Tip na výlet: Zmizet po anglicku na jihu Čech. Je tady cottage i malebný venkov
Bílé mostky i lavičky pod 500 let starým dubem se schovávají jen kousek od Českých Budějovic. V Terčině údolí lze obdivovat přírodu i architekturu.
Pokud by někdo hledal Anglii v Česku, najde ji jen kousek od Nových Hradů. Rod Buquoyů tu kolem říčky Stropnice upravil volnou krajinu, která se v polovině devatenáctého století proměnila v krajinářský park. A právě ten nese duch anglického romantismu. Kolem dokola vede také trasa dlouhá několik kilometrů.
Na cestě tam člověk narazí na bíle natřené lavičky a také mostky. Je to tedy romantika se vším všudy. „Park Terčino údolí představuje mimořádný příklad rané krajinářské tvorby, čímž se řadí k nejvýznamnějším historickým parkům v Česku,“ popisuje Národní památkový ústav. Park je přírodní památkou už od roku 1949.
Kromě anglické romantiky lze ale na stezce obdivovat také dobovou a krásnou architekturu. Začíná to vstupní branou z konce osmnáctého století, dál po cestě je starý Hamerský mlýn. Přistavily mu arkýře, verandy a štíty, je to tedy typická anglická cottage. Dnes je tu penzion. Dalším zastavením jsou Lázničky, tedy malé soukromé lázně u Modrého domu.
Z něj dnes už zbylo jen torzo, poškodila ho totiž povodeň. Právě sem ale původně jezdila hraběnka Terezie Buquoyová trávit letní měsíce. Název dostala stavba podle netypického modrého nátěru. Je tu také Švýcarský dům a Cuknštejn, což je jedna z nejzachovalejších tvrzí v jižních Čechách. Nejstarší část stavby mimochodem pochází už z patnáctého století. Dnes je v soukromých rukách a citlivě zrekonstruována.
K vidění jsou ale hlavně přírodní krásy. Třináct metrů vysoký vodopád na říčce Stropnice je sice umělý, co ale na tom: patří k největším atrakcím parku. Napájený je zmíněnou říčkou. Jsou tu také lesy a louky, na kterých prý rostou pozoruhodné druhy rostlin. Stojí tu i památný letní dub, starší než samotný park – je mu totiž okolo pěti set let.