Tišší a bezpečnější nádraží v Pardubicích stálo 7 miliard. Další miliarda půjde do odbavovací haly

Funkcionalistické nádraží v Pardubicích se začíná rekonstruovat, a to včetně obytného domu v západním křídle. Hotovo bude v roce 2026.

Eliška NováEliška Nová

nadrazi-v-pardubicich-2

Foto: SŽ

Nádražní budova v Pardubicích projde rekonstrukcí za miliardu

0Zobrazit komentáře

Je to třetí největší železniční uzel v Česku po Praze a Brnu. I proto Správa železnic investovala do modernizace nádraží v Pardubicích sedm miliard korun. Po čtyřech letech je hotovo. Další miliardu si vyžádá oprava odbavovací haly, která začíná nyní.

Pardubice si vysloužily třetí pozici díky tomu, že jsou na frekventovaném tahu z Prahy směrem na Moravu. Staví tu stovky dálkových i regionálních vlaků denně. Navíc tudy projíždí i mezinárodní vlaky. Každý den tudy projde dvacet tisíc cestujících. Státní společnost Správa železnic se tak rozhodla, že by tamní uzel podle toho také měl vypadat. Více než třemi miliardami přispěla také Evropská unie.

Rekonstruované je kolejiště, díky čemuž bude v Pardubicích provoz tišší, ale i rychlejší. Díky instalaci nového zabezpečovacího zařízení bude možné zvýšit rychlost na 160 kilometrů v hodině. O jednu kolej víc je ve směru na Rosice nad Labem při cestě na Hradec Králové a do Chrudimi.

nadrazi-v-pardubicich-1

Foto: SŽ

Dojde na obchody, ale i obytný dům, který je součástí nádraží

Obnova se dotkla všech nástupišť, jedno nové přibylo. Zároveň se renovovalo jejich zastřešení, podpěry trakčního vedení, osvětlení, orientační, informační a kamerový systém, majáky nebo značení pro zrakově postižené. Pro cestující jsou tu pak nové lavičky a koše. Investice šla rovněž do dvou podchodů, kromě schodů jsou tu nově i výtahy, případně eskalátory. Přes kolejiště pak vede zastřešená lávka o délce 290 metrů až do sídliště Dukla.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Díky stavbě se podařilo propojit i dvě doposud oddělené části města. Zlepší tak život cestujícím, kteří Pardubicemi projíždí, ale i místním,“ uvedl premiér Petr Fiala. A obnovou prošel rovněž nádražní hotel. Nově je z něj vzdělávací a ekonomické centrum Správy železnic. Na místo kina je v přízemí multifunkční sál a místo bufetu neveřejná jídelna pro zaměstnance a restaurace pro cestující.

Stát si od rekonstrukce slibuje zvýšení atraktivity pro celou železnici, a to díky rychlosti a spolehlivosti, která se spolu s rekonstrukcí zvyšuje. A to i pro místní. V rámci rekonstrukce totiž vznikla také nová zastávka Pardubice centrum, která je v docházkové vzdálenosti do středu města. Celková investice činí 6,36 miliardy korun, dalších 74 milionů stála nová zastávka.

nadrazi-v-pardubicich

Foto: SŽ

Zbytek nádraží je hotov, investice vyšla na sedm miliard

Hotovo ale ani zdaleka není, nyní se stavbaři pouští do další části nádraží – obnovou projde i památkově chráněná nádražní hala, která je považovaná za nejkvalitnější funkcionalistické nádraží s hotelem v bývalém Československu. Rekonstrukcí projde jižní provozní křídlo, stejně jako to západní, kde se nachází bytový dům.

Součástí prací za 1,014 miliardy korun je oprava střechy, fasády i celého interiéru. Budova se vrátí do původní podoby, ovšem s moderním vybavením. Na střeše tak bude fotovoltaická elektrárna, zatímco pod střechou bude nově bezbariérový vchod, další prostor pro obchody a služby, či nové toalety. V rámci rekonstrukce, která potrvá až do roku 2026, by ale mělo dojít také k opravě bytového domu.

Sen se rozplynul. Yemi A.D. nebude druhým Čechem ve vesmíru, odvážná mise byla zrušena

Japonský miliardář Júsaku Maezawa po více než pěti letech příprav zrušil vesmírnou misi dearMoon. Důvodem je nejistota harmonogramu.

Filip HouskaFilip Houska

yemi-1

Foto: Archiv Yemiho A.D.

Yemi A.D.

0Zobrazit komentáře

Byl vybrán z více než milionu zájemců a měl jedinečnou šanci stát se druhým Čechem ve vesmíru, respektive vůbec prvním vesmírným turistou z Česka. Na let k Měsíci se český kreativec a choreograf Yemi A.D. připravoval dva roky, teď se mu ale sen – stejně jako zbytku členů jeho posádky – rozplynul. Očekávaná vesmírná mise s označením dearMoon, kterou financoval a organizoval japonský miliardář Júsaku Maezawa, byla oficiálně zrušena.

Na papíře šlo vskutku o zajímavý plán. Ačkoliv už nejsou lety do vesmíru díky firmám jako SpaceX tak extrémně vzácné, tak když je v hlavní roli posádka složená z civilistů, nikoliv zkušených a dlouhodobě trénovaných astronautů, jde o lákavou příležitost ke sledování. Chystal to projekt, který si vysnil miliardář Júsaku Maezawa, mimo jiné zakladatel Zozotownu, největšího módního e-shopu v Japonsku.

Pojmenoval ho jako dearMoon a jeho cílem bylo vybrat několik talentovaných osobností z celého světa, které by účast v této unikátní misi okolo Měsíce mohly zúročit a prostřednictvím své tvorby napomoct k rozvoji lidské společnosti. Pracovalo se na něm od roku 2018. Zájem projevilo přes milion lidí z více než dvou stovky zemí – a štěstí se usmálo i na českého zástupce, multidisciplinárního umělce Yemiho A.D.

Rozhodnuto bylo koncem roku 2022, od té doby se všichni členové posádky připravovali na start, který měl nejprve proběhnout loni. V ten moment se ale zřejmě projevily první problémy – let byl odsunut na neurčito a nikdo pořádně nevěděl, kdy k zahájení mise dojde. A jak se ukazuje, právě odsun bez jasného harmonogramu měl být tím hlavním důvodem, proč byl vesmírný výlet nakonec nyní zrušen.

yemi-2

Foto: Archiv Yemiho A.D.

Yemi A.D.

„Maezawa s těžkým srdcem učinil rozhodnutí projekt zrušit. Všem, kteří tento projekt podporovali a těšili se na něj, se omlouváme,“ stojí v tiskové zprávě iniciativy dearMoon. V ní je dále uvedeno, že ačkoliv let do vesmíru neproběhne, všichni členové štábu by měli pokračovat ve svých činnostech ohledně „vyzývání sebe samých ve svých oborech“. Co konkrétně to znamená, není známo.

I když to byl právě osmačtyřicetiletý Maezawa, který měl podle oficiálních informací projekt zrušit, lze se domnívat, že v tom sehrál roli i Elon Musk, mimo jiné zakladatel vesmírné společnosti SpaceX, s níž měla mise proběhnout. Na členy posádky totiž čekala Starship, dosud největší a nejvýkonnější raketa, kterou SpaceX vyvíjí. Ta se ale stále potýká s více či méně závažnými problémy, což mohlo start také ovlivnit.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K nešťastné zprávě se vyjádřil i samotný Yemi A.D. na svém Instagramu, který by se býval stal druhým Čechem ve vesmíru a vůbec prvním českým vesmírným turistou. „Vždy jsem chtěl být na své životní cestě otevřený. Proto tu dnes sedím s vámi, abych se podělil o smutné zprávy. Mise dearMoon byla zrušena. Rozhodl se ji ukončit Júsaku Maezawa,“ říká v prvním ze čtyř videí, které na téma této vesmírné iniciativy vydal.

„Když jsem se přihlásil na tuto misi, chtěl jsem dokázat, že dnes nezáleží na tom, kde začínáte svou cestu, ale kam směřujete. Chtěl jsem ukázat, že můžete dokázat cokoliv, co si představíte. Že nic není nemožné,“ pokračuje známý český choreograf a vysvětluje, že i když šestidenní výlet do vesmíru nevyšel, minimálně mu to přineslo nové zážitky z příprav a zkušenosti. „Změnilo mi to celý život,“ dodává.

V návaznosti na to zmiňuje i svůj vlastní projekt zvaný Moonshot, v rámci něhož hledá mladé talentované inovátory, kteří mají inovativní nápady a chtějí s nimi prorazit do světa. A byť vznikl dříve, než Yemi A.D. vůbec věděl, že poletí do vesmíru, právě jeho účast v misi dearMoon pomohla projekt posunout a zviditelnit po celém světě. Uvádí, že dnes má Moonshot komunitu v osmdesáti osmi zemích.

„Vesmírná mise dearMoon mi dala něco, co už mi nikdo nevezme. Dala mi sílu nebát se velkých snů, dala mi ještě více odvahy jít vstříc nečekaným šancím a přivedla mi do života nové přátele,“ říká v posledním videu na Instagramu a odkazuje mimo jiné na devět dalších členů posádky, mezi nimiž byl i slavný DJ Steve Aoki, tvůrce youtubového kanálu Everyday Astronaut Tim Dodd nebo dokumentarista Brendan Hall.

„A co teď? Udělám to, co ve chvílích nejistoty vždy dělám. Budu věřit své tvorbě a umění, ať mě zavede k novému cíli. Ať už to bude další kosmické dobrodružství, učení humanoidních robotů řečí těla nebo budování Moonshotu v Africe,“ zakončuje Yemi A.D.