panny Marie. To vše je tu k vidění dodnes.

tichackova-kaplicka

Foto: Placehunter

Původní kaple vznikla na konci devatenáctého století

Církev ale tehdy lesní svatyni nepřála. Nedala povolení k posvěcení. Kristina Ringlová, které se měla Panna Marie zjevit celkem třiadvacetkrát, se dostala pod policejní drobnohled. Zjevení jí předpovědělo těžký osud, který se naplnil. Dívka prý odjela s jistou Anežkou Špačkovou do Vídně, vrátila se ale sama. Když pak Anežku našli mrtvou v Rakousích, zastřelenou pistolí, policie obvinila a soud odsoudil právě Kristinu. Ve vězení byla až do roku 1916. Když ji propustili na milost, zasvětila život dřevěné kapličce v lese, která tu v mezičase vznikla.

K vysvěcení kapličky došlo až v roce 1990. Zadostiučinění dokonal kardinál Dominik Duka, který v roce 2012 přijel posvětit novou kapličku – kopii té původní, kterou dva roky předtím zapálili žháři. Lehla popelem, zjevení Panny Marie prý o sobě ale tehdy dalo znovu vědět. Mnozí ho spatřili v doutnajícím kouři a mělo vypadat nachlup stejně jako soška Panny Marie, která byla součástí kaple. Fotografie je k nalezení na internetu, každý tak může posoudit, co vidí. V roce 2015 se tu pak odehrála také první svatba.

tichackova-kaplicka-1

Foto: Placehunter

Dnes na místě stojí kopie, původní kapli zapálili žháři

„Ticháčkova kaple je celoročně otevřená, takže můžete nahlédnout i do jejího famózního interiéru,“ slibuje výletová aplikace Placehunter. Od hlavní silnice je cesta ke kapli dlouhá asi dva kilometry nenáročnou lesní cestou. Výlet zabere asi hodinu. Místo se ale nachází na Broumovsku, kde se rozkládá i chráněná krajinná oblast nebo ptačí oblast, k vidění je tady toho tak spousta.

Zima na peci

Právě tehdy, kdy se v obnovené kapličce konala první svatba, byla jen jedenáct minut autem odsud dokončená chalupa U Ceďora. Při pohledu na ni je jasné, že i ona by se mohla stát cílem mnoha výletníků. Je totiž parádní.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Poloroubená chalupa u obce Velké Petrovice ubytuje osm lidí, možné je dodat i dvě přistýlky. „V domluveném čase vás uvítají příjemní majitelé, kteří vám všechno vysvětlí, ukážou a předají klíče. Plně vybavená kuchyně vám poskytne skvělé zázemí na přípravu jídel, a pokud se vám nebude chtít vařit, procházkou dojdete do nedaleké restaurace,“ radí stránky Amazing Places s výběrovým ubytováním.

Pravděpodobně nejoblíbenější tady budou zelená kachlová kamna, na kterých se dá odpočívat. Ideální je tak vyrazit na podzim, když už se topí. Dá se tu ale také jezdit na kole, věnovat se horolezectví, turistice a v zimě také lyžování. V létě je k dispozici zahrada s místem na grilování a dětským hřištěm.

u-cedora-1

Foto: Amazing Places

Chalupa U Ceďora

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Francii zaplavily štěnice. Má ale země galského kohouta větší problém s parazitem, nebo hysterií?

Štěnice ve vlacích, školách, nemocnicích i bytech. Francie se obává negativního obrázku před začátkem příštích olympijských her.

Eliška NováEliška Nová

bedbug-1

Foto: CzechCrunch / Midjourney

Štěnice v Paříži podle Midjourney

0Zobrazit komentáře

Málokterý hmyz to dotáhl tak daleko. V televizní talkshow Jimmyho Fallona si utahují z kde čeho, hmyz to ale opravdu tak často nebývá. Štěnice domácí má nyní dokonce i vlastní píseň, kterou komik na její počest složil. Polokřídlému hmyzu, který má blízko k upírům, protože se živí lidskou krví, se ale dostává v posledních dnech hodně pozornosti. Šíří se totiž Francií. Navíc necelý rok před zahájením letních olympijských her.

Na štěnice ve vozech francouzských vlaků i městské hromadné dopravy upozorňují dnes a denně lidé na sociálních sítích. A sklízejí s tím velký úspěch. Příspěvky mají miliony zhlédnutí. Štěnice ale rozhodně nejsou jen v dopravních prostředcích. Představují problém i ve francouzských bytech. Už si získaly dokonce i pozornost francouzské vlády.

Není divu, před týdnem se ve Francii kvůli nepříjemnému postelovému hmyzu zavřelo sedm škol. Jsou ale také v kinech nebo nemocnicích. Francouzi tak začali před domy vyhazovat matrace. U obytných domů je ale problém, když se jeden z obyvatelů rozhodne, že štěnice prostě řešit nebude. Šíří se totiž dál, do dalších a dalších bytů.

Tento týden proto proběhla schůzka napříč třemi ministerstvy, kdy úředníci z resortů zdravotnictví, hospodářství a dopravy řeší koordinaci v boji proti nepříjemnému hmyzu. Ve hře je dokonce nové národní středisko pro sledování výskytu štěnic. Ani jedna z nich by úřadu neměla uniknout.

Francii doslova ovládla štěnicová hysterie. Částečně je oprávněná, často se ale ukazuje, že o hysterii jde především. Stává se totiž, že lidé vyfotí hmyz v domnění, že jde právě o parazita sajícího krev, když se na něj ale podívá odborník, zjistí, že štěnice to není. Ve středu ministr dopravy Clément Beaune oznámil, že skoro padesátka nahlášených míst byla zkontrolována, aniž by se výskyt členovce potvrdil. Přesto kolují obrázky nejen na sociálních sítích a štěnicového problému si už všimli snad po celém světě.

A právě toho se vláda bojí. Jen za pár měsíců totiž odnikud jinud než z celého světa očekává návštěvníky. Slavnostní zahájení olympijských her by mělo proběhnout 26. července 2024. A všichni, kdo kvůli nim přijedou, se nevyhnou dopravě i postelím v hotelích. Ministři se tak obávají, že v ohrožení je především turismus v zemi.

„Nechtěl bych, aby se rozmohlo hanobení Francie, jak se to někdy děje v anglosaských zemích,“ posteskl si ministr dopravy. Na druhé straně kanálu La Manche mezitím vycházejí články s titulky typu „Je to jako covid s nohama – jak epidemie štěnic v Paříži vyvolala v Londýně šílenství“, ve kterých odborníci varují, že hmyz je schopný přežít dvouhodinovou cestu vlakem Eurostar z Paříže na londýnský King’s Cross.

Nechtěl bych, aby se rozmohlo hanobení Francie, jak se to někdy děje v anglosaských zemích.

Vláda nicméně nehodlá výskyt hmyzu podcenit. Problémy prý nastávají vždy po letních prázdninách, s každým rokem je navíc výskyt větší a větší. Kdo na tom vydělává, jsou firmy specializující se na dezinsekci, které zaznamenávají velký nárůst výjezdů. Vláda proto teď zvažuje, že by ceny za jejich služby regulovala. Zavést by se mohl seznam registrovaných firem, které hubí škůdce.

Právě strach z toho, že přijede někdo nekvalifikovaný, totiž často vede k tomu, že majitel či nájemník bytu pomoc zkrátka nezavolá. Štěnice totiž ukázaly ještě na další problém – někteří dezinsektoři nejsou v oboru vzdělaní, přesto si za zásah naúčtují tučnou provizi. Francie také plánuje určit jasná pravidla, kdo za štěnice nese odpovědnost v bytových domech – zda nájemce, nebo majitel.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Štěnice s sebou pravděpodobně přivezli do Paříže a dalších měst cestovatelé. Ostatně francouzská metropole patří k nejnavštěvovanějším na světě. Důvod výskytu nechtěného hmyzu je podle některých jednoduše v nárůstu cestování. A také v tom, že jsou štěnice čím dál tím více odolné proti chemii.

Kromě toho, že hmyz přežívá v matracích i postelových rámech, je může člověk také převážet na oblečení nebo v příručních zavazadlech. „Pohyb lidí je pro štěnice příznivý. Nelétají, neskáčou, pohybují se s námi,“ citoval deník The New York Times experta na štěnice Jeana-Michela Bérengera.

Štěnice se ale ve Francii neobjevily ze dne na den. Před třemi lety zřídila francouzská vláda telefonní linku pro lidi, kteří by měli podezření, že mají parazita doma. Spustila se také informační kampaň, která měla pomoci problém řešit. Celostátní studie pak poukázala na to, že v letech 2017 až 2022 bylo štěnicemi zasaženo jedenáct procent francouzských domácností.

Štěnice zaplavily Francii

aim-startup-team

Přečtěte si takéPůsobil v Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMOJako datový vědec roky působil v bývalém Avastu, teď tvoří lék proti informačnímu zahlcení i FOMO

Tenhle rok je ale přeci jen v něčem zvláštní. V čem? V souběhu několika věcí – zaprvé došlo ke zveřejnění zmíněné studie, své udělaly právě sociální sítě s obrázky zamořených sedadel ve vlacích a mediální masáž.

Podle odborníků pak sehrál roli v současné hysterii také covid. Lidem je nepříjemné už jen pomyšlení na to, že mohli na veřejném místě něco chytit a přinést si to domů. Je jedno, jestli je to virus, nebo hmyz. A do toho všeho je tu ta věc, že štěnice se na člověka začnou sápat, když ulehne do peřin a zhasne. Tehdy přichází šestinohý maličký tvor, který z člověka vysává krev.