Továrna na lovebrandy. Bývalý marketingový šéf Mall Group založil Distro a na výrobu značek získal 12 milionů korun

Peter BrejčákPeter Brejčák

sean-gaddis

Foto: Čestmír Jíra

Spoluzakladatel a šéf startupu Distro Sean Gaddis

Běžní zákazníci se čím dál více zajímají o to, co a kde kupují a zároveň z čeho a za jakých podmínek byl daný produkt vyroben. Při komunikaci značek se tak transparentnost, jednoduchost a přímočarost ukazují jako základní hodnoty, které by měly následovat.

V kombinaci s promyšlenými strategiemi marketingu na sociálních sítích a s influencery díky tomu vznikl rychle rostoucí model takzvaných lovebrandů, který se ukázal jako velice úspěšný zejména ve Spojených státech.

Mezi konkrétní příklady patří Kylie Jenner, Dollar Shave Club, Ritual či Warby Parker, a i když možná nepatříte do jejich cílové skupiny, s největší pravděpodobností jste o nich slyšeli. Podařilo se jim totiž vybudovat jedinečné a nezaměnitelné značky a produkty, které jejich zákazníci milují. Trend přitom začíná být pomalu znatelný i v Česku.

Nad způsobem, jak princip tvorby těchto takzvaných healthy lifestyle brandů aplikovat i na podmínky složitého evropského trhu, před několika lety začal přemýšlet také Sean Gaddis, když se aktivně zabýval tématem ekologie a udržitelnosti. Teď tento princip využívá při budování startupu Distro, o němž se dá říct, že funguje jako továrna na lovebrandy, která na další rozvoj získala 12 milionů korun.

gaddis

Foto: Čestmír Jíra

CEO Distra Sean Gaddis

Gaddis svou kariéru budoval v nadnárodních společnostech na obou stranách Atlantiku, jako je eBay, Skype či AVG. Svoje síly před několika lety spojil i s investiční skupinou Rockaway Jakuba Havrlanta, kde jako marketingový ředitel se svým týmem vedl e-commerce operace napříč Evropou.

Pod taktovkou Gaddise řídila marketingovou komunikaci a social media strategii Mall Group dvojice Karel Videcký a Jan Kufel a po několika letech vzájemné spolupráce se nakonec všichni tři rozhodli spojit síly a své know-how využít při budování vlastního byznysu.

„Distro jsme založili s cílem stát se předním panevropským tvůrcem direct-to-consumer značek zaměřených na zdravý životní styl. Tvoříme platformu na centralizaci logistických, platebních a marketingových aktivit zaměřených na škálování značek a sociální nakupování napříč několika různými evropskými zeměmi,“ komentuje Sean Gaddis, CEO Distra.

Podle svého vyjádření dokáže startup produkty přivést k dokonalosti relativně rychle a zároveň s minimálními náklady. To se děje díky rychlé zpětné vazbě z trhu, od začátků totiž do procesu zapojuje influencery a komunikaci na sociálních sítích.

karel-videcky

Foto: GINFIZZ

Šéf pro sociální strategii v Mall Group a spoluzakladatel Distra Karel Videcký

„Podle počátečních předpokladů dokážeme získat zpětnou vazbu a validaci svého produktu na trhu do tří měsíců za náklady přibližně padesát tisíc eur, tedy přibližně 1,25 milionu korun. A to rovnou v rámci několika různých evropských trhů,“ doplňuje Videcký.

Výroba vlastních značek

Aktuálně se Distro soustředí na vývoj portfolia prvních vlastních značek. Gaddis přiznává, že se svým týmem vyhodnocovali více než dvacet kategorií různých produktů včetně pleťové či vlasové kosmetiky, vitamínů a dalších femtech (female technology) segmentů – vždy na bázi čistě přírodních ingrediencí.

„Zkoumali jsme více než 100 různých produktů, u kterých jsme našli dokonalý kompromis v podobě prodejní ceny kolem třiceti dolarů, periodicitě nákupu čtyřikrát ročně a hrubé marži okolo sedmdesáti procent,“ specifikuje Gaddis s tím, že jeden z produktů je teď ve fázi validace a další dva jsou připraveny na proces vývoje.

zaklinac

Přečtěte si takéNesrovnávejte nás s Hrou o trůny, jsme jiní, říká scénáristka Zaklínače a láká na ještě zajímavější druhou sériiNesrovnávejte nás s Hrou o trůny, jsme jiní, říká scénáristka Zaklínače a láká na ještě zajímavější druhou sérii

Byznys model direct-to-consumer podle něj již stabilně funguje ve Spojených státech, v Evropě však na sebe pořád nechává čekat. Jedním z důvodů jsou překážky ve značné diverzitě jednotlivých trhů – jazykové bariéry, rozličné spotřebitelské preference a komplikovaná logistika. Situace se však pomalu začíná měnit.

jan-kufel

Foto: GINFIZZ

Šéf marketingové komunice v Mall Group a třetí ze spoluzakladatelů Distra Jan Kufel

„V minulosti existovalo mnoho fixních nákladů, které tento byznys model až příliš zatěžovaly – vývoj produktů, zákaznický servis, generování poptávky, logistika, e-commerce platforma a další. Nyní se tyto operace dají outsourcovat,“ popisuje Kufel.

Platforma na tvorbu a provoz lovebrandů

Zmiňuje přitom logistické služby jako Zásilkovna, firmy se specializací na lokální influencer marketing, zákaznický servis nebo realizaci překladů. Distro díky tomu nepotřebuje vlastní sklad a ostatní rizika se podle firmy s těmito náklady blíží nule.

Tomu věří také Michal Zálešák, který se v rámci investičního fondu Lighthouse Ventures rozhodl s týmem Distra spojit. Do firmy vloží počáteční investici ve výši dvanácti milionů korun.

„Sean s Honzou a Karlem nás zaujali tím, jak mají tento byznys model promyšlený. Hovoří za ně ale i konkrétní centralizované e-commerce operace napříč celou Evropou, které dokázali v minulosti realizovat. Chceme je podpořit, aby s jejich zkušenostmi mohli vybudovat jedinečnou celoevropskou platformu na tvorbu a provoz lovebrandů,“ říká Zálešák.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina