Tomáš Šebek spouští Virtuální čekárnu. Chceme v ní propojit 10 milionů lidí a 40 tisíc lékařů, říká v CzechCrunch Podcastu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-sebekStory

Foto: uLékaře.cz

Tomáš Šebek spouští Virtuální čekárnu, ve které chce propojit celé Česko

0Zobrazit komentáře

Budoucnost zdravotnictví leží v technologiích, které nakonec mají pomoci i k vizi, o níž s nadšením mluví Tomáš Šebek. „Teď se bavíme o tom, že léčíme pacienty, ale budoucnost medicíny zdaleka neleží v tom, že budeme někoho léčit, ale v tom, že nebude pacient nemocný,“ říká známý český chirurg, který vedle své lékařské praxe buduje také virtuální nemocnici uLékaře.cz. A teď se ji chystá zásadně zvětšit, jak popisuje v našem podcastu.

Virtuální nemocnici uLékaře.cz buduje Tomáš Šebek se svými kolegy již několik let. Dnes je to platforma, na které aktivně působí přes 300 lékařů, jimž může kdokoliv položit dotaz se zdravotním problémem, který ho trápí. Přes online kontakt s praktickým lékařem, případně specialistou, s nímž vše konzultuje, se pak pacient může dostat až ke konkrétnímu lékaři ve vybraném zdravotnickém zařízení, aniž by musel celým zdravotnickým systémem sám bloudit.

O tom, že jsme na prahu technologické revoluce, která takzvanou telemedicínu, jak se poskytování vzdálené péče lékařem pacientovi nazývá, ve větší míře rozšíří, jsme se s Tomášem Šebkem bavili již před rokem a půl. Jak sám třiačtyřicetiletý chirurg říká, od té doby se změnilo hodně, a právě teď nadešel čas pro další velkou novinku.

Spouští se Virtuální čekárna České republiky, ve které chce Šebek se svými kolegy propojit až 10 milionů lidí, tedy prakticky všechny obyvatele České republiky, s desítkami tisíc praktických lékařů – vše na dálku a efektivně pro obě strany. „Takovou revoluci jsme si vysnili,“ usmívá se Tomáš Šebek v CzechCrunch Podcastu, který si poprvé můžete pustit nejen jako audio, ale také jako video.

K virtuální čekárně mířila služba uLékaře.cz delší dobu, ale teprve současná krize spojená s pandemií koronaviru vše uspíšila. „V posledních týdnech se ve zdravotnictví skutečně dějí revoluční změny. Služba uLékaře.cz trojnásobně narostla a o polovinu se zvětšil i náš tým,“ vypočítává Šebek, který počítá, že teď se vše ještě mnohonásobně zvětší.

Ve virtuální nemocnici uLékaře.cz aktuálně lékaři odbavují čtyři až pět tisíc dotazů měsíčně. To už je podle Šebka velké číslo, ale teprve nově spuštěná Virtuální čekárna má ambici dostat možnost, zeptat se svého praktického lékaře rychle a online na to, co je trápí, k pacientům po celé zemi. Virtuální čekárna vzniká jako nezávislá platforma, do níž se může připojit každý.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Chceme náš ověřený koncept nabídnout všem dalším lékařům, kterých v Česku praktikuje zhruba 40 tisíc, a zároveň službu otevřít pro 10 milionů potenciálních klientů, tedy celou Českou republiku,“ hlásí Šebek, že minimálně pro začátek bude celá platforma pro všechny zdarma, i proto, aby lidem ulehčila návštěvu lékaře ve stále komplikované koronavirové situaci.

Ostatně celá myšlenka, jak podrobně popisuje v našem podcastu, podle Šebka vznikla prakticky přes noc na začátku krize. Spolu s kolegy, mezi nimiž jsou jak zdravotníci, tak také technologové, společně vyvíjející platformu uLékaře.cz, mu totiž bylo jasné, že například pacienti s chronickými problémy budou mít do zdravotnických zařízení mnohem složitější přístup. To se také potvrdilo a zároveň odrazilo na číslech online konzultací, kterých uLékaře.cz zprostředkovalo celkem už přes půl milionu.

tomas-sebek

Foto: uLékáře.cz

Tomáš Šebek, zakladatel služby uLékáře.cz

Proto se teď spouští celostátní Virtuální čekárna, která bude v první fázi fungovat tak, že do ni pacient „přijde“, vyhledá v ní svého praktického lékaře, na dálku s ním probereme základní informace a buď rovnou vše vyřeší, nebo si například sjedná termín návštěvy. „Lékaři odpadne neustále zvedání telefonů, bude si moci najednou efektivně řídit celou svou čekárnu a také pacient se k němu dostane logisticky jednodušším způsobem,“ vysvětluje Šebek.

Klíčové tedy bude, aby bylo ve Virtuální čekárně skutečně všech 40 tisíc praktikujících lékařů, k nimž v Česku pacienti chodí. Byť by se to mohlo zdát na první pohled jako nereálné, i na to má Tomáš Šebek odpověď. Už patnáctým rokem totiž provozuje také platformu ProLékaře.cz, což je robustní vzdělávací systém pro české lékaře, kde právě potřebné desítky tisíc lékařů již Šebek sdružuje. A postupně je chce přesunout i do Virtuální čekárny.

tomas-mikolov

Přečtěte si takéPo štacích v Googlu a Facebooku pomůže české vědě. Expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov přichází na ČVUTPo štacích v Googlu a Facebooku pomůže české vědě. Expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov přichází na ČVUT

Věčně pozitivně naladěný chirurg, který má za sebou lékařské mise na Haiti, v Afghánistánu nebo v Jižním Súdánu, trvá na tom, že celá platforma je dobrovolná a nikoho – ani lékaře, ani pacienty – do ni nenutí. Nicméně jedním dechem dodává, že jakmile si to obě strany vyzkouší, tak nechtějí jinak. Benefity totiž získává jak lékař, tak pacient.

Změny se navíc dějí i u pojišťoven. S nimi jednak už v posledních měsících začala navazovat užší spolupráci služba uLékaře.cz a jelikož dalo takříkajíc zelenou i nové Virtuální čekárně ministerstvo zdravotnictví, začínají se o ni pojišťovny zajímat taktéž. „Pracovat s pacienty vzdáleně je minimálně v období nouzového stavu určitým způsobem bonifikované od zdravotních pojišťoven, které již vyslaly informaci, že v tom chtějí pokračovat i po skončení nouzového stavu,“ dodává Šebek.

Pokud vás zajímá, jak celý projekt Virtuální čekárny vznikal, kolik stál peněz a kdo ho zafinancoval, poslechněte si nebo se podívejte na nový díl CzechCrunch Podcastu. Tomáš Šebek v něm mluví také o dalších revolučních změnách, které na zdravotnictví čekají, a o tom, jak teď dělí svůj čas mezi práci chirurga a podnikatele.

Poslechnout si můžete nový díl CzechCrunch Podcastu v přehrávačích níže nebo ve vašich podcastových aplikacích včetně Soundcloudu, Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

CzechCrunch Jobs