Tiše se plíží a hlídá bezpečnost v továrně. Hyundai nasazuje robotického psa od Boston Dynamics do služby
Jsou nadmíru schopné, inteligentní a dokážou dělat věci, které u robotů prozatím nejsou zvykem. Robotické mašinky od amerických Boston Dynamics pravidelně ukazují své technologické pokroky a vzhledem k tomu, že od června oficiálně patří pod jihokorejskou automobilku Hyundai, začíná se už ukazovat jejich praktické využití.
Ať už jde o robotického psa Spota, se kterým experimentuje i český e-shop Alza či pražské ČVUT, nebo pokročilého humanoida jménem Atlas, oba zástupci robotické rodiny Boston Dynamics mají papírově řadu využití. A nemusí jít samozřejmě jen o akrobatická nebo synchronizovaná taneční vystoupení.
Do budoucna může jít o užitečné pomocníky při nejrůznějších průzkumných misích nebo pro práci ve skladech, kde by se starali o balíky a pomáhali s jinak nezáživnou manuální prací. Reálné využití nyní demonstruje samotné Hyundai, které má roboty od Boston Dynamics pod svou kontrolou – robopsa totiž nasazuje do jedné ze svých továren.
Takzvaného Spota, který vyniká svými specifickými pohyby, z nichž se mnohdy tají dech, poslala společnost do továrny své dceřiné firmy Kia v jihokorejském Soulu, kde jsou jeho cílem bezpečnostní kontroly okolí i zaměstnanců. A protože jde o seriózní a vysoce důležitou činnost, na kterou by každá firma měla zvláštní důraz, je robot malinko obměněný.
V první řadě ho Hyundai nenazývá jeho pravým jménem, nýbrž ‚továrním bezpečnostním robotem‘ (z anglického spojení Factory Safety Service Robot). Důvodem pro změnu pojmenování je nejspíš skutečnost, že je oproti své původní verzi, kterou vyvinuli inženýři z Boston Dynamics, modifikován, aby splnil náročné požadavky.
Robot je vybaven senzorem LiDAR a termokamerou, které snímají prostor a hledají vysoké teploty, nebezpečí požáru nebo otevřené dveře. Pokud zjistí, že je něco v nepořádku, odešle upozornění prostřednictvím zabezpečeného připojení. Zároveň sdílí snímky a data v reálném čase a stejně jako Spot může pracovat autonomně.
V případě, že je nutné robota ovládat na dálku, mohou manažeři přepnout na manuální teleoperaci a provádět konkrétní prohlídky důležitých průmyslových prostor, pokud mají podezření, že tam hrozí nebezpečí. K řídicímu systému je také možné připojit více továrních servisních bezpečnostních robotů a kontrolovat tak současně různé zóny.