Tip na výlet: Zmizet po anglicku na jihu Čech. Je tady cottage i malebný venkov
Bílé mostky i lavičky pod 500 let starým dubem se schovávají jen kousek od Českých Budějovic. V Terčině údolí lze obdivovat přírodu i architekturu.
Pokud by někdo hledal Anglii v Česku, najde ji jen kousek od Nových Hradů. Rod Buquoyů tu kolem říčky Stropnice upravil volnou krajinu, která se v polovině devatenáctého století proměnila v krajinářský park. A právě ten nese duch anglického romantismu. Kolem dokola vede také trasa dlouhá několik kilometrů.
Na cestě tam člověk narazí na bíle natřené lavičky a také mostky. Je to tedy romantika se vším všudy. „Park Terčino údolí představuje mimořádný příklad rané krajinářské tvorby, čímž se řadí k nejvýznamnějším historickým parkům v Česku,“ popisuje Národní památkový ústav. Park je přírodní památkou už od roku 1949.
Kromě anglické romantiky lze ale na stezce obdivovat také dobovou a krásnou architekturu. Začíná to vstupní branou z konce osmnáctého století, dál po cestě je starý Hamerský mlýn. Přistavily mu arkýře, verandy a štíty, je to tedy typická anglická cottage. Dnes je tu penzion. Dalším zastavením jsou Lázničky, tedy malé soukromé lázně u Modrého domu.
Z něj dnes už zbylo jen torzo, poškodila ho totiž povodeň. Právě sem ale původně jezdila hraběnka Terezie Buquoyová trávit letní měsíce. Název dostala stavba podle netypického modrého nátěru. Je tu také Švýcarský dům a Cuknštejn, což je jedna z nejzachovalejších tvrzí v jižních Čechách. Nejstarší část stavby mimochodem pochází už z patnáctého století. Dnes je v soukromých rukách a citlivě zrekonstruována.
K vidění jsou ale hlavně přírodní krásy. Třináct metrů vysoký vodopád na říčce Stropnice je sice umělý, co ale na tom: patří k největším atrakcím parku. Napájený je zmíněnou říčkou. Jsou tu také lesy a louky, na kterých prý rostou pozoruhodné druhy rostlin. Stojí tu i památný letní dub, starší než samotný park – je mu totiž okolo pěti set let.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsNa to vše se dá dívat skrze různé průhledy. „Jsou nedílnou součástí komponované krajiny parku. Průhledy znamenaly výhledy z teras do krajiny, nebo naopak pohledy z promenádních cest na jednotlivé dominantní stavby. Celkový dojem doplňovaly dálkové průhledy na město Nové Hrady a Novohradské hory,“ uvádí web Třeboňsko.cz.
Vyrazit do Terčina údolí se prý vyplatí za každého počasí, v každém ročním období. „Desetikilometrový okruh není náročný, je víceméně po rovině a zvládne ho každý, jen počítejte se spoustou nachozených kroků,“ líčí aplikace Placehunter. Návštěva tu zabere kolem tří hodin – záleží, jak je kdo pečlivý.
Do srubu!
Ubytovat se je možné přímo v Novohradských horách. Na okraji obec Kuří tu stojí srub, který dá zapomenout na všechna trable světa. Jako kdyby člověk spal v lese, jen pohodlněji. Hlavní místnost má vysoký strop a také spoustu místa k sezení, vyrazit tak lze i ve větší skupince. Nejlepší je to v hlavní místnosti s hořícím krbem. Koho by nebavilo pozorování ohně, může koukat na domácí kino.
V srubu je nicméně schované také wellness. Takové malé začíná v koupelně, z vany lze totiž pozorovat, co se děje venku. V pravém wellness je také infrasauna, vířivka a lehátka. Oheň je mimochodem vidět i odsud.
„Srub stojí na samotě u lesní tůňky, kde lišky dávají dobrou noc. Hvězdy jsou tu tak jasné, že vás donutí zůstat za tmy venku o něco déle,“ slibují Amazing Places, kde je možné najít prémiové ubytování. Kdo by nechtěl ve velké partě, lze si to tu užít i v poněkud intimnějším tónu, vedle hlavního srubu, kterému se říká KuŘíp, je také soukromý srub se skleněnými dveřmi a vstupem na terasu.
Krumlov má i odlehlá místa
Ubytovat se je možné také v Českém Krumlově, třeba rovnou v Domečku Krumlov. „Nejmalebnější domeček ze všech domečků najdete přímo u břehů Vltavy, těsně před jejím jižními meandry v jednom z nejkouzelnějších měst Česka,“ líčí Amazing Places.
Domeček má k dispozici dva apartmány. Horní má balkon, dolní je menší, ale zase má terasu u řeky. Výhoda je, že je Domeček vlastně nenápadný domek, navíc v odlehlé části Krumlova. Je tu tedy klid. Kdo zatouží po městském dění, bude to mít přesto odsud kousek.
Apartmánový baráček je dílem manželského páru, který vedle něj dlouhá léta bydlel. Krumlovští patrioti nechali domku jeho podobu z osmnáctého století, jen ho trochu přetvořili v útulné moderní bydlení, které sice není nijak velké, zato ale využité na maximum.