Trauma na denním pořádku. Facebook vyplatí moderátorům obsahu odškodné 52 milionů dolarů za psychickou újmu
Když Mark Zuckerberg v roce 2004 zakládal Facebook, věřil tomu, že jeho nástroj nebudou lidé zneužívat. Zpětně přiznává, že bylo naivní si to myslet. Největší sociální síť světa je i přes letité snahy stále plná obsahu, který je explicitní, vulgární nebo vyloženě násilný, a tak se o jeho odstraňování musí starat vedle umělé inteligence i několik tisíc lidí po celém světě.
Právě moderátorům facebookových příspěvků nyní Facebook vyplatí celkové odškodné 52 milionů dolarů (1,3 miliardy korun) za způsobené psychické problémy. Tímto vyrovnáním končí soudní spor z roku 2018, který v Kalifornii vedla jedna z bývalých moderátorek Facebooku.
Odškodnění se týká celkem 11 250 moderátorů obsahu, kteří ve Facebooku pracovali jako moderátoři od roku 2015 až dosud, a to v Kalifornii, Arizoně, Texasu a na Floridě. Každému z nich firma vyplatí minimálně 1 000 dolarů (25 tisíc korun), přičemž ti diagnostikování například s posttraumatickou stresovou poruchou dostanou dalších 6 000 dolarů (150 tisíc korun). Za další újmy ale mohou získat až 50 tisíc dolarů (přes 1,2 milionu korun).
Částky si ovšem dejme do kontextu: 1 000 dolarů vystačí v USA obvykle jen na několik hodin placené terapie, zároveň 56 milionů dolarů je pro Facebook kapka v moři. Pro srovnání, jeho zisk jen za první kvartál letošního roku činil 4,9 miliardy dolarů.
Žalobu ke kalifornskému soudu podala bývalá moderátorka obsahu Selena Scolaová a technologického giganta obvinila z toho že kvůli práci dostala posttraumatickou poruchu. Tvrdila, že den co den se musela v práci dívat na fotky znásilnění, vražd nebo sebevražd. K žalobě se později přidali i další moderátoři, pracující ve čtyřech různých amerických střediscích.