Trend longevity dorazil i k domácím zvířatům. Češi je propojují s veterináři a nabízí výživu na míru
Vznikající startup Vetstor propojuje zdravotní dokumentaci zvířat s e-shopem, čímž chce podpořit jejich dlouhodobé zdraví.
Často řešíme longevity u lidí, ale co u zvířat? „Humanizace mazlíčků, kdy jsou psi a kočky považováni za členy rodiny, nabízí obrovskou příležitost pro růst takto zaměřených byznysů,“ říká Petr Kováčik ze startupového studia Budeto, kde vznikla prvotní idea na projekt Vetstor. Jako zakladatelé se k němu přidali bývalá šéfka PetCenter Lucie Brabcová a technologický expert Nikola Šafránek. Ve startupu kombinují analýzu zdravotních záznamů s cílem zlepšit zdraví a longevity domácích mazlíčků, kterým přes e-shop nabízí personalizovanou výživu. Vetstor podpořili také investoři, přinášíme souhrn nejdůležitějších informací.
Zainvestovaný startup: Vetstor
Kdo investuje: České fondy Zaka VC a Purple Ventures, původní myšlenka vznikla jako třetí projekt v rámci startupového studia Budeto.
Kolik a v jakém kole: 500 tisíc eur (13 milionů korun) v úvodním, pre-seed kole
Co Vetstor dělá: Propojuje veterináře a chovatele domácích mazlíčků pomocí personalizovaného online obchodu a profilu zvířete. Platforma umožňuje veterinářům doporučovat a prodávat kvalitní krmiva, doplňky a léčiva přes e-shop, který je napojený na zdravotní dokumentaci. Zákazník tak dostává produkty přímo na míru s jistotou, že nutriční plány byly vytvořeny odborníky a navázány na konkrétní anamnézy. Editovatelné profily mazlíčků, propojení s veterinářem a inteligentní notifikace zároveň zvyšují uživatelskou retenci.
Jaký je kontext: Podle zakladatelů startupu žije v Evropské unii na 340 milionů domácích mazlíčků (z většiny psy a kočky) a trh s krmivem pro mazlíčky dosahuje velikosti přes 38 miliard eur s průměrným ročním růstem o pět procent bez ohledu na krize. Sílí přitom trend chovat se k domácím zvířatům jako k členům rodiny a lidem.
„Chcete pro ně co nejlepší výživu a zdravotní péči a snažíte se o maximální prodloužení krátkých zvířecích životů. Vetstor digitalizuje a automatizuje tradiční veterinární péči a mění ji v datově řízený, personalizovaný e-commerce kanál, který má potenciál stát se standardem pro chytrou péči o mazlíčky,“ komentuje Petr Kováčik.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsZakladatelé: Trojice Lucie Brabcová, Nikola Šafránek a Petr Kováčik. Brabcová jakožto ředitelka přináší zkušenosti z e-commerce i retailu, v předním řetězci pro zvířata PetCenter z pozice šéfky vedla expanzi a digitální transformaci. Předtím působila jako finanční ředitelka v Zootu a Dáme jídlo. Šafránek je technologický expert s patnácti lety zkušeností s digitálními projekty včetně Alzy, Glami a Appliftingu. Kováčik je zakládajícím investorem ze studia Budeto, předtím založil projekty Skrz a Blabu.
Jak je startup velký: Testovací provoz aktuálně probíhá na deseti veterinárních klinikách s více než dvěma tisíci uživateli a stovkami úspěšně zpracovaných objednávek. Po otestování konceptu v Česku se plánuje zaměřit na expanzi po Evropě.
Proč je to zajímavé: „Do Vetstor jsme investovali kvůli jejich inovativnímu propojení veterinářů s majiteli mazlíčků. Platforma díky integraci se zdravotními systémy nabízí personalizované produkty, což přináší hodnotu všem stranám,“ komentuje Jan Davídek z Purple Ventures. „Vetstor přináší hodnotu veterinářům, majitelům zvířat i mazlíčkům. Tým kombinuje zkušenosti z veteriny a e-commerce a jejich model akvizice zákazníků přes veterinární kliniky má velký potenciál,“ doplňuje Andrej Petrus ze Zaka VC.
Na co plánuje využít investici: K rozběhnutí konceptu, který zahrnuje technologický vývoj platformy, vytvoření a zprovoznění e-shopu s kompletním sortimentem produktů, a k navázání spolupráce s veterinárními klinikami s cílem vybudovat systémově škálovatelný model.
Vše o startupových investicích
- Co se aktuálně děje? Všechno důležité dění přehledně jednou měsíčně ve startupovém newsletteru.
- Kdo již investici získal? Všechny investice posledních let najdete v databázi (CC+).
- Co se děje na trhu? Hlubší vhled a analýzy dat za uplynulý rok přináší projekt Startupové Česko.
- A kdo vůbec investuje? Více než stovka zástupců investorů a fondů v komplexní databázi (CC+).