Tomáš Šebek spouští Virtuální čekárnu. Chceme v ní propojit 10 milionů lidí a 40 tisíc lékařů, říká v CzechCrunch Podcastu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-sebekStory

Foto: uLékaře.cz

Tomáš Šebek spouští Virtuální čekárnu, ve které chce propojit celé Česko

0Zobrazit komentáře

Budoucnost zdravotnictví leží v technologiích, které nakonec mají pomoci i k vizi, o níž s nadšením mluví Tomáš Šebek. „Teď se bavíme o tom, že léčíme pacienty, ale budoucnost medicíny zdaleka neleží v tom, že budeme někoho léčit, ale v tom, že nebude pacient nemocný,“ říká známý český chirurg, který vedle své lékařské praxe buduje také virtuální nemocnici uLékaře.cz. A teď se ji chystá zásadně zvětšit, jak popisuje v našem podcastu.

Virtuální nemocnici uLékaře.cz buduje Tomáš Šebek se svými kolegy již několik let. Dnes je to platforma, na které aktivně působí přes 300 lékařů, jimž může kdokoliv položit dotaz se zdravotním problémem, který ho trápí. Přes online kontakt s praktickým lékařem, případně specialistou, s nímž vše konzultuje, se pak pacient může dostat až ke konkrétnímu lékaři ve vybraném zdravotnickém zařízení, aniž by musel celým zdravotnickým systémem sám bloudit.

O tom, že jsme na prahu technologické revoluce, která takzvanou telemedicínu, jak se poskytování vzdálené péče lékařem pacientovi nazývá, ve větší míře rozšíří, jsme se s Tomášem Šebkem bavili již před rokem a půl. Jak sám třiačtyřicetiletý chirurg říká, od té doby se změnilo hodně, a právě teď nadešel čas pro další velkou novinku.

Spouští se Virtuální čekárna České republiky, ve které chce Šebek se svými kolegy propojit až 10 milionů lidí, tedy prakticky všechny obyvatele České republiky, s desítkami tisíc praktických lékařů – vše na dálku a efektivně pro obě strany. „Takovou revoluci jsme si vysnili,“ usmívá se Tomáš Šebek v CzechCrunch Podcastu, který si poprvé můžete pustit nejen jako audio, ale také jako video.

K virtuální čekárně mířila služba uLékaře.cz delší dobu, ale teprve současná krize spojená s pandemií koronaviru vše uspíšila. „V posledních týdnech se ve zdravotnictví skutečně dějí revoluční změny. Služba uLékaře.cz trojnásobně narostla a o polovinu se zvětšil i náš tým,“ vypočítává Šebek, který počítá, že teď se vše ještě mnohonásobně zvětší.

Ve virtuální nemocnici uLékaře.cz aktuálně lékaři odbavují čtyři až pět tisíc dotazů měsíčně. To už je podle Šebka velké číslo, ale teprve nově spuštěná Virtuální čekárna má ambici dostat možnost, zeptat se svého praktického lékaře rychle a online na to, co je trápí, k pacientům po celé zemi. Virtuální čekárna vzniká jako nezávislá platforma, do níž se může připojit každý.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Chceme náš ověřený koncept nabídnout všem dalším lékařům, kterých v Česku praktikuje zhruba 40 tisíc, a zároveň službu otevřít pro 10 milionů potenciálních klientů, tedy celou Českou republiku,“ hlásí Šebek, že minimálně pro začátek bude celá platforma pro všechny zdarma, i proto, aby lidem ulehčila návštěvu lékaře ve stále komplikované koronavirové situaci.

Ostatně celá myšlenka, jak podrobně popisuje v našem podcastu, podle Šebka vznikla prakticky přes noc na začátku krize. Spolu s kolegy, mezi nimiž jsou jak zdravotníci, tak také technologové, společně vyvíjející platformu uLékaře.cz, mu totiž bylo jasné, že například pacienti s chronickými problémy budou mít do zdravotnických zařízení mnohem složitější přístup. To se také potvrdilo a zároveň odrazilo na číslech online konzultací, kterých uLékaře.cz zprostředkovalo celkem už přes půl milionu.

tomas-sebek

Foto: uLékáře.cz

Tomáš Šebek, zakladatel služby uLékáře.cz

Proto se teď spouští celostátní Virtuální čekárna, která bude v první fázi fungovat tak, že do ni pacient „přijde“, vyhledá v ní svého praktického lékaře, na dálku s ním probereme základní informace a buď rovnou vše vyřeší, nebo si například sjedná termín návštěvy. „Lékaři odpadne neustále zvedání telefonů, bude si moci najednou efektivně řídit celou svou čekárnu a také pacient se k němu dostane logisticky jednodušším způsobem,“ vysvětluje Šebek.

Klíčové tedy bude, aby bylo ve Virtuální čekárně skutečně všech 40 tisíc praktikujících lékařů, k nimž v Česku pacienti chodí. Byť by se to mohlo zdát na první pohled jako nereálné, i na to má Tomáš Šebek odpověď. Už patnáctým rokem totiž provozuje také platformu ProLékaře.cz, což je robustní vzdělávací systém pro české lékaře, kde právě potřebné desítky tisíc lékařů již Šebek sdružuje. A postupně je chce přesunout i do Virtuální čekárny.

tomas-mikolov

Přečtěte si takéPo štacích v Googlu a Facebooku pomůže české vědě. Expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov přichází na ČVUTPo štacích v Googlu a Facebooku pomůže české vědě. Expert na umělou inteligenci Tomáš Mikolov přichází na ČVUT

Věčně pozitivně naladěný chirurg, který má za sebou lékařské mise na Haiti, v Afghánistánu nebo v Jižním Súdánu, trvá na tom, že celá platforma je dobrovolná a nikoho – ani lékaře, ani pacienty – do ni nenutí. Nicméně jedním dechem dodává, že jakmile si to obě strany vyzkouší, tak nechtějí jinak. Benefity totiž získává jak lékař, tak pacient.

Změny se navíc dějí i u pojišťoven. S nimi jednak už v posledních měsících začala navazovat užší spolupráci služba uLékaře.cz a jelikož dalo takříkajíc zelenou i nové Virtuální čekárně ministerstvo zdravotnictví, začínají se o ni pojišťovny zajímat taktéž. „Pracovat s pacienty vzdáleně je minimálně v období nouzového stavu určitým způsobem bonifikované od zdravotních pojišťoven, které již vyslaly informaci, že v tom chtějí pokračovat i po skončení nouzového stavu,“ dodává Šebek.

Pokud vás zajímá, jak celý projekt Virtuální čekárny vznikal, kolik stál peněz a kdo ho zafinancoval, poslechněte si nebo se podívejte na nový díl CzechCrunch Podcastu. Tomáš Šebek v něm mluví také o dalších revolučních změnách, které na zdravotnictví čekají, a o tom, jak teď dělí svůj čas mezi práci chirurga a podnikatele.

Poslechnout si můžete nový díl CzechCrunch Podcastu v přehrávačích níže nebo ve vašich podcastových aplikacích včetně Soundcloudu, Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

Sledování filmů v americkém retrostylu. Češi se začali dívat na filmy ze svých vozů v autokinech

autokinoStory

Foto: Dream PRO

Promítání může probíhat po setmění i ve dne

0Zobrazit komentáře

Parkoviště, na něm velké plátno a auta, která tu tentokrát nestojí prázdná, ale na jejich předních sedačkách sedí diváci a hltají přes skla právě promítaný film. To je tradiční výjev z amerických filmů, ale trend autokin je teď v módě i v Česku. Koronavirus totiž uzavřel klasické kinosály, které by se v omezeném režimu měly otevřít nejdříve až začátkem příštího týdne. Kinoprojekce tak teď mohou filmoví fandové navštívit alespoň v autokině, která začala v posledních týdnech promítat v celé řadě větších českých měst.

Dívat se na filmy v televizi je fajn, ten pravý filmový zážitek ovšem přichází až s potemnělým sálem, velkoformátovým plátnem a parádní akustikou, tedy v momentě, kdy se usadíte do polstrovaného sedadla některého z kinosálů. Ty jsou ale nyní ke vší smůle filmových fanoušků uzavřené a jediné, co zbývá, je svěřit se do péče domácího kina, případně snést starou promítačku z půdy a promítat na prostěradlo nebo na bílou zeď.

Je tu ovšem i další způsob, jak si dopřát filmový zážitek, a přitom nesedět na dost možná již proklínaném gauči. Staronovým řešením jsou autokina, kinematografický fenomén, který máme spojený především se Spojenými státy, kde patřily mezi velice významné prvky kultury 50. a 60. let minulého století.

autokino

Tzv. Drive-in kina či divadla patří mezi ikonické prvky kultury Spojených států

Auta naskládaná jedno vedle druhého před velkým plátnem už dnes ve Spojených státech tolik netáhnou, i za oceánem lidé upřednostňují multiplexy s perfektním ozvučením, obrazem, 3D technologiemi a řadou dalších moderních výdobytků. Když jsou ale kinosály uzavřené, jsou stará dobrá drive-in kina opět v kurzu, a to nejen na území USA.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Hned několik jich totiž začalo být provozováno také v Česku. Ne, že by tu autokina nefungovala již před krizí. Několik z nich promítalo v Plzni, Ostravě či Ředhošti u Mšených Lázní. S aktuální situací se mapa autokin fungujících na našem území ale výrazně zahustila.

Na film lze nově zajet hned na několik míst v Praze, přičemž v seznamu nechybí Ruzyň, Nákladové nádraží Žižkov či koupaliště Džbán. Autokino lze navštívit také v Brně, Jihlavě, Mladé Boleslavi, Liberci nebo třeba v Ústí nad Labem.

Reakce na nastalou situaci

Stejně jako na dalších místech, i v případě spuštění ústeckého autokina se jednalo o rychlou reakci místní eventové agentury. Dream Pro Lubomíra Machoně se zabývá realizováním eventů po celé České republice i v zahraničí. Zahájení provozu autokina pro ni bylo řešením, jak alespoň částečně nahradit zrušené akce, o které přišly spolu s opatřeními zavedenými v rámci pandemie koronaviru.

autokino2

Foto: Dream PRO

Pro autokino musel být vybrán dostatečně velký a zároveň známý prostor

„V březnu se během jednoho týdne zrušily všechny připravované akce až do konce června. Po novém prohlášení vlády přišel další šok. Vzhledem k tomu, že akce pořádáme pro více jak 100 osob, tak jsme komplet vymazali letošní letní sezonu, a to až do konce října,“ popisuje pro CzechCrunch těžkosti posledních týdnů Lubomír Machoň z Dream Pro.

„Ono to vypadá, že se pustí film a vše jede samo, ale není to tak.“

„Snažíme se vymýšlet nové projekty, které bychom mohli samostatně nebo s klienty pořádat, ale díky tomu, že se situace mění skoro každým dnem a není 100% jistá, je plánování velmi obtížné. Autokino a jemu podobné projekty jsou nyní asi jediná možnost, kterou můžeme jako eventová agentura realizovat,“ říká Machoň.

Nápad na provoz autokina přišel ze zahraničí, nikoliv však z USA, ovšem z Německa, kde se autokinům začalo také dařit. Lubomír Machoň začal hledat vhodné místo, kam se vejde zhruba stovka vozů, je dobře dostupné, půjde na něj nainstalovat potřebná technika a lokální obyvatelé jej budou znát. Volba nakonec padla na parkoviště ústecké obchodní zóny.

autokino10

Foto: Dream PRO

Lubomír Machoň

I přesto, že se agentura Dream Pro zabývá organizováním akcí již přes dvacet let, Machoň přiznává, že se pro něj jedná o zcela novou zkušenost: „Chytili jsme příležitost za pačesy a zkusili tento projekt rozjet i v Ústí nad Labem. I pro mě to byla ‚novinka‘ známá pouze z filmů. Ale máme za sebou například pořádání filmových projekcí v letních kinech.“

Biják přímo z auta

Aby si návštěvník mohl filmovou projekci vychutnat, je prvním předpokladem to, že bude vlastnit automobil, případně si najde někoho, kdo s ním na promítání zajede. Následně si může vybrat na stránkách autokina film, který by chtěl vidět, a rovnou si zde může lístek i koupit. Platba kartou je ale možná i na místě před promítáním.

Předtím, než dotyčný do kina vyjede, je dobré si doma zajít na toaletu a nezapomenout se vybavit občerstvením. I přesto, že některá autokina mohou občerstvení bezkontaktně návštěvníkům nabízet, v Ústí hygienici dovolili provoz kina pouze za předpokladu, že občerstvení prodáváno nebude a toalety zde také nejsou.

autokino6

Foto: Dream PRO

Na programu jsou jak filmy nové, tak i klasiky

Po příjezdu na místo je návštěvník odregistrován, personál mu sdělí veškeré důležité informace a ukáže mu, kam vůz na parkovišti zaparkovat. Film je „promítán“ na LED stěně o velikosti 10 na 6 metrů, která kinu umožňuje fungovat i za denního světla.

Návštěvníci tak mohou za jeden den vidět až tři promítání. Během odpoledního promítání je zvuk řešen pomocí externích reproduktorů, u večerních filmů je návštěvníkům rozdáváno speciální zařízení, které jim umožní pouštět zvuk přímo z reproduktorů v automobilu, popřípadě ze sluchátek.

Průměrná návštěvnost autokina je přibližně 54 automobilů. Někdy ale mají provozovatelé kina co dělat, aby se našlo místo pro všechny, kteří dorazili.

autokino4

Foto: Dream PRO

O chod autokina od začátku do konce se stará šestičlenný tým

„Některé snímky jsou slabší a u některých se obáváme, že se nám nevejdou auta na parkoviště,“ usmívá se Lubomír Machoň. Návštěvníci se totiž mohou těšit z filmových klasik, jako je Pomáda, i čerstvých novinek, mezi kterými nechybí například nejúspěšnějších český dokument V síti.

Potitulková scéna

Po skončení promítání zajišťuje plynulý odjezd všech návštěvníků kina šestičlenný tým, který se návštěvníkům věnuje již od příjezdu. Ve skutečnosti za promítáním stojí osob mnohem více. O plynulý chod kina se stará asi 20 osob, od grafiků, techniků, zdravotníků, programátorů, správců rezervací až po produkční. „Ono to vypadá, že se pustí film a vše jede samo, ale není to tak,“ vysvětluje šéf Dream Pro.

borovka-boxed

Přečtěte si takéAkce jim zrušili, tak se vrhli na dezinfekční stojany. Eventová agentura Borovka zachraňuje sebe i celé ČeskoAkce jim zrušili, tak se vrhli na dezinfekční stojany. Eventová agentura Borovka zachraňuje sebe i celé Česko

Ten zároveň v autokinu vidí začátek nových projektů, které by se na něj postupně mohly nabalovat. K filmovým zážitkům ze sedačky vozu by divákům časem rád nabídl i možnost zajet se podívat například na různá představení nebo si poslechnout koncert. Zároveň však přiznává, že se jedná o využití současné příležitosti a po skončení všech opatření se jeho agentura opět vrátí k původní činnosti.

autokino9

Foto: Dream PRO

Lobomír Machoň a část jeho týmu

Ostatně autem za jiným druhem kultury už můžete vyrazit například v Praze, kde je od dubna do konce června pořádán Art Parking Festival. Ten na Pražské tržnici nabízí divadelní i hudební vystoupení všeho druhu.

A jaká je Machoňova rada, jak přežít tyto složité časy? „Nově, kreativně a hlavně rychle myslet a jednat. Nečekat, až vám někdo pomůže. Je důležité mít okolo sebe lidi, kteří vám pomohou a vy pomůžete jim, tedy mít na sebe spolehnutí. Všem držím palce! Musíme nyní všichni tahat za jeden provaz a tuto dobu přežít s co nejmenší újmou,“ uzavírá Machoň.