Tipy na dárky: Čím potěšit cestovatele a jak mu usnadnit život? Vyberte spolehlivý kufr nebo třeba Řecko

Toho, kdo miluje cestování, nikdy žádným cestovatelským dárkem nezklamete. CzechCrunch dal dohromady tipy, které Ježíškovi pomohou ve vybírání.

Eliška NováEliška Nová

vanocni-special-travel-1

Foto: CzechCrunch

Čím pod stromečkem potěšit cestovatele?

0Zobrazit komentáře

Nápad se vždy počítá. A my s ním umíme pomoci. Stejně jako loni přináší CzechCrunch tipy na vánoční dárky, které ocení milovníci zvířat, sportovci i ti, kdo nechávají nákup na poslední chvíli. A začínáme cestováním – ať už v této kategorii vyberete cokoli, obdarovaný bude mít vždycky radost. Vždyť kdo by se nerad podíval za humna, ať už po Česku nebo po krásách světa. Následující tipy by měly Ježíškovi co nejvíc usnadnit vybírání. A těm, kdo je budou pod stromečkem rozbalovat, pak co nejvíc usnadnit jejich cesty. Na nich se pak budou moci soustředit na nové věci okolo, nikoli na odpadnuté kolečko u kufru či skvrnu na tričku. Tipy pro vás dala dohromady redaktorka CzechCrunche Eliška Nová.

Jistota luxusu a dobrého jídla kdekoli

navrh-bez-nazvu-1

Foto: Falkensteiner Hotel Sonnenalpe

Falkensteiner Hotel Sonnenalpe

Z jednoho hotelu v jižním Tyrolsku se Falkensteiner rozrostl do sítě evropských hotelů, které vždy zaručují vysokou úroveň. Pobočku má přitom Falkensteiner i u nás, a to v Mariánských lázní. Vyjet se tam dá za stále otevřeným wellnessem a překrásnou kolonádou. Najít lze ale téměř jakoukoli alternativu, ať už hledáte hotely přímo na sjezdovkách pár hodin autem z Česka nebo u moře v Itálii. Falkensteiner má v nabídce vouchery, samotný výběr je tak možné nechat na obdarovaném. Ten bude mít vždy jistotu luxusního zázemí, dobrého jídla a spa po ruce.

Je potřeba si zabalit

navrh-bez-nazvu-8

Foto: rimowa.com

Rimowa a její speciální letošní kolekce Cabin Optical

Na trhu jsou tyto kufry už víc jak 120 let. Cenově jsou sice o něco dražší, zákazník ale dostane kvalitu, která dlouho vydrží, a také nesmrtelný design. Ten vznikl před 75 lety, kdy značka představila drážky, jež se pro ni staly typické. Nezměnily se. Až doteď. Původem německá Rimowa, kterou v roce 2016 koupila luxusní francouzská značka Louis Vuitton, nyní vydala limitovanou edici kabinových zavazadel, kde ikonické drážky narušuje a vytváří jimi optický klam s třpytivým efektem. Místy to tak vypadá, jako kdyby mizely. Ať už si ale člověk koupí jakékoli zavazadlo značky, patrně ho nezklame. Ostatně nejde jen o německou preciznost, skoro polovinu svých produktů vyrábí firma v Pelhřimově.


Tip partnera: Vše, co čekáte od dovolené, najdete v Řecku!

dovolena_recko

Foto: Greece Tours

Dovolená v Řecku s Greece Tours

Nic není delší, než zima po skončení Vánoc. To dobré je za námi, dlouhá zima před námi. Ideální tak je na něco se pořádně těšit. V Řecku je vždycky dobře, a pod stromečkem má končit právě to, co dělá největší radost. Greece Tours je cestovka, která se specializuje na řecké ostrovy od devadesátých let. V nabídce má zájezdy i dárkové poukazy na pobyty s prvotřídním servisem a v široké nabídce. Svoje si tu najdou ti, kdo nechtějí na dovolené děti, ti, kdo se chystají na svatební cestu, i ti, kdo plánují rodinnou dovolenou. Nyní s bonusem zvýhodněné ceny. Ostatně nakonec vždycky platí, že nejlepší dárek je zážitek.


Základní péče i v letadle

navrh-bez-nazvu-9

Foto: Nobilis Tilia

Kosmetické minisady od Nobilis Tilia

Pokud chce člověk vzít do letadla jen příruční zavazadlo, vždycky narazí na problém. Jak převézt parfém nebo kosmetiku? Pravidlu, podle kterého se musí řídit každý cestovatel letadlem, se naštěstí podřídili i výrobci, a tak není potřeba dělat kompromisy v péči o sebe sama ani na cestách. V malém balení lze pořídit i českou značku Nobilis Tilia, která přišla v roce 1994 s přírodní aromaterapeutickou kosmetikou. V kosmetické taštičce nabízí několik sad podle typu pleti. Volit lze mezi hřebíčkovou, růžovou, či levandulovou. Jistota je, že každá z nich bude příjemně vonět.

Když se skvrnám nevyhnete

navrh-bez-nazvu-10

Foto: ecohaus.cz

Prací papírky

Spousta lidí vyráží každoročně na cesty jen s malým batohem a bere si s sebou jen to nejnutnější. Nedej ale bože, aby si na sebe člověk kápnul rajčatovou omáčku, polil se červeným vínem nebo si prostě jen sednul v bílém oblečení do trávy. Pro všechny takové případy se hodí Prací papírky. Není tak potřeba na cesty tahat lahvičku s pracím práškem, stačí vzít pár malých lehkých papírků. S ekologickým řešením přišla Petra Doubková, která původně chtěla udělat místo v malé koupelně a přestat podléhat reklamě, která velí nákup spousty produktů. Moto zní: Ke kvalitnímu praní stačí jen jeden produkt. Ten ušetří zbytečné plastové obaly, má v sobě jen velmi málo chemie a navíc je opravdu praktický, a to i na cesty.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre

Češi učí Mongolce lásce k chození pěšky. V zemi zavádějí naučné stezky a turistické značky

Pěší turistika je v Mongolsku relativní novinka, do země ale příjíždí čím dál víc turistů. A nejen oni se potřebují v území zorientovat.

Eliška NováEliška Nová

navrh-bez-nazvu-6

Foto: Mendelova univerzita

První mongolský značkař

0Zobrazit komentáře

Je to pásová značka o rozměrech 10×10 centimetrů, všechny vodorovné pruhy jsou stejně široké, prostřední udává barvu trasy a krajní bílé slouží k tomu, aby byla značka lépe vidět. Český systém turistického značení patří k nejlepším na světě. Nově si ho osvojují i v Mongolsku. Mendelova univerzita v Brně tu otevřela první naučnou stezku, přes kterou vede české turistické značení. Chtějí tím naučit Mongolce nejen pěší turistice, ale také je poučit o lesích. Českého značení by mělo v zemi přibývat.

Mendelova univerzita má s Mongolském dlouhodobou spolupráci, jejímž cílem je místní obyvatele vzdělávat v oblasti životního prostředí. Součástí projektu je i vytváření turistických stezek, k nimž letos vůbec poprvé přibyla také naučná. Je rozdělená na dva úseky. První je lemovaný osmi naučnými tabulemi, které turisty seznamují s funkcemi lesa a jejich významem. Druhý úsek je výukovou zónou pro děti, které na ní najdou klasické mongolské hry a naučné prvky, jež jsou přizpůsobené tamnímu prostředí a biodiverzitě.

„Pěší turistika je v Mongolsku poměrně novým odvětvím turismu. V zemi stepí, které přecházejí do polopouště a pouště, kde obyvatelstvo kočovalo se svými stády za pastvou, nebylo nikdy pro podobné aktivity místo,“ říká odborný garant projektu Václav Pecina z Ústavu ekologie lesa. O turistiku se nyní začínají zajímat nejen místní, ale také zahraniční turisté.

Stezka byla otevřena i díky podpoře českého ministerstva zahraničí a spolupráci s Mongolian Walking Association. Právě pod touto organizací se v Mongolsku zrodil také vůbec první klub turistů. Jeho členy se staly dvě stovky dětí, které přihlížely otevření naučné stezky. Tu by měly využívat také místní školy a správa chráněného území Bogd Khan Uul, které je jedním z nejstarších národních parků na světě. Mongolská vláda jej ustanovila v roce 1778. Nejvyšší vrchol je nachází ve výšce 2 757 metrů nad mořem a les sahá až k hlavnímu městu Ulánbátaru.

„Polovina obyvatel Mongolska žije v hlavním městě a mají omezený kontakt s přírodou, což má za následek rychlou ztrátu vztahu k přírodě. Environmentální vzdělávání a programy zaměřené na děti a laickou veřejnost jsou proto v zemi podporovány jako klíčové pro budoucnost,“ líčí Pecina s tím, že otevřít naučnou stezku v Mongolsku bylo jeho snem už několik let. Na přípravě se pak podíleli i studenti.

Naučná stezka využívá českého turistického značení, které Mendelova univerzita představila zemi před rokem. Tehdy vznikla první turistická stezka v Mongolsku, a to díky smlouvě, kterou podepsalo Sdružení mongolských turistů s Klubem českých turistů. Turistická stezka vede přes Bogd Khan Mountain, což je hora chráněného území. První značka vznikla na trase Dugui Tsagaan.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Až dosud se museli turisté v Mongolsku spoléhat na trasy, které si sami naplánovali, případně na improvizaci a doporučení místních. Václav Pecina z Mendelovy univerzity sice proškolil prvního mongolského značkaře, spolupráce s Mongolian Walking Association však bude pokračovat. „Plánujeme společné navrhování a značení turistických tras, ale také přípravu doprovodných informačních tabulí a realizaci naučných stezek,“ uvedl před časem Pecina.

České turistické značení je mezinárodním systémem, který nevyužívá jen Mongolsko. Člověk se podle něj zorientuje také na Ukrajině, v rumunském Banátu, v některých částech Chorvatska i Slovenska. Nejdál jsou typické pásové značky k vidění v Brazílii.

Rubriku Cestování podporujílogo-cedok-modre